09 Temmuz 2020
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

"SİZLERE OLAN BORCUMUZU NE YAPARSAK YAPALIM ÖDEYEMEYİZ"

19 Eylül "Gaziler Günü" Anma programı nedeniyle Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Şehit aileleri ve Gazilere bir yemek verildi

"SİZLERE OLAN BORCUMUZU NE YAPARSAK YAPALIM ÖDEYEMEYİZ"

19 Eylül 2015 Cumartesi 22:08

Yemekte konuşan Vali Baruş, "Sizler bu milletin onur, vakar ve metanet timsallerisiniz. Sizler milletimizin cesaret ve fedakarlık abidelerisiniz. Sizlere olan borcumuzu ne yaparsak yapalım ödeyemeyiz" dedi.

Gaziler Günü’nün 94. Anma programı çerçevesinde Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından şehit aileleri ve Gazilere bir yemek verildi. Yemeğe, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ile Tanju Özcan, Bolu Garnizon Komutan Vekili ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Bestami Erkoç, gaziler, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, gazi yakınları ile şehit aileleri katıldı.

19 Eylül "Gaziler Günü" Anma programı nedeniyle Şehit aileleri ve Gazilere düzenlenen yemek öncesi Bolu Valisi Aydın Baruş, masaları tek tek gezerek Gazilere ve Şehit Ailelerine "Hoş geldiniz" dedi.

Daha sonra bir konuşma yaparak, 19 Eylül "Gaziler Günü" münasebetiyle bir araya gelmenin ve Gaziler ile Şehit aileleri ile birlikte olmanın onur ve gururunu yaşadığını ifade eden Bolu Valisi Aydın Baruş, “Biz "Gazilik" unvanını yücelten, Gazilik ruhuna sahip bir medeniyetin çocuklarıyız, onların torunlarıyız. Bizim medeniyetlerimizin kuruluşunda en büyük payelerden birisi "Gazilik" olmuştur. Tarihe baktığımız zaman bu milletin bağımsızlığı için birliği beraberliği için mücadele eden üstün kahramanlara "Gazilik" unvanı verilmiştir. Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna bakın. Bu devletin mayasını atan insanın unvanı Ertuğrul Gazi'dir. Ondan sonra gelen kurucu padişah Osman Gazi'dir ve Osmanlı Beyliğini devlet seviyesine yükselten O'nun oğlu Orhan Gazi'dir. Biz yine tarihimiz boyunca büyük kahramanlarımıza "Gazi" unvanını tevdi etmiş bir milletiz. 1877 Rus Harbinde kahramanlık destanı yazan, Plevne savunmasını gerçekleştiren Osman Paşa'ya "Gazi" unvanını bu millet vermiştir. Yine Rus harbinde Erzurum'u imkansızlıklar içerisinde müdafaa eden Muhtar Paşa Gazi unvanı almıştır. Ve nihayet Türk Devletinin Türk milletinin saldırgan düşman tarafından dört bir taraftan çevrildiği ve Misak-ı Milli sınırlarımızın içerisine girmeye başladığı, her türlü yoksulluk ve imkansızlık içerisinde bulunduğumuz bir sırada, Kurtuluş Savaşı mücadelemize önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk'e Sakarya Meydan Muharebesi'nin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921'de payelerin en büyüğü olan "Gazilik" unvanını layık görmüştür. İşte bu münasebetle biz her yıl 19 Eylül gününü "Gaziler Günü" olarak kutlamaktayız ve bu günde milletimizin birlik ve beraberliği için canını ortaya koyan, kanını feda eden büyük insanlara, kahramanlara, gazilerimize olan şükranımızı ifade ediyoruz. Gazilik ruhu bütün devletlerimizin kuruluşunda kutsanan bir makamdır. Gazilik ruhu tarihimiz boyunca istiklalimizin ve bağımsızlığımızın güvencesi olmuştur. Gazilik ruhu vatanın bölünmezliğinin milli birlik ve beraberliğimizin her zaman teminatı olmuştur" dedi.

Konuşmasında Gazilere ve Şehit ailelerine seslenen Vali Baruş, "Değerli Gazilerimiz, sizler canını hiç çekinmeden ortaya koyan kahramanlarsınız. Vatanın bağımsızlığını, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunmak için, feda etmek için her türlü yiğitliği ortaya koyan kahramanlarsınız. Sizler bu milletin onur, vakar ve metanet timsallerisiniz. Sizler milletimizin cesaretle fedakarlık abidelerisiniz. Sizlere olan borcumuzu ne yaparsak yapalım ödeyemeyiz. Yine Gazilikle birlikte anmamız gereken en büyük manevi makam şehitliktir. Şehitlik ve Gazilik hiç bir zaman birbirinden ayrılamaz. Çünkü gazilerimiz şehit olmak üzere yola çıkmış, Vatanı için kanını, canını ortaya koyarak üstün cesaret göstermiş kahramanlarımızdır. Sizlerin emaneti olan bu vatana sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Bu emanetin gereğini biliyoruz ve bugün de ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden hainlerin karşısında bu ülkenin evlatları her zaman gazi ve şehit olamaya hazırdır. Bugün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. "Gazilik" unvanını gururla taşıyan ve hayatta olan bütün gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Tüm gazilerimizi, yakınlarını ve şehit ailelerimizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum” ifadesinde bulundu.

Bolu Valisi Aydın Baruş, konuşmasının ardından Merhum Kore Gazisi Hüseyin Bakır'ın Kore Devleti tarafından gönderilen madalyasını eşi Fatma Bakır'a takdim etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.