24 Ocak 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara6°C

GARSONDAN İLGİNÇ EYLEM

Garson olarak 12 yıl çalıştığı restauranttan çıkartılan ve tazminat için hukuki düzeyde hakkını arayan Harun Balta, ilginç bir eyleme imza atarak “Cebri icra ve icra iflas hukuku vefat etmiştir” yazılı bir pankart açtı.

Garsondan ilginç eylem

18 Eylül 2015 Cuma 12:39

 

 

Özge ELÇİ

Harun Balta isimli garson, 12 yıl çalıştığı restaurantın sahibi N.T’ye ve onun komşusu olan N.V’ye alacağı tazminat için dava açtı. Balta, 12 yıl çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, izin ve fazla mesai ücretlerini alabilmek için açtığı davada 66 bin TL kazandı. Ardından temyize giden dava sonuçlandı.

105 BİN LİRA KAZANMIŞTI

Mahkeme iş yeri sahibi N.T’nin, Harun Balta’ya 105 bin TL ödemesine karar verdi. Balta, eski patronunun üzerindeki malları eşinin ve komşusunun üzerine yaptığını gösteren belgeleri mahkemeye sundu. Fakat, iş yeri sahibinni üzerinde görünen bir mal olmadığı için tahsil yoluna gidilemedi.

PANKARTLI EYLEM

Harun Balta, ilginç bir eyleme imza atttı. Davaları kazanmasına rağmen alacaklarının tahsil edilememesine tepki gösteren Balta, “Cebri icra ve icra iflas hukuku vefat etmiştir” yazılı bir pankart açtı. Balta, yaptığı açıklamada hakim ve savcıları da topa tutarak “Toplam alacağım tazminat 105 bin TL’dir. İşveren, ben işten ayrıldıktan yaklaşık bir hafta sonra üzerine kayıtlı mal varlığını eşi ve komşusuna devretmiştir. Komuşusuna devrettiği aracı da sonradan eşinin üzerine aldığı bir sıfır aracıyla takas etmiştir. Ama bunlar hepsi anlaşmalı, danışıklı dövüştür.

VİCDAN SAHİBİ OLSUNLAR

Bunların hukuki olarak cezası da, mal kaçırmanın, mevcut eksiltmenin ve alacaklıyı zarara uğratmanın cezası 6 aydan 3 yıla kadar hapistir. Ama bu hakim ve savcılar ne yazık ki dosyaları görmezden gelip, bunlara beraat kararı vermiş ve benim mağduriyetimi uzatmıştır. Şu anlaşılıyor ki Türkiye’de borçlu olursan çok iyi yaşıyorsun, alacaklıysan mağdur olacaksın. Hakim ve savcıların bir elini kitabın üstüne, bir elini vicdanının üstüne koymasını tavsiye ediyorum. Yoksa bu işi hakkıyla yapacak hakim ve savcılar vardır. Ben Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, Adalat Bakanımızdan, Yargıtay’dan bu konuyla ilgili araştırma ve incelemenin yapılmasını talep ediyorum. Mağduriyetimin de bir an önce giderilmesini istiyorum.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar