16 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara7°C

BİR UYARI DA MÜDÜR’DEN GELDİ

Yüzbinlerce kişiyi yakından ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası ile ilgili önemli bir uyarı da SGK İl müdürü Erhan Çavuş’tan geldi. Çavuş, gelir testi yaptırmak için son tarihin 30 Eylül (yarın) olduğuna dikkat çekti.

Bir uyarı da Müdür’den geldi

29 Eylül 2015 Salı 15:07

 

Haber: Adem Güler

SGK İl Müdürü Çavuş, yaptığı yazılı açıklamada “Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası ile ilgili geri sayım başladı. Son başvuru tarihi 30 Eylül. GSS borcundan kurtulmak isteyen kişilerin bu tarihe kadar başvuruda bulunup, gelir durumlarını belgelemeleri gerekir.

EŞİT TAKSİTTE ÖDEME İMKANI

Sağlık güvenceleri olmayan vatandaşlarımızdan hiç gelir testi yaptırmayanlar veya gelir seviyeleri kurumumuz tarafından belirlenen kişilerin bu tarihe kadar yapacakları başvurular neticesinde durumları kapsama alındıkları tarihten itibaren güncellenecektir. Yapılandırma neticesinde borçlarını 30 Kasım 2015 tarihine kadar peşin ödemek isteyenlerden borçlarının sadece anapara tutarı tahsil edilecek, taksitlendirme seçeneğini kullanmak isteyen vatandaşlarımız ise 6-9-12 veya 18 eşit taksitte ödeme yapma imkânından yararlanabileceklerdir.

ÖDEMELER SGK’DAN, PTT ŞUBELERİNDEN VE ANLAŞMALI BANKAALRDAN YAPILABİLECEK

Ödemeler kurumumuz ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT şubelerinden ve kurumumuzun www.sgk.gov.tr internet adresinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Başta gençlerimiz olmak üzere sağlık güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımızın bu fırsattan yaralanmalarını, başvuru süresi sona ermeden kayıtlı ikamet adreslerinin bulundu Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurarak gelir testlerini yaptırmalarının ardından en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

KİM NE KADAR PRİM ÖDEYECEK?

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından Gelir testi sonucu;

Hanede kişi başına düşen aylık gelir 424 liranın altında olursa, o kişinin primleri devlet tarafından ödeniyor. (C1 Yeşilkart)

Hanedeki aylık gelir 424 TL ile 1.273 TL arasında ise kişilerin kendilerinin 51 lira prim ödemesi gerekiyor.(G1)

Kişi başına düşen aylık gelir 1.273 TL ile 2.547 TL arasında ise aylık 152 lira prim ödemesi gerekiyor. (G2)

Geliri 2.547 liranın üzerindeki ailelerde ise sosyal güvenlik kapsamında olmayan bireyler için ayda 305 lira prim ödenmesi gerekiyor. (G3)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar