24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

DİKKAT, ÖLEBİLİRSİNİZ!

Sonbahar yağışlarının başlamasıyla ormanlık ve kırsal alanlarında toplanan mantarlar, satılmaya başlandı. Valilik'ten yapılan açıklamada mantarların zehirli olabileceğine dikkat çekilerek uyarılarda bulunuldu.

Dikkat, ölebilirsiniz!

26 Ekim 2015 Pazartesi 14:18

Valilik'ten yağılan açıklamada, ülkemizde ve ilimizde doğadan toplanan mantarların tüketilmesinden dolayı birçok ölümlü zehirlenme vakası görüldüğünü vurgulandı. Açıklama, mantardan kaynaklanan ölümlü zehirlenme vakalarına dikkat çekilirken, önemli uyarılarda da bulunuldu. Açıklamada şunlar ifade edildi; “Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi İlimiz ormanlık alanlarında ve kırsalında kendiliğinden yetişen çeşitli türden çok sayıda zehirli mantarların olduğu bilinmektedir. Doğal alanlarda yetişen ve  yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak ya da pişirilerek yenmesi sonucunda ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler meydana gelmektedir.

KARACİĞER VE BÖBREK BOZUKLUKLARI GÖRÜLEBİLİR

Mantarın yenmesini takiben 2-6 saat gibi kısa bir sürede zehirlenme belirtileri; sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma terleme, ishal, ateş, karın ağrısı ile daha sonra karaciğer ve böbrek bozuklukları görülebilir. Vatandaşların bu belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları hayati önem taşımaktadır.

Ülkemizde her yıl onlarca insan mantar zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybediyor. İlimizde de geçen yıl yağmurum bol yağması ve ikliminde müsait olması nedeniyle bol mantar yetişmesiyle birlikte, yazık ki çok sayıda insanımız mantar zehirlenmesine maruz kalmıştır. Mantar zehirlenmelerinden korunmanın çaresi bilmediğimiz veya kaynağı belli olmayan mantarların kesinlikle yenmemesi; bunun yerine kültür mantarının tercih edilmesidir.”

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Mantarla ilgili doğru olduğu sanılan; ancak yanlışlığı nedeniyle tehlikeli sonuçlara yol açabilecek söylentiler bulunduğunu da söylenerek şunlar belirtildi; 

“Zehirli mantar kurtlanmaz. Sirkeli ve tuzlu suda bekletilen mantarın zehri kaybolur. Güneşte kurutulan mantarın zehri kaybolur. Çayırda-çimende yetişen mantar zehirli değildir. Yoğurtla yenen mantar zehirlemez. Böcekler ve salyongozlar zehirli mantarları yemezler. Mantar iyi pişirildiğinde zehri kaybolur. Gümüş kaşık ile zehirli mantar pişirildiğinde, kaşık kararır. Koparıldığında rengi değişmeyen mantar zehirsizdir. Ağaçlarda yetişen mantar zehirsizdir. Bu söylenti ve inanışların tamamı yanlıştır. Mantarı toplarken, satın alırken ve tüketirken çok dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”-Haber merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar