18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara16°C

TECAVÜZ SANIĞINA ‘FOTOĞRAF’ BERAATİ

Zeka geriliği problemi olan ve reşit olmadığı iddia edilen genç bir kızın hamile kalmasıyla, Ender Ü. isimli şahıs hakkında ‘cinsel istismar’ davası açıldı.

Tecavüz sanığına ‘fotoğraf’ beraati

21 Ekim 2015 Çarşamba 16:56

 

 

Genç kızın isteğiyle ilişkiye girdiklerini söyleyen sanık, mağdurenin reşit olduğunun anlaşılması ve ilişki sonrası çekilen bir fotoğraf sayesinde beraat etti.

Haber: Özge ELÇİ

Olay, geçtiğimiz yıl Mengen’de meydana geldi. F.E. isimli genç bir kız, ailesi tarafından hastaneye götürülünce hamile olduğu anlaşıldı. Zeka geriliği olduğu belirtilen genç kız, Ender Ü. isimli bir şahsın kendisine tecavüz ettiğini ve bu tecavüzden hamile kaldığını söyleyerek şikayetçi oldu. F.E’nin olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle Ender Ü. hakkında Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan dava açıldı. Ender Ü., cinsel ilişki yaşandığını; fakat F.E’yi hiçbir şekilde zorlamadığını, onun da rızasıyla birlikte olduklarını iddia etti.

ADLİ TIP ‘ZEKA ERİLİĞİ FARK EDİLEMEYECEK KADAR AZ’ DEDİ

Genç kızda zeka geriliği olup olmadığı ve yaşının tespiti için Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan gelen rapor, mahkemeye ulaştı. Raporda genç kızın zeka geriliği olsa da bunun uzman kişiler dışında fark edilemeyecek kadar az seviyede olduğu, kemik yaşının da büyük olduğu ifadeleri yer aldı. Mağdure F.E’nin avukatı rapora karşı çıkarken, tekrar bir rapor alınmasını talep etti.

CENİNE DNA TESTİ YAPILDI

Sanık Ender Ü.’nün Avukatı ise Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan gelen raporun yeterli olduğunu, ortada bir zorlama olmadığını, hamile kalan F.E’nin başka erkeklerle de ilişki yaşadığını ve cenine yapılan DNA testiyle, bebeğin babasının müvekkili Ender Ü’nün olmadığının anlaşıldığını belirterek beraat istedi.

F.E’nin yaş tespiti için Nüfus Müdürlüğü’nden bir memur, mahkemeye getirildi.  F.E’nin olay tarihinde 18 yaşını doldurmuş olduğu belirlendi. Ayrıca cinsel ilişki sonrası fotoğrafların çekildiği de belirtilirken fotoğraflarda F.E’nin tecavüze uğramış gibi görünmemesi, mahkemede kanıt olarak yer aldı.

18 YAŞINDAN BÜYÜK OLDUĞU ANLAŞILDI

Mahkeme heyeti, Adli Tıp İhtisas Kurulu raporunun yeterli olduğu, tekrar bir rapora ihtiyaç duyulmadığına kanaat getirdi. Genç kızın yaşının 18’den büyük olması, ilişki sonrası çekilen fotoğraf ve ortada cinsel tacize dir herhangi bir somut delil olmaması gerekçesiyle Ender Ü. hakkında beraat kararı verildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.