20 Temmuz 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara25°C

İŞTE CANİNİN İFADESİ

Gerede'de geçtiğimiz hafta hunharca katledilen Dilay’ın katil zanlısı Uğur Aydemir savcıya verdiği ifadesinde kan donduran ayrıntılar ortaya çıktı. İşte, Aydemir’in ifadesinin ayrıntıları...

İşte caninin ifadesi

19 Ekim 2015 Pazartesi 12:30

Haber; Beyhan BAYRAK

Dilay Gül'tin (23), katil zanlısı Uğur Aydemir (21), polis ve savcılıkta verdiği ifadesinde Dilay'a birlikte yürürken arkadaşlık teklif ettiğini, sadece üç hafta önce tanıştığı genç kızın erkek arkadaşı olduğunu söyleyerek teklifi kabul etmemesi üzerine bıçakla saldırdığını söyledi. Aydemir ifadesinde okulların açılmasıyla üç hafta önce Bursa'dan Gerede'ye geldiğini ve aynı sınıftaki Dilay ile tanıştığını belirterek şunları söyledi: "Daha önceden kendisini tanımıyordum. 13 Ekim akşamı okul çıkışı 22.50 sıralarında Dilay önde ben arkasında okuldan çıktım. Dilay ATM'lerin yanma geldiği sırada yanına gittim ve Dilay'a 'Seni yurda bırakayım' dedim. Dilay da 'Tamam' dedi. Birlikte yürürken Dilay ile erkek arkadaşı telefon ile konuşuyorlardı. Ben onlar konuşurken Dilay'a arkadaşlık teklifi yaptım. Dilay teklifimi kabul etmedi. 'Erkek arkadaşım var' dedi. Tam okulun karşısına yolda yürürken, bir ara pantolonumun cebinde bulunan gri renkli orta boy düğmeli bıçağı elime aldım. Ben psikolojik rahatsızlığımdan dolayı birilerinin benimle uğraştığını düşündüğümden bıçağı elime almıştım. Buraya kadar olan şeyleri hatırlıyorum. Ancak ondan sonra yaptıklarımı hatırlamıyorum. Dilay yere yattıktan sonra 15-20 metre gidip geri geldiğimi hatırlıyorum. Lahmacun salonuna doğru yürüdüm, sola döndüm, kavşağa geldim. Oradan çimlerin içinden aşağı doğru indim. Çantayı, bıçağı ve montumu rasgele sallayıp attım” diye fide verdi.

OLAYI KABUL EDİYORUM

Daha sonra kaldığı eve geldiğini belirten Aydemir, üç yıldır psikolojik tedavi gördüğünü ve ara ara doktora gittiğini belirterek "Abizol, Cedrina, Akineton" isimli haplardan kullandığını söyledi. Aydemir, yüzündeki ve boynundaki tırnak ve yara izlerini soran polise "Bu yara izlerinin nasıl ve ne zaman olduğunu hatırlamıyorum" diye cevap verdi. "Dilay Gül'ün öldürülmesi olayını kabul ediyorum" diyen zanlı "Pişmanım, psikolojik tedavimi devam ettirmek istiyorum, tedavi görürsem iyileşebilirim" diye konuştu.

BARODAN HUKUKİ DESTEK

Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay, Dilay'ın ailesine her türlü hukuki yardımı vermek için hazır olduklarını belirtti. Atalay, "Kadına karşı işlenen suçlar bütün koruma önlemleri ve ceza hükümlerine karşın olanca hızıyla sürüyor. 'Fakat', 'Ama' gibi sözcüklerin arkasına sığınarak bu cinayetlere gizli bir kabul ile yaklaşanlar ve kadını erkek egemen toplumun eşit olmayan bir bireyi gibi algılayanlar ve kadının yerini toplumda alt sıralara itenler bu cinayetin sorumlularıdır. Ülkemizde kadın erkek eşitliği halen yasal metinler üzerinde kalmıştır. Kadına karşı işlenen cinayetlerin özünde büyük eğitim noksanlığı ve ekonomik eşitsizlik ön plandadır. Bu çağdışı yaklaşımın önlenmesi uzun soluklu bir eğitimi ve kadının koşulsuz olarak toplumsal hayatta yer alma sı ile mümkündür" diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.