23 Mayıs 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara18°C

6 YILLIK DAVADAN ‘HAPİS’ ÇIKTI

Mudurnu Cezaevi’nde görev yapan bir jandarma erinin, bir mahkuma yasadışı olarak telefon verdiği, esrar maddesi sağladığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla açılan ve 3 kişinin yargılandığı dava, 6 yıl sonra karara bağlandı.

6 yıllık davadan ‘hapis’ çıktı

08 Ekim 2015 Perşembe 18:13

Haber: Özge ELÇİ

İddialara göre olay şu şekilde gelişti; Suç tarihlerinde Mudurnu İlçe Jandarma Komutanlığı’nda Jandarma Er olarak görev yapan ve Mudurnu Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun dış güvenliğini sağlamak için nöbet görevi yapan Fırat A., görevi esnasında cezaevinde mahkum olarak bulunan Zafer Ç. ile samimi arkadaş oldu.

JARDARMA ERİ, MAHKUMA ESRAR MADDESİ SAĞLADI

Zafer Ç, izine çıkacak olan Fırat A’dan izin dönüşü kendisine esrar ve cep telefonu getirmesini istedi. Sigara paketini, içine 70 TL koyarak nöbet tutan Fırat A.’ya attı. Fırat A., Zafer Ç’ye telefonı getirebileceğini; fakat esrarı getiremeyeceğini söyledi. Fırat A., izin dönüşü Zafer Ç’ye cep telefonu getirdi. Zafer Ç., Fırat’a verdiği sigara paketinin içine İlker C isimli şahsa ait olduğunu söylediği bir cep telefonu numarası yazarak ‘İlker C.’yi ara, o ne gerekiyorsa yapacak, sen yönlendirileceksin’ notunu iletti. İlker C, telefonda konuştuğu Fırat A’ya telefon ve esrar göndereceğini söyledi. İlker C, 21 Nisan 2009 tarihinde karakola gelerek kendisini Fırat’ın abisinin yakın bir arkadaşı olarak tanıttı. İlker C, esrar ve cep telefonu getirdiğini söyleyerek Zafer’e iletmesini isterken, Fırat A da bunları çöp kovasının dibine koymasını söyledi. İlçe Jandarma Komutanlığı’nca koğuşta yapılan aramada Zafer Ç’nin cep telefonu ve 32, 58 gram olduğu belirlenen esrar maddesi bulundu.

‘8 AYLIK ÇOCUĞUMU GÖRMEM NASİP OLMASIN Kİ BEN YAPMADIM’

Olayın ardından alınan ifadelerde Fırat A., olayın iç yüzünü anlattı. Tutuklanan Fırat A, 4 ay sonra tahliye edildi. 2009 yılında Fırat A., Zafer Ç ve İlker C. hakkında “Kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde kabul etmek veya bulundurmak, infaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokma, rüşvet almak ve vermek, uyuşturucu ve uyarıcı madde imalat ve ticareti yapma” suçlamalarıyla kamu davası açıldı. Olaylarla hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyen sanık İlker C, “Ben hayatımda hiç Mudurnu’ya gitmedim bile. 8 aylık bebeğim var, eğer suçluysam onu bir daha görmek nasip olmasın. Sadece benim telefon numaram geçmiş; ama ben kesinlikle böyle bir şey yapmadım” diyerek kendini savundu.

6 YIL SONRA HAPİS CEZALARI VERİLDİ

Mahkeme heyeti, Fırat A.’ya uyuşturucu maddesini başkasına verme suçuna teşebbüs ettiği suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün, rüşvet suçundan da 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Zafer Ç.’ye 7 yıl 6 ay, İlker C.’ye ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Sanık avukatlarının kararı temyize götüreceği öğrenildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar