22 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara2°C

KOSGEB DESTEKLERİ UÇTU

KOSGEB’in geçen hafta değişen Destek Yönetmelikleri kapsamında Ar-Ge ve İşbirliği - Güçbirliği Projeleri yapan işletmeler için çok büyük avantajlar getirildi.

KOSGEB destekleri uçtu

06 Ekim 2015 Salı 17:45

Haber merkezi

 Ar-Ge Desteklerinde Makine Teçhizat ve Hammadde Desteği 150 bin TL hibe, 300 bin TL geri ödemeli olmak üzere 450 bin TL’ye çıkarıldı.  Yine aynı destekte daha önce 100 bin TL olan personel desteği ise 150 bin TL’ye çıkarıldı. Böylece proje geliştirme desteği ve diğer bazı kalemlerde yapılan iyileştirmeler neticesinde Ar-Ge yapan işletmeler projelerinin büyüklüklerine göre toplam 700 bin TL’ye kadar destek alabilecekler.

Ar-Ge projelerini başarıyla tamamlayan veya patentli ürün sahibi olan işletmelerin faydalanabileceği destek programı olan Endüstriyel Uygulama Desteğinde ise destek miktarı 650 bin TL ye çıkarıldı. Böylece Ar-Ge yapan işletmeler için yararlanılabilecek toplam destek 1 milyon 350 bin TL’ye çıkmış oldu.

Ortaklık Kültürünün Geliştirilmesi için İşbirliği – Güçbirliği Desteği :

Daha önce 750 bin TL olan İşbirliği – Güçbirliği Desteği üst limiti artık 1 milyon TL oldu. Buna ek olarak eğer projeler  Orta- Yüksek ve Yüksek Teknolojiye yönelikse destek 1 milyon 500 bin TL’ye çıkıyor.  Bu destekte getirilen diğer avantaj ise daha önce en az 5 ortak istenirken, Orta-Yüksek ve İleri teknoloji yatırımlarında 3 ortak yeterli olacak.

ARGE çalışmaları  ve Ortaklık Kültürüne yönelik işbirliği projelerinin ülkemiz ve Bolu ekonomisi için hayati önem taşıdığını ve bu çalışmalarının tüm ülke çapında arttırılması gerektiğini belirten KOSGEB İl Müdürü Celil Kürşad Dereci, Bolu’da faaliyet gösteren özellikle imalat, yazılım ve elektronik sektöründeki işletmelerimizin bu konuya daha fazla önem vermesi gerektiğinin altını çizdi. Dereci, “Firmaların yenilikçi fikirlerini ve çalışmalarını KOSGEB’le paylaşarak devlet desteklerinden istifade etmelerinde büyük fayda var.  Bu konuda KOSGEB Müdürlüğü olarak işletmelerimize yakın ilgi göstererek elimizden gelen yardımı yapıyoruz” diye konuştuı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar