25 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara4°C

ABANT GÖLÜ ARTIK TEMİZ

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Abant Gölü’nde yapılan çalışmalar anlatıldı. Yapılan çalışmaların ardından gölün tamamen temizlendiği belirtildi.

Abant Gölü artık temiz

25 Ekim 2015 Pazar 15:00

Abant bölgesinin ülkemizin; hatta dünyanın sayılı doğal kültür varlıklarından birisi olduğunu söyleyen Vali Aydın Baruş, Burasının göl ve orman ekosisteminin korunması ve geliştirilmesi, bu eşsiz varlığın korunması bakımından büyük önem taşımaktadır. Ancak bu park içinde insan eylemlerinden ve insan yapısından çevrede oluşan sorunların minimize edilmesi amacıyla önlemlerin alınması hususunda başta Üniversitemiz olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları, Bolu ve Mudurnu Belediye Başkanlıkları, Karayolları, İl Özel İdaresi, Orman ve Çevre Bakanlığı tarafından gerekli inceleme ve araştırmalar devam etmektedir” dedi.

KİRLİLİĞE RASTLANMADI

Abant Gölü ile ilgili yapılan çalışmalara değinen Baruş, “Abant Gölü ile ilgili olarak ODTÜ tarafından geçtiğimiz yıllarda hazırlanan rapor ve uzun devreli gelişim planı hükümlerine uygun olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nce çalışmalar sonucunda göle, tortu, çöküntü ve birikinti taşıyan derelerin ıslah çalışmalarının ve yüzeysel akışla derede ve suda çözülemeyen maddelerin engellemesi amacıyla göl çevre yolunda ahşap bariyerlerle çit yapımı tamamlanmıştır. Lavaboların ve tuvaletlerin ayakları kolektör hattına bağlanarak atıkların göle gitmesi engellenmiş.

AYDINLATMALAR YENİLENDİ

Gölden alınan numunelerden de göl suyunda herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı ve oksijen yeterliliğinin de belirlenen sınırın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Yine tabiat parkında bulunan çevre aydınlatma lambaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğü tarafından LED’li lambalarla değiştirilmiş, otopark aydınlatma projesi yaptırılarak özel idareye teslim edildi.  Yine Abant Jandarma Karakolu ve Abant Place Otel önündeki aydınlatma hattının da SEDAŞ’ın sorumluluğunda bulunması nedeniyle SEDAŞ’a gerekli bilgiler verildi. Bu lambalar da SEDAŞ tarafından değiştirilecek” diye konuştu.-Haber merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar