20 Temmuz 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara22°C

İPTAL DAVALARI ARTIYOR

İzmir Bolulular Derneği’nin yanı sıra TMMOB ve Bolu Barosu da, Bolu’da 51 bin 450 hektar yeşil alanın imara açılmasını içeren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili Danıştay’a giderek iptal davası açtılar.

İptal davaları artıyor

23 Ekim 2015 Cuma 17:52

Haber: Özge ELÇİ

Resmi Gazete’de 22 Ağustos 2015’te yayınlanan “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilanıyla ilgili yapılan ve çok tartışılan karar, yüksek mahkemeye taşındı. Kararın iptali için İzmir Bolulular Derneği ve Dernek Başkanı Av. Dost Benli tarafından Danıştay’da dava açıldığını dün gazetemizde “Bolu’nun kaderi Danıştay’ın elinde” başlıklı haberimizde duyurmuştuk.

‘SESSİZ KALAMAZDIK’

Konuyla ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Av. Dost Benli,

“Karar uyarınca Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır bir büyüklükteki orman alanı; 51 bin 450 hektar, turizm imarına açılmıştır. Atalarımızın emaneti, gelecek kuşakların teminatı, yüzyılların getirdiği doğal mirasımız olan ve adını haksızlığa boyun eğmeyen kahraman, yiğit Köroğlu’ndan alan dağlarımız ve ormanlarımızla ilgili sessiz kalamazdık.

‘HEPİMİZ KÖROĞLU’YUZ, BU DAVA HEPİMİZİN’

Bolu’nun en önemli gündemi olması gereken bu karar, kamuoyu tarafından tartışılmamış, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler tarafından görmezlikten gelinmiş ve hızlı ülke gündeminin arasında maalesef kaybolup gitmiştir.

Bolu için hayati öneme sahip bu konunun çözüme kavuşturulmasını, kamuoyu talebi ile davaya gerek olmaksızın Bolu halkının desteğini arkasına alan sivil toplum kuruluşları tarafından, yapılan bu hatanın telafi edilmesini son güne kadar bekledik. İzmir’de yaşayan ve memleketimiz, Güzel Bolu’muzla bağlarını hiçbir zaman koparmamış olan memleket sevdalıları, Köroğlu torunları olarak bu sessizliğin bozulmasını istedik.

Davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız ve güzel Bolu’muzun, yeşil Bolu’muzun korunması, zarar görmemesi için elimizden gelen hukuki mücadeleyi sonuna kadar göstereceğiz. Duyarlı tüm hemşehrilerimizi desteğe davet ediyoruz. Hepimiz Köroğluyuz! Bu Dava Hepimizin!” ifadelerini kullandı.

BOLU BAROSU DA DAVA AÇTI

Kararın iptali için Bolu Barosu da Danıştay’a gitti. Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, daha önce Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından ad iptal davası açıldığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı; “Bolu Dağlarında 51bin 450 hektar alanın imara açılması ile ilgili ilk dava 

TMMOB tarafından açılmıştır. Bu dava ile birlikte başkaca tüzel kişiler tarafından da dava açıldığını tesbit etmiş bulunmaktayız.

TEK DOSYADA ELE ALINACAK

Alanın imara açılması ile ilgili davalar birleştirilerek tek dosyada ele alınacak olup, Bolu Barosu da 21.10.2015 tarihinde Bolu Dağlarının imara açılmasına ilişkin 22 Ağustos 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararının iptali için açılan  davaya Yürütmeyi Durdurma talepli olarak müdahele etmiş ve davaya katılmıştır. Danıştay Başkanlığı, dava açan gerçek ve tüzel kişilerin dava açıp açamayacağı,"Menfaati " olup olmadığı hususunda inceleme yapacak  ve taraf sıfatımız hakkında karar vererek daha sonra işin esasına girecektir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar