23 Mayıs 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara18°C

SEÇİME 2 GÜN KALA SİYASİLERDEN İDDİALI TAHMİNLER

1 Kasım erken genel seçimlerine 2 gün kaldı. Seçim öncesi tahminlerini aldığımız Ak Parti, CHP ve MHP’nin İl Başkanları iddialı konuşurken, gazetemiz köşe yazarı Makinist de çarpıcı tahminlerde bulundu.

Seçime 2 gün kala    Siyasilerden iddialı tahminler

30 Ekim 2015 Cuma 18:07

Haber: Özge ELÇİ

7 Haziran seçimlerinde 13 yıllık bir dönem sona erdi. 13 yılın ardından Türkiye’de ilk defa bir parti, tek başına iktidara gelemedi. Bu durum, 1 Kasım erken seçimlerinin sonuçlarını daha da merak edilir kılıyor. Seçime 2 gün kala, Türkiye’nin önde gelen 3 partisinin İl Başkanlarıyla görüşerek tahminlerini aldık. Yine tahminlerini almak için aradığımız Milletvekilleri ve adaylara ise ulaşamadık.

RAKİPLER BİRBİRİNİ KIZDIRACAK TAHMİNLER YAPTI

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, 1 Kasım’da Ak Parti’nin net bir şekilde tek başına iktidar olacağını söyledi. Partisinin ülke genelinde yüzde 48’in üzerinde oy alacağını tahmin eden Doğanay, en güçlü iki rakip partiyi ise kızdıracak olasılıklar üzerinde durdu.

DOĞANAY: CHP YÜZDE 20’YE DÜŞECEK

Doğanay, bu seçimler için tüm teşkilat olarak sürekli sahada olduklarını ve seçim beyannamelerinin toplumda çok ses getirdiğini söyledi. Seçim öncesi olmasına rağmen, toplumda bir sessizlik olduğunu; fakat bu sessizliğin Ak Parti’nin hayrına bir sonucun işareti olduğuna inandığını belirtti. CHP ve MHP’nin oylarında da düşüş olacağını tahmin eden Doğanay, özellikle CHP’nin büyük düşüş yaşayacağını ve yüzde 20’ye kadar düşeceği, MHP’nin ise yüzde 13’e gerileyeceği tahmininde bulundu.

‘AK PARTİ 96 BİN OYUN ÇOK ÜSTÜNE ÇIKACAK’

Bolu’da ise hem hedefinin hem de tahminin Ak Parti’nin 3 milletvekili çıkaracağı yönünde olduğunu söyledi. 7 Haziran seçiminde Bolu’da parti olarak 96 bin oy aldıklarını ifade eden Doğanay, “1 Kasım’da 96 bin oyun çok üstüne çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

KARSU: CHP YÜKSELECEK, AKP VE MHP DÜŞECEK

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kazım Karsu ise rakamsal tahminlerden kaçınırken, CHP’nin oyunun artacağını, en güçlü rakipleri Ak Parti ve MHP’nin oylarında ise düşüş olacağını söyledi. Karsu, 7 Haziran’da olduğu gibi yine koalisyon çıkacağını söyledi. Bolu’da Ak Parti ve CHP’nin 1’er milletvekilliğinin garanti olduğunu ifade eden Karsu, 3. Milletvekilliği için en büük yarışın ise kendi 2. Sıra adayları Burak Cop ve Ak Parti’nin 2. Sıra adayı Fehmi Küpçü arasında yaşanacağını beyan etti. 

EN NET TAHMİN MEHMET AYDIN’DAN GELDİ

İl Başkanları arasında hem ülke geneli hem de il bazında en net tahminleri ise Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Aydın yaptı. Aydın, ülke genelinde Ak Parti’nin yüzde 38, CHP’nin yüzde 25, MHP’nin ise yüzde 20 civarında oy alacağını belirtti. Bolu’ya ilişkin de rakamsal tahminler yapan Mehmet Aydın, “Bolu’da AKP yüzde 41, CHP yüzde 25, MHP yüzde 22 civarında oy alacak. Milletvekili dağılımı da 1-1-1 şeklinde olacak. Birinci sıra adayımız Şükrü Gülez’i inşallah TBMM’ye göndereceğiz” dedi.

MAKİNİST’TEN ÇARPICI TAHMİN

Bolu Gündem’in efsane köşe yazarı Makinist de seçime 2 gün kala çarpıcı bir tahminde bulundu. Makinist’in tahmini şu şekilde; Ülke genelinde; AKP’nin oyu eksi yüzde 38, CHP yüzde 28-29, MHP yüzde 15, HDP yüzde 12-13. Makinist’in Bolu’ya ilişkin tahmini ise şöyle; Bolu’da 2 milletvekili AKP, 1 milletvekili ise CHP, yine Bolu’da CHP ve AKP’nin oylarında düşüş olacağı yönünde. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar