24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

BU YOLA ARTIK ÇIĞ DÜŞMEYECEK

Orman Genel Müdürlüğü ile Japon Kırsal Kalkınma Ajansı arasında Türkiye’de örnek bir proje olan ve Bolu’da yapılan “küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için çığ bölgelerinde çığ düşmesini önleyici çit teknolojisi projesi” tamamlandı.

Bu yola artık çığ düşmeyecek

22 Eylül 2015 Salı 14:14

Haber merkezi

Bu protokol ile hayata geçirilecek olan çığ önleme projesinin uygulanacağı yer olarak Bolu Orman İşletme Müdürlüğü Ayıkaya Orman İşletme Şefliği 79 nolu bölme OT-T1 bölmeciği seçildi. Yapılacak proje ile burada meydana gelen çığ oluşumunu önleyerek Bolu İl Merkezi ile Yedigöller Milli Parkının yolunun ulaşıma kapanmasının önlenmesi amaçlandı.

KAMERA SİSTEMİ DESTEKLİ OLACAK

Çığ oluşumunun olduğu bölgenin rakımı yaklaşık 1.730 metre olup projenin uygulama inşası Japon Protec Engineering Firması tarafından gerçekleştirildi. Projenin yapım aşamasına geçmeden önce ilgili firma çalışanları tarafından uygulama sahası farklı zamanlarda sahaya gidilerek gerekli ön etüt tespitleri yapıldı. Aynı zamanda kamera sistemi desteği oluşturularak 2 kış boyu saha takip edilerek uygulanacak teknik yöntemlerin kararlaştırılması için gerekli veri toplama işlemi yapıldı. Edinilen bilgiler doğrultusunda Nisan 2015 te uygulamaya geçilerek Haziran 2015’te uygulama çalışması bitirildi.

YERİNDE İNCELEME YAPILDI

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde OGM, ÇEM, AFAD, çeşitli Üniversiteler, Artvin, Trabzon, İzmir ve Bolu Orman Bölge Müdürlükleri temsilcilerinin katılımı ile İlgili firma çalışanları tarafından Çığ önleme projesinin tanıtımı için bir araya gelindi. Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından projenin yapım aşaması ve uygulanan teknikler ilgili firma mühendisleri tarafından anlatıldı. Katılımcılar daha sonra sahaya götürülerek yerinde tanıtım ve inceleme fırsatı oluşturuldu. Katılımcılara projenin tanıtımı ile program tamamlanmış oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.