21 Şubat 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

BİR TARİH KADERİNE TERK EDİLDİ

Hisar Tepesi’nde 7 yıl önce çıkartılan ve Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu belirlenen 2 bin yıllık tarihi stadyumun çöplüğe terk edilmesiyle ilgili eleştiriler sürmesine rağmen, bu alan tamamen kaderine terk edildi.

Bir tarih kaderine terk edildi

12 Ekim 2015 Pazartesi 19:54

Haber: Özge ELÇİ

Hisar Tepesi’nde 2008 yılında yapılan sondaj çalışmalarıyla gün yüzüne çıkan 2 bin yıllık tarihi stadyum, kaderine terk edildi. Roma İmparatoru Hadrianus döneminde M.S 100’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen tarihi stadyum, 7 yıl önce yapılan kazıların ardından, Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alındı.

ALKOLİKLERİN VE DEFİNECİLERİN MEKANI OLDU

Birçok arkeoloğun üstüne basa basa önemini dile getirdiği ve Türkiye’de çok az örneğinin bulunduğunu söylediği tarihi stadyumla ilgili yeni bir çalışma yapılmadı. Son zamanlarda ise etrafına tahta parçaları konularak ön cephesi kapatıldı. Hisartepesinde oturan ve esnaflık yapan vatandaşlar ise, bu alana şüpheli kişilerin gelip gitmesinden dert yanıyor. Bazı vatandaşlar, bu alanı alkol ya da madde bağımlılarının mesken tuttuğunu söylerken, bazıları ise adli vakalara da yansıyan definecilerden şikayetçi.

ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİLER

2 bin yıllık tarihi stadyum, ön cephesine konulan tahtaları kıran kişiler tarafından da tam bir çöplüğe döndürüldü. Eski bir döşeğin bile atıldığı sit alanı, içler acısı durumda.  Tarihi stadyumun önemine dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Ben Türkiye’nin hemen hemen her yerini dolaştım. Şehrin ana caddesinin kenarında stadion olan başka bir kent var mı? Bu muazzam bir potansiyel haline getirilebilir. Bu yapı tabi ki u kadar değil. Dev bir yapı. Kentin ortasında bu kadar muazzam bir yer nasıl böyle atıl hale getirilebilir ve önemsiz gibi davranılır. Bir düzenleme yapılırsa burada kültürel etkinlikler yapılabilir” demişti.

EGE VE AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ BENZER YAPILAR, HER YIL YÜZ BİNLERCE TURİST ÇEKİYOR

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanlarından ve Bolu Gündem Köşe yazarlarından Şenda Aksungur ise ‘Sadece Hisar tepesi mi yoksa tüm Bolu Yerleşiği mi’ isimli yazısında Hisar Tepesi’nin önemine değinerek “Hisar Tepesi önemini korumaktadır. Çünkü üzerinde Antineos mabedini bulundurmaktaydı. Bu mabedin resmini şimdi British Museum’da bulunan madeni paranın üzerindeki tasvirindne gördüğümüze göre bu mabet, seiz sütunlu bir mabetti.  Arkeolog Bedri Yalman, bu mabedin maalesef sadece temellerini Hisar Tepesi üzerinde yaptığı kazı çalışmalarında bulmuştur” yazmıştı.

Benzerleri Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan ve her yıl yüz binlerce turist çeken yapının, aradan 7 yıl geçmesine rağmen hala atıl durumda bulunması ve çöplüğe dönerek kaderine terk edilmiş durumda bulunması, tarihle ilgilenen, tarihe ilgi duyan herkesi üzüyor.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar