16 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

YILMAZ’DAN TATLI SERT TEPKİ

Engellilere akülü ve tekerlekli sandalye ile beyaz baston dağıtım töreninde konuşma yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye’ye, Sakatlar Derneği’ne, eski hükümetlere ve kendisine “Sorunlar halledilmiyor” diyen bazı vatandaşlara tatlı sert birtepk

Yılmaz’dan tatlı sert tepki

30 Eylül 2015 Çarşamba 16:04

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Haber: Özge ELÇİ

Bolu Belediyesi, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Sakatlar Derneği Bolu Şubesi ortaklığında hayata geçirilen ‘Engelsiz Hayat İçin Engel-Sizleri Eğitiyoruz’ projesi kapsamında akülü sandalye, tekerlekli sandalye görme engelliler için beyaz baston dağıtımı yapıldı. 34 bin 500 TL tutarındaki projenin konusunun ise ‘Şehri ve binaları tasarlayan teknik personel ve bu konuda çalışan uzmanlar ile şehirde bu zorluğu yaşayan hareket kısıtlılığı ile karşı karşıya kalma potansiyeli olan herkes için kentsel tasarım standartları konusunda farkındalık oluşturmak’ olduğu belirtildi.

ÇOK SAYIDA ENGELLİ VATANDAŞ KATILDI

Proje kapsamında Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen engelli sandayeleri ve beyaz baston dağıtımı programına Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Bestami Erkoç, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Ekrem Çetinkaya, Ak Parti İl Başkan Vekili Zekai Öztürk, Ak Parti Milletvekili Adayı Fatih Metin, Türkiye Sakatlar Derneği Bolu Şube Başkanı Ömer Aşık ile çok sayıda bedensel engeli vatandaş ve aileleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan İl Aile Sosyal Politikalar Müdürü Bestami Erkoç, projenni önemine değinerek “Bakanlığımız ve tüm engelli vatandaşlarımız adına Bolu Belediyesi’ne, Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a, Bolu Valiliği’ne ve bu projelerde katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak, Türkiye’de örnek olacak birçok projenin ilk önce Bolu Belediyesi’ne nasip olmasını dilerim” diye konuştu.

ENGELLİ SORUNLARINA 8-9 YILDIR EĞİLİYORUZ

Erkoç’un ardından sözü alan Belediye Başkanı Yılmaz, engelliere yönelik projelerde ülke olarak işin başında olunduğunu vurguladı. Hükümetim engelli projelerine son 8-9 yıldır kaynak ayırdığını ve önem verdiğini söyleyen Yılmaz, “Engelli vatandaşlarımızın rahat edebileceği bir şehri hiçbir yerde yapmış değiliz. Yapabilme şansımız da yok; çünkü biz daha kanalizasyon sorununu çözememiş, su problemlerini giderememiş bir ülkeyiz. Çünkü biz bunlara çok geç başladık. Engelli vatandaşlarımızı biz gün yüzüne çıkartalı daha 8-9 yıl oldu. Eğer 9 yıl önce hükümet, engellilere sahip çıkacak çalışmaları yapmasaydı biz engelli çocuklarımızı hayata bile çıkartmıyorduk. Şu an hükümetimiz sayesinde bu işler biraz mesafe kaydetti. Engelli vatandaşlarımız sayısını daha yeni yeni tam tespit edebiliyoruz” diye konuştu.

SAKATLAR DERNEĞİ’NE TEPKİ

Yılmaz, “Bazen başladığımız işler sürdürülemiyor; öğrendim ki engelli vatandaşlarımız için ayarladığımız bir araç, onların pikniğe gitmelerini sağlayacaktı. Herhalde ihalesi durmuş, yeniden araç alınmamış, bu araçların tekrar alınması için arkadaşlara talimat verdik” derken programa tekerlekli sandalyesiyle katılan bir vatandaş, “Bu konuları söyledik, Bakanlığa da ilettik. Ama çözüm bulunmadı” deyince Yılmaz, bazı serzenişlerde bulundu.

MARUL ALMAK İÇİN ECZANEYE GİDERSENİZ...

Yılmaz, “Belediye’nin yapacağı iş için Bakanlığa giderseniz iş yapmış olursunuz. Dolayısıyla neyi nereden isteyeceğimizi iyi bilirsek netice alabiliriz. Bizim niyetimiz üzüm yemek. Dernek yöneticileri sanırım son zamanlarda çok iyi çalışmıyor. Bu eskikliği ben kendim tespit ettim. Eğer marul almak için eczaneye giderseniz, eczanede marul bulamazsınız. Bu konuda bütün engelli arkadaşlarımıza şunu söyledim; caddelerde siz dolaşıyorsunuz. Ben o araçla dolaşmadığım için nerede sıkıntı olduğunu  bilmem. Şikayetten ziyade öneriyi beraberce bulmak zorundayız. Eksikleri giderinceye kadar işleri takip etmek zorundayız. Ben söyledim, ne oldu, yapıldı mı? Yapılıncaya kadar işi takip etmek zorundayız. Bu konuda yanınızdayız.

ŞİKAYETTEN ZİYADE ÖNERİ BULMAK DURUMUNDAYIZ

Ama sıkıntıların tamamını bana getirin, dedim. Bugüne kadar getirilen her şeyi çözmek için gayret ediyoruz. Ülke olarak işin başındayız. Şu an sizler çok rahat hareket edebiliyorsunuz. Biz görme engelliler için bir sistem yaptık, üretilen malzemeleri koyuyoruz. O malzemeler çıkıyor, bunları hala sabit hale getirecek bir sisteme giremedik. Hatta kaldırım taşlarında beton taşlar bile kalktı. Yani demek ki Bolu’nun iklimine uygun taş üretmesini bile beceremiyoruz. Bunları çözemedik; ama en azından başladık. Sadece sandalyedekiler değil, bizim görme engellilerimiz ve zihinsel engellilerimiz de var. Onlara yaşanabilir bir şehir sunmak görevimiz. Biz bu konuda emrinizdeyiz” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Ünal Coşkun da böyle bir programda bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu söyleyerek “Bu hayatı sürdürürken hayır karnemize bir şeyler yazdırıyoruz. Bu tür işler bizim hayır karnemize yazılan işler olduğu için daha da mutlu oluyoruz. Başta Belediyemiz olmak üzere emeği geçen tüm kurumlara teşekür ediyoruz. Araçlarınız hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından akülü sandalye ve tekerlekli sandalye ve beyaz bastonların sertifikası sahiplerine protokol üyeleri tarafından verildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar