21 Temmuz 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

EN BÜYÜK BAYRAM

Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıl dönümü, Bolu’da coşkuyla kutlandı. Halk oyunları gösterileriyle renk kazanan törende askerlerin geçişi büyük ilgi gördü. Törene Bolu’daki okulların çoğunluğu katılım sağladı.

En büyük bayram

29 Ekim 2015 Perşembe 12:45

Fotoğraflar için tıklayınız... 

Haber ve Foto: Özge ELÇİ

Türk ulusunun Kurtuluş savaşından büyük bir başarıyla kazanılmasının ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetimi ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bugünü en büyük bayram olarak nitelendirmişti.

Cumhuriyetin ilanının 92’nci yıl dönümü kutlamaları, Çarşamba günü başladı. Protokol, Anıtpark’ta Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Perşembe günü ise halka açık tören, Belediye Meydanı’nda saat 10:00’da başladı.

92’NCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADIK

Törene Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcıları Mustafa Kemal Keskin ve Ayhan Kartlı, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Tanju Özcan, Garnizon Komutan Vekili İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay  Türker Yılmaz, bürokratlar ve çok sayıda Bolulu vatandaş katıldı.

Vali Aydın Baruş ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın askeri araçta halkı selamlamasıyla başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının ardıdnan Vali Aydın Baruş, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Vali Baruş, yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Bugün; tarih boyunca büyük medeniyetler inşa eden, tüm insanlığa hak ve adaletle hükmeden devletler kurmuş olan Milletimizin şanlı tarihinin dönüm noktalarından olan bir günün yıldönümünü kutluyoruz.

29 Ekim 1923'teki ruhu daima yaşatmak için Cumhuriyetin manasını ve değerini çok iyi anlamamız gerekmektedir. Cumhuriyet; milli iradenin yönetimde hâkimiyetin yegane istinatgahı olarak kabul edilmesidir.

VALİ BARUŞ CUMHURİYETİ ANLATTI

Cumhuriyet; halk iradesinin, vatandaşların talep ve ihtiyaçlarının yönetimde öncelik bulmasıdır. Cumhuriyet; bu ülkenin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşlarımıza bu milletin onurlu bir ferdi olduğunu, devletin her zaman yanında olduğunu hissettirebilmektir. Cumhuriyet; kimsesizlerin kimsesi, çaresizlerin çaresi olmaktır. Cumhuriyet; hiç bir ayrım gözetmeksizin, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere ve kültürlere eşit mesafede durmaktır. Bugün de; bu eşsiz mirası, mukaddes vatanı bölmeye çalışan, asırlardır bu topraklar üzerinde kardeşlik içinde yaşayan insanlarımızı birbirine düşman etmek isteyen, bu emelleri uğruna katliamlar işleyen terör örgütleri ve onların destekçisi olan şer odakları amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Şehitlerimiz ve Gazilerimiz tarafından bizlere emanet edilen bu vatanın kıymetini çok iyi biliyoruz.

Onların yaptıkları fedakârlıkların, bu topraklar uğruna tereddüt etmeden verdikleri canların ne anlama geldiğinin idrakindeyiz.Vatanın bütünlüğünü, her karış toprağını kanımız pahasına muhafaza etmeye, Şehitlerimizin al kanlarıyla sulanmış Ay Yıldızlı Al Bayrağımızın gölgesinde ebediyen hür ve bağımsız olarak yaşamaya, Tek bir millet olarak, üzüntüde ve sevinçte, yoklukta ve bollukta hep beraber olmaya, Türkiye Cumhuriyeti Devletini bu topraklar üzerindeki tek devlet olarak yaşatmaya devam edeceğiz, Bolu olarak; Türkiye'yi yüceltmek ve büyütmek için, Cumhuriyetimizin 100. Yılına yeni kazanımlarla ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız.

HALK OYUNU GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ

Bugün vesilesiyle; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını, vatanımızın bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KOMANDO VE GAZİLER ALKIŞLARLA YÜRÜDÜ

Daha sonra 50. Yıl İlkokulu öğrencileri ve İl gençlik ve Spor Müdürlüğü halk oyunları ekipleri tarafından hazırlanan gösteriler sergilendi. Halk oyunlarına ilgi büyük oldu. Şiirlerin de okunduğu tören, öğrencilerin ellerinde bayraklarla yürüyüşüyle devam etti. Ardından Bolu 2’nci Komando Tugayı birlikleri, alkışlar eşliğinde geçiş yaptı. Tören, Muharip Gazileri Derneği’nin askeri geçişiyle sona erdi.

Bayramı izlemek için tören alanına gelen yaşlı bir teyze, törenin bitmesinin ardından Vali Baruş’un yanına gitti. Baruş, yaşlı teyzeyle ve diğer vatandaşlarla yakından ilgilendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.