20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

VALİYE BÜYÜK SİTEM 'ÖLMEMİZİ Mİ BEKLİYORSUNUZ'

21. Yüzyılda ilginç insan manzaraları. Mudurnu ilçe merkezinde bağlı Seyrancık Mahallesinde adeta facia geliyorum demesine rağmen hiçbir yetkilinin kılını kıpırdatmaması olacakların habercisi gibi.

Valiye büyük sitem 'Ölmemizi mi bekliyorsunuz'

21 Ekim 2015 Çarşamba 15:37

Haber: Adem GÜLER

Foto: Erdal TANRIVERDİ

Mudurnu ilçemizde bir mahallenin sakinleri, kopan kaya parçalarının evlerinin üzerine gelmemesi için dağın yamacına kalaslarla barikat kurarak, kendi imkanlarıyla önlem almaya çalışıyor. Bu duruma bir türlü çare bulunamaması yüzünden mahalle halkı, Vali Aydın Baruş’a seslenerek, “Ölmemizi mi bekliyorsunuz” dediler. Alınan bilgiye göre, Mudurnu'nun Seyrancık Mahallesinde etkili olan yağışların ardından dağın yamaçlarından kopan kaya parçaları, evlerin üst kısmına kadar geldi. Kayaların evlerine zarar vermemesi ve can kaybını önlemek için mahalle sakinleri de dağın yamacına kalaslarla yaptıkları barikatlarla kayaların gelmesini önlemeye çalışıyor. Evlerine kayanın düşmemesi için dağın yamacına kalas yerleştiren Serkan Yamanyaptığı açıklamada, her an ölümle burun buruna yaşadıklarını belirterek, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

TEHLİKE ALTINDAYIZ

İki katlı evinin tehlike altın da olduğunu anlatan Yaman, "Bolu Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün mahallemizde inceleme yapmasını ve gerekli önlemlerin alınması konusunda bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Aksi takdirde mahallemizde onlarca ailenin yaşadığı evler kayaların düşmesine maruz kalacak. Önlemler alınmazsa yağışların artmasıyla birlikte can ve mal kayıpları olacak" diye konuştu. Yaman, kayaları kalaslarla durdurmaya çalıştıklarını, birkaç gün önce dağın yamacından kopan kayaların evin yakınına kadar geldiğini ifade etti. Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ise mahallenin içerisinde bulunduğu durumu Bolu Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bildirdiklerini ifade ederek, "Müdürlük burada inceleme yaptı. Burada yapılması gereken çalışma için bir ihale düzenledi. Düzenlenen ihaleye katılan olmadığı için iptal edildi" dedi.

AFETE MARUZ BÖLGE

Mahallede tehlikenin sürdüğünü anlatan İnegöl, "Yağmur başladı. Toprağın yumuşamasıyla kayalar oynamaya başladı. Bizim belediye olarak oraya yapabileceğimiz çok şey yok. Mahallede risk var" diye konuştu. Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Erdoğan da ilçenin bu bölgesinde 1969 yılından bu yana muhtelif tarihlerde kaya düşmesi sonucu birçok kez önlem alınmasıyla ilgili etüt çalışmaları gerçekleştirildiğini söyledi. Bölgeyle ilgili 32yıl önce Afete Maruz Bölge kararı alındığını anlatan Erdoğan, "Kaygana Mahallesi Beşkavakmevkisi afetten etkilenen vatandaşlar için yerleşim yeri olarak gösterilmiştir. Vatandaşların bir kısmı naklini gerçekleştirirken bir kısmı ayrılmayarak burada yaşamaya devam etmek istemişlerdir" dedi.

mudurnu-004.jpgmudurnu-3-005.jpgmudurnu-2-003.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.