24 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

‘AYAK ALTINDA DOLAŞMA’

Kendisine 100 bin TL manevi tazminat davası açan Vali Aydın Baruş’u taraflı olmak ve AKP’ye yakın durup siyasi davranmakla suçlayan CHP Milletvekili Tanju Özcan, “Sayın Vali’nin son 17 günde ayak altında dolaşmamasını tavsiye ediyorum” diyerek sert çıktı.

‘Ayak altında dolaşma’

13 Ekim 2015 Salı 14:05

 

Haber: Özge ELÇİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP’nin 30 Ağustos Zafer Bayramında yapılan Fener Alayı ve terörü lanetleme yürüyüşü sonrası yaptığı konuşma nedeniyle Vali Aydın Baruş’un kendisine açtığı 100 bin TL’lik manevi tazminat davası ve suç duyurusuna ilişkin bir basın açıklaması yaptı.  Vali Aydın Baruş’u taraflı olmakla ve siyasi davranmakla suçlayan Özcan, sert sözler kullandı.

CUMHURİYET TARİHİNDE ENDER GÖRÜNEN BİR DURUM

Bir Vali’nin bir Milletvekiline dava açmasının ender rastlandığına dikkat çeken Özcan, parti olarak Valilerin her zaman yanında oldukları ve her zaman valilere yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti. “Bizim açımızdan Cumhurbaşkanı ve Valiler, son derece önemlidir” diyen Özcan, “Bolu’da görev yapan son 3 Valimizin de siyasal olarak bize çok yakın olmadığını biliyoruz. Bunu da anlayışla karşıladık. Şu anki Vali Aydın Baruş da dahil olmak üzere hepsine göreve başladıklarında nezaket ziyaretinde bulunduk, biz CHP’liler olarak size yardımcı olmaya hazırız, sizden de tarafsız olmanızı, en azından tarafsız gibi görünmenizi bekliyoruz, dedik. İktidar partisinin değil, devletin valisi gibi davranmanızı bekliyoruz, dedik” ifadelerini kullandı.

VALİ ENTERESAN BİR ADAM

Milletvekili Özcan, Baruş’tan önceki son üç Vali Halil İbrahim Akpınar, İbrahim Özçimen ve Ahmet Zahteroğulları ile herhangi bir polemiğe girmediklerini söyleyerek “Ancak mevcut Vali, enteresan bir adam. Yanına birkaç defa gittik. Bolu’nun sorunlarıyla ilgili çöüm önerilerimizi dile getirdik. Sayın Vali’de ilk dikkatimi çeken şuydu; konuşurken karşısındakinin yüzüne bakmaması” diye konuştu.

Vali Baruş’un diğer Valilerden farklı olarak tarafsızmış gibi görünmeye bile çalışmadığını söyleyen Özcan, “AKP’ye sürekli olarak ‘beni unutmayın, ben de sizden biriyim’ dercesine sürekli parmak kaldırdı. 7 Haziran seçimlerinden sonra Sayın Vali, beni seçilen Milletvekili olarak arayıp tebrik dahi etmedi. Hatta seçimden sonra karşılaştığımızda ayak üstü ‘hayırlı olsun’ bile demedi” ifadelerini kullandı.

DAVAYI BİRİLERİNDEN ALDIĞI TALİMATLA AÇMIŞ

Söz konusu davanın konusuyla ilgili kısa bir hatırlatma yapan Milletvekili Tanju Özcan, “Bu dava konusu, 30 Ağustos Zafer bayramında partimiz tarafından düzenlenen Fener Alayı ile ilgili. Terör olayları azmış, ilimize şehitler gelir olmuş. Biz o gün hem milli bayramımızı kutlayacağız, hem de PKK terör örgütünü telin edeceğiz. Yine gerekli bildirimde bulunduk. Ancak Sayın Vali, her nedense PKK terör örgütünü lanetleyen bir yürüyüşün yapılmasını istemedi. 2-3 gün boyunca sivil memurlar aracılığıyla bu kutlamayı iptal etmemizi isteyerek telkinlerde bulundu. Ses düzenimizin kurulması bile engellendi. Şu soruyu sorduk, Biz PKK terör örgütünü lanetlemek için bu toplantıyı düzenliyoruz, sen ilin Valisi olarak niye bizim PKK’yı lanetlememizden rahatsız oluyorsun. Bir mülki amirin terör örgütünün lanetlenmesine engel olması, adeta terör örgütüne yardımcı olmasıdır’ dedik” ifadelerini kullandı.

Bu konuşmalardan sonra Vali Baruş ile birçok defa görüştüğünü söyleyen Özcan, “Ancak aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen Sayın Vali, muhtemelen bir yerlerden aldığı talimatla bu davayı şahsıma açtı. Ortada bir suç var, diyor. Aynı zamanda 100 bin TL’lik manevi tazminat davasının dışında bir de suç duyurusunda bulunmuş. Sayın Vali’ye şunu hatırlatmak istiyorum; ben bize oy vermiş olan 46 bin kişinin iradesini temsil ediyorum. Dün Sayın Bakanı aradım, toplantıda olduğu için ulaşamadım, Sayın Müsteşarla görüştüm. Müsteşar bana çok şaşırdığını ifade etti. Sayın Vali’nin bu aşamadan sonra tarafsızlığını yitirdiğini ve Bolu’da kalmasının yanlış olduğunu ifade ettim” dedi.

HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ BİR HAMLE

Vali Baruş’a seslenen Tanju Özcan, “Önümüzde 29 Ekim var. Şimdiden uyarıyorum, biz 29 Ekim’i elimize Türk bayraklarını alarak bugüne kadar hiç kutlamadığımız ölçüde büyük bir coşku ve katılımla kutlayacağız. Şimdiden uyarıyorum; sakın şimdiye kadar yaptıklarını yapma” dedi.

Özcan, Vali Aydın Baruş’un yaptığı bu hamlenin hukuki değil, siyasi bir hamle olduğunu vurgulayarak “Seçim öncesinde birilerine ‘Ben sizin yanınızdayım’ mesajını veriyor. Sayın Vali atanmış bir memurdur, ben halk tarafından seçilmiş bir insanım. Dolayısıyla Sayın Vali benim siyasi olarak muhatabım değildir, siyasi olarak da şu son 17 günde ayak altında dolaşmamasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar