18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara16°C

EĞİTİM İSYANLA BAŞLADI

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başında, eğitime ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Eğitim isyanla başladı

28 Eylül 2015 Pazartesi 14:18

 Yaman, bu dönemin zorluklara gebe olduğunu söyleyerek yanlış eğitim politikaları uygulandığına dikkat çekti.

Haber: Beyhan Bayrak

Son 3 yıldır siyasi aktörlerin eğitime kendi çıkarları için yön vermeye çalıştıklarını söyleyen Yaman, “Çözüme odaklı değil; sorun yaratan politika yürütmeleri, eğitime yatırım noktasında yetersiz kalmaları, kadrolaşmaktan, eğitimin asıl meselelerini göz ardı etmeleri bugünkü sonucu doğurmuştur. Dışı süslü, içi boş olan sistemler ihdas edilmesi, eğitimcileri mağdur ve mutsuz eden mevzuat düzenlemeleri, eğitimi koltuk kapmaca oyununa çeviren, yandaşı yücelten, yandaş olmayanı ötekileştiren uygulamalar, yeni eğitim-öğretim yılında eğitim çalışanlarını, öğrencileri, velileri olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

OECD ÜLKELERİNİN ALTINDAYIZ

Yaman, hem öğrenciler hem de öğretmenler için büyük sorunların yaşandığına ve yaşanmaya devam edeceğine dikkat çekerek Türkiye’de eğitime ilişkin sayısal verilerin, OECD ülkelerinin altında olduğunu vurguladı.

Okul yöneticisi atama sürecine de değinen Hüsnü Yaman, “Okullar yeni eğitim-öğretim yılında da ne yazık ki yandaş, ehil olmayan, iktidarın kulu haline gelen okul yöneticileri tarafından yönetilmektedir. İktidar, bir kanunla, sözde paralel yapıyı ortadan kaldırmak uğruna, tüm şerefli insanların üzerine bir gecede çizik atmıştır. Nerede yandaş olmayan, biat etmeyen, ahlakı ilke edinen, bilgili, liyakatli yönetici varsa, onların yöneticilik görevine son verilmiş; bu insanların yerine kula kulluk yapmayı şiar edinen, yalakalıkla bir yerlere gelen, düğme iliklemeyi adet haline getirenler okul yöneticisi yapılmıştır” dedi.

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN BAKANLIĞA DAVA

Konunun yargıya da intikal ettiğini hatırlatan Yaman, “Danıştay İDDK, eski yöneticilerin görevlerine döndürülmesine karar vermiş; ancak MEB bu kararı uygulamamış ve adeta hukuka meydan okumuştur. Bu nedenle şubelerimiz İDDK kararlarını uygulamayan valiler ve diğer yöneticiler hakkında suç duyurularında bulunmuştur. Genel Merkez olarak da İDDK kararının uygulanması için MEB’e yazılı başvuruda bulunduk. Ancak yazılı başvurumuzun üzerinden 60 günden fazla zaman geçmesine rağmen bir cevap gelmedi. Bu nedenle sendikamız, İDDK kararı uygulanmadığı için Milli Eğitim Bakanlığı’na dava açtı” diye konuştu.

Yaman, eğitimciler için hala il içi özür tayinleri sorununun devam ettiğini ve bu durumun da aile bütünlüğünü bozduğunu söyledi. Eğitim çalışanlarının özlük hakları ile ilgili sorunların olduğuna değinen Yaman, “Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapanların görev tanımları yapılmamıştır. Bu insanlar angarya işlerde çalıştırılmaktadır, çalışma saatleri esnektir. Bu arkadaşlarımızın görevleri sayılırken ‘idarenin vereceği diğer görevleri de yapar’ şeklinde ucu açık bir ifade eklenmiştir. Bu durum uygulamada birçok keyfiliğe yol açmaktadır.

Öte yandan bazı okullarda hizmetli personel yok iken, bazılarında ise hizmetli personel sayısı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla okullarda hijyen tam olarak sağlanamamaktadır, bu da özellikle kış döneminde salgın hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu noktada okullarımızın hizmetli personel ihtiyacı tam olarak sağlanmalıdır” diye konuştu.

OKULLARDA HİZMETLİ PERSONEL DENGESİZLİĞİ

Hüsnü Yaman, Türk Eğitim Sen’in diğer taleplerini de sıralayarak şunları belirtti; “MEB’in görevde yükselme sınavlarının hem içerik olarak sadeleştirilmesi, hem de Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikteki sınav taban puanının 60’a düşürülmesi gerekmektedir. Ayrıca görevde yükselme sınavları yıllardır yapılmamaktadır. Taleplerimizden birisi de görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılması ve periyodik hale getirilmesidir. Her yıl eğitim-öğretim yılı başında ödenen ‘Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği’ brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, personelinin tamamına ödenmelidir.                

Eğitimin sorunları umuyoruz ki bu eğitim-öğretim yılında çözülür, taleplerimize kulak verilir. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim yılını tebrik ediyor, eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.