22 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

ÇİFTÇİLERE ‘TOPRAK’ UYARISI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Bolulu çiftçi ve üreticilere “Toprak analizini yaptırmayı unutmayın” uyarısında bulundu.

Çiftçilere ‘toprak’ uyarısı

22 Eylül 2015 Salı 12:00

Haber merkezi

Açıklamada Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuarının başta Bolu üreticileri olmak üzere, bölge üreticilerinin taleplerini karşılayacak şekilde hizmet verdiği belirtilerek “Üreticilerimizin birçoğu gereğinden fazla kimyevi gübre kullanmakta olup; bilinçsiz gübrelemeden dolayı topraklarımız çoraklaşmakta, sularımız kirlenmekte ve çevre kirliliği olmaktadır. Laboratuarlarımızda yapılan tahliller sonrasında alınacak sonuçlar ile gübre kullanımında tasarruf sağladığı gibi,  girdi maliyetleri azalıyor, kimyevi gübrelerden kaynaklanan çevre ve su kirliliği ile ilgili koruma tedbirleri alınıyor ve topraklarımızın çoraklaşması engelleniyor” denildi.

40 BİN LİRA ÖDENEK AYRILDI

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı; “Laboratuarımızın açıldığı 2007 yılından 2012 yılına kadar analizlerin ücretli olması nedeni ile üreticilerimizin analizlere fazla rağbet etmediği tespit edilmiştir. İlimiz toprakları ve üretici açısından son derece önem verdiğimiz bu hususta hazırlanan "Toprak Analizi Desteklemeleri Ekonomik Paket" projesi ile Valiliğimiz ve İl Özel İdare kaynakları kullanılarak analiz ücretinin yüzde 70’inin desteklenmesi projesi ile 40.000,00 TL. ödenek ayrılmıştır. Bunun neticesinde 1.142 adet üreticimizin bu destekten faydalanması planlanmıştır.

5 YILDA 3 BİNDEN FAZLA ANALİZ YAPILDI

2007-2012 döneminde toplam 3 bin 19 adet analiz yapılırken, yıllık ortalama 350 adet numune analiz edilmiştir. İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Ücretsiz Toprak Analizi" projesinin Valiliğimiz ve İl Özel İdare kaynakları kullanılarak uygulamaya konulması sonucunda üreticilerin yoğun talebi ile bu rakam 2013 yılında 750, 2014 yılında 1131, 2015 yılı Eylül ayı başı itibari ile 344 adet numuneye ulaşmıştır. Projenin devamı halinde bu rakam artarak devam edecektir.

Üreticilerimizin yoğun ilgisi ve talebi doğrultusunda önümüzdeki aylarda gelecek olan numunelerin Bolu arazilerinin tarım deseninin yüzde 75 'ini teşkil eden hububat tarımına yönelik arazilere ait numuneler olacağı ön görülmekte olup, bu sayının artması beklenmektedir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.