25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

KANSERE SAVAŞ AÇTILAR

Eczacılar Odası ve Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında çalışmalar yapılacak. İlk çalışma afiş ve broşür hazırlanması ve dağıtımı konusunda gerçekleştirildi.

Kansere savaş açtılar

30 Ekim 2015 Cuma 18:04

Haber: Beyhan BAYRAK

Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı etkinlikleri kapsamındaBolu Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bolu Eczacılar Odası'nın katılımıyla ilimizdeki eczanelere asılmak ve vatandaşları kanser taramalarına yönlendirmek amacıyla afiş ve broşürler dağıtıldı. Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğü meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı kapsamında birde basın açıklaması yaptı. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, “meme Kanseritüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir veyılda yaklaşık 15.000 kadının etkilenmektedir” denildi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut Arık ise, “Her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski var. Memede ele gelen bir kitle, ağrı, meme başında akıntı,meme derisi üzerinde ödem ve portakal kabuğu görünümü, deride kızarıklık, ülserasyon,pullanma, meme başında sonradan olan içe çökme, komşu lenf bezlerinde büyüme, birmemenin anormal şekilde diğerinden büyük olması gibi değişiklikler kanser belirtisi olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.

Dr. Mahmut Arık kanserden korunma konusunda ise yapılacakların basit olduğunu belirtti. Düzenli beslenme alışkanlığı,fiziksel aktivite, doğumdan sonra en az 1 yıl bebek emzirilmesi, düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Dr. Arık, Düzenli olarak mamografi çektirilmesinin meme kanserindenkorunmada çok önemli olduğunu 20 yaş üzerindeki tüm bayanların her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalarını ve 40 yaş üzeri her bayanın da iki yılda bir kez mamografi çektirmesi gerektiğinin altını çizdi. Dr. Arık, “ illimizde ise, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de 40- 69 yaş arasıkadınlara 2 yılda bir mamografi çekiliyor. Ayrıca rahim ağzı kanser taraması ve kolon kanser taramaları da bu merkezde yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık tümhalkımızı ücretsiz taramalarını yaptırmakiçin KETEM’e davet ederek, “unutmayın kendi kendine meme muayenesi hayat kurtarır. Bu önemli çalışmada bizleri yalnız bırakmayan ve çalışmalarımıza katkı veren Eczacılar Odamıza da teşekkür ediyorum” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.