21 Ağustos 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara21°C

ŞOFÖRLERİN DERDİNİ DİNLEDİ

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Veysel Çetinkaya, şoför esnafının derinleşen ve her geçen gün artan sorunlarla boğuştuğunu belirterek partisinin şoförler için vaatlerini sıraladı.

Şoförlerin derdini dinledi

27 Ekim 2015 Salı 14:34

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Veysel Çetinkaya, şoför esnafının derinleşen ve her geçen gün artan sorunlarla boğuştuğunu belirterek “Ülkemizde karayolu taşımacılığında yaşanan sorunların öncelikli nedeni, siyasi iradenin yanlış kararlarıdır. Mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle şoför esnafı çok büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu sorunlar şoför esnafımızı ailelerine ekmek götüremez duruma getirmiştir. Ömrünü yollarda direksiyon başında bin bir güçlükle tek başına baş ederek geçirmeye çalışan şoför esnafımızın sorunları acil çözüm beklemektedir” diye konuştu.

Şoförlük mesleği artan sorunlar karşısında her geçen gün zorlaşıyor. Pahalı akaryakıt fiyatları ve yüksek vergi oranları şoför esnafının belini büküyor. Binlerce esnaf daha şimdiden kontak kapattı. Hayat pahalılığı ve maliyetlerin artması gibi nedenlere bir de pahalı parçalar ve vergi eklenince şoförler geçinmekte oldukça zorlanıyor. Artan akaryakıt fiyatları karşısında bazı esnaflar kaçak akaryakıta yönelmek zorunda kaldı. Bazıları da mazot yerine 10 numara yağ kullanıyor.

ESNAF UCUZ AKARYAKIT İSTİYOR

Uzun yollara çıkan şoför esnafı her köşede durdurulup, evrak kontrollerine cevap vermek zorunda kalıyor. “Motorlu Taşıtlar Vergisi” borcunu geciktiren esnafın aracı bu kontrollerde yolda bağlanıyor. Yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de ucuz akaryakıt konusunda ayrıcalık yapılmasından kaynaklanıyor. Bilindiği gibi karayolu taşımacılığı yapan esnaf avantajlı akaryakıt kullanamıyor. Karayolu taşımacılığı yapan şoför esnafı da Özel yat ve uçaklarda olduğu gibi Özel Tüketim vergisi (ÖTV)’siz akaryakıt kullanmak istiyor.

“ŞOFÖRLERE VERGİ İNDİRİMİ YAPILMALI”

Şoförlerin sorunlarının giderilmesi için bazı önerilerde bulunan Çetinkaya, “Şoför esnafına ucuz akaryakıt temin edilmeli, vergi indirimi mutlaka yapılmalıdır. Bu indirim hem sektörler arasındaki haksız rekabetin giderilmesi hem de yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle oldukça zor durumdaki nakliyeci esnafımızın sorunlarını büyük ölçüde giderecektir. Ayrıca şoför esnafından istenen onlarca belge en aza indirilmelidir. Taksi dolmuş minibüs gibi araçlarda çalışan şoförler isteğe bağlı sigorta kapsamına dahil edilmelidir. Şoför meslek kuruluşlarının belediyeler bünyesinde oluşturulan (UKOME) Ulaşım Koordinasyon Kurulu’na katılması sağlanmalı ve mutlaka oy hakkı verilmelidir” şeklinde konuştu.

“2014 bütçesinde 21 milyar TL. Bütçe açığı öngören ve 50 milyar TL. anapara faizi borcu ödeyecek olan AKP hükümetinin nakliyeci ve şoförlerin sorunlarına çözüm bulamayacağı açıktır” diyen Çetinkaya,

“Saadet iktidarında, Karayolu taşımacılığı yapan şoförlere ÖTV’ siz akaryakıt kullanımı sağlanacak. Belgeler için istenen tonaj ile alınacak harçlar taraflarla yapılacak mutabakata göre uygun bir seviyeye indirilecek. Şoför esnafının isteğe bağlı sigortalı olmaları sağlanacak. D-8 harekete geçirilerek, İslam ülkeleri ile ticaret atağına geçilecek ve işbirliği artırılacaktır. Zam yapmadan, vergi konmadan, kaynak paketleri ile bütçe faiz yükünden kurtarılacak ve bütün kesimlere hakları verilecektir. Saadet gelecek, bereket gelecek” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar