20 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

ÜNİVERSİTE KARIŞTI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsünde devam eden yurt inşaatında çalışan işçiler, eylem yaptı.

Üniversite karıştı

07 Ekim 2015 Çarşamba 11:35

İşçiler çileden çıktı Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Kampüsünde yapımı devam eden 774 Yatak kapasiteli öğrenci yurdu bina inşaatında çalışan işçiler paralarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptılar.

Haber: Gönül OLUTÜRK

Foto: Erdal TANRIVERDİ

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı üstlenen inşaatta çalışan 300 kadar işçi ve tedarikçi firma yetkilisi, iki yıldır paralarını alamadıkları gerekçesi ile eylem yaptılar. İşçilerden bazıları inşaatın çatısına çıkarak kendisini 7 katlı binanın çatısından atma tehdidi savururken, bazı işçilerin ise üniversite kampüsüne girmelerine izin verilmedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ DE OLAY YERİNE GELDİ

Olay yerine çok sayıda asayiş ve çevik kuvvet ekibi sevk edilirken, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya da üniversite yerleşkesine gelerek olayları yakından takip etti. Parasını alamadığı için mağdur olduğunu belirten inşaat çalışanlarından İsmail Demir, “İşi TOKİ ihale etti ve İnta İnşaat Ltd. Şti. firması aldı. Bu firmada daha sonra Ensay Yapı Ltd. Şti. firmasına alt müteahhit olarak verdi. Bu firma ortalama yedi sekiz ayda bir tüm işçileri işten çıkartarak iş akitlerine son verip paralarını daha sonra hesaplarına yatıracağını belirterek gönderdi. Bu işlemi dört kez yaptı. Bu yüzden şu anda 300’ün üzerinde bu şekilde alacaklı kişi var. Üç yıldır parasını alamayanlar var. En son mağdurlar biziz. Paramızı alamayınca baktık firma SGK’ya da eksik bildirim yapmış. Üç bin lira maaş alan arkadaşlarımızı asgari ücretle çalışıyor gibi göstermiş. Paramızı alamadık ayrı mağduruz, SGK bildirimlerinde yolsuzluk yapılmış ayrı mağduruz” dedi.

‘3 YILDIR PARASINI ALAMAYANLAR VAR’

İnşaat işçilerinin yemek ihtiyacını karşılayan Bülent Perçin ise, “Ben yemek veren bir firma olarak aylardır 120 bin lira alacağımı tahsil edemedim. Bolu’dan hiçbir firma yemek vermediği için firma şimdide Düzce’den yemek taşımaya başladı. Birçok işçi mağdur ile birlikte yemek, beton, marangoz gibi işlerini yapan birçok firmanın da yüklü miktarda alacağı söz konusu. AİBÜ Rektörlüğü olaya duyarsız kalıyor. TOKİ olaya duyarsız kalıyor. Olanda burada işçi ve esnafa oluyor” şeklinde konuştu.

YEMEK, BETON, MARANGOZ GİBİ BİRÇOK FİRMANIN DA ALACAĞI VAR

Dört kez çalışanlarını işten çıkartıp alacaklarını ödemeyen firmanın bu işlemi alışkanlık haline getirdiğini belirten Adnan Gürses isimli işçi ise, “memleketimizden kalmış kilometrelerce uzağa gurbete inşaat işinde çalışıp evimize ekmek götürme gayretine girmişiz. Bizi firma bayramdan önce iş akdimizi feshedip işten attı. Bir aydır maaş alacağımı alamadığım için perişan şekilde burada kalmak zorunda bırakıldım. Param olmadığı için evime bile gidemiyorum. Bizi bu duruma düşürenleri Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın” diye konuştu.

FİRMA YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMADI

Olay mahallinde bulunan Ensay Yapı Ltd. Şti yetkilisi olduğu belirtilen kişilere konu hakkında düşüncelerini sormamıza rağmen inşaat firmasından bir açıklama yapılmadı. İnşaatın çatısına çıkan bazı işçiler ise polis tarafından indirilerek ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar