23 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul2°C
  • Ankara5°C

GÜVELERE SAVAŞ AÇILDI

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, son dönemlerde artan patates güvesine karşı her türlü önlemi alıyor. Üreticiye eğitimler verilirken ayrıca feromon tuzak dağıtımı da yapılıyor.

GÜVELERE SAVAŞ AÇILDI

01 Kasım 2015 Pazar 11:56

Son yıllarda artan patates güvesi zararına karşı, üreticilerin en az zarar görmesi için, ilimizde biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan feromontuzak kullanımı tavsiye ediliyor. Bu kapsamda patates üretiminin yoğun olduğu köylerde eğitim toplantıları yapılırken, eğitime katılan her üreticiye bir adet feromon tuzak dağıtılıyor.

ÜRETİCİYE FEROMON TUZAK DAĞITILDI

İl merkezinde ve Dörtdivan ilçesinde daha önce yapılan toplantılarına ilave olarak patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı ve güve zararı görülen köylerde de eğitim toplantılarına ve feromon tuzak dağıtımlarına devam ediliyor.

Çampınar Köyü’nde 20 üreticiye, Bahçeköy Köyü’nde ise 30 üreticiye yönelik eğitim toplantısı yapılarak çiftçilere birer adet feromon tuzak verildi.

Toplantılarda “patates güvesi ile mücadele yöntemleri” konulu eğitimin yanısıra Bolu’nun en önemli geçim kaynaklarından biri olan patates yetiştiriciliği hakkında ad önemli bilgiler paylaşıldı.  

PATATES DEPOLARINDA TATBİKAT

Yapılan toplantıların ardından patates depolarına gidilerek tuzakların asımı ve kullanımı tatbiki olarak gösterildi. Ayrıca bölgede 2016 yılında patates bitkisinde uygulanması planlanan “Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY)” projesi hakkında bilgilendirme çalışmaları da yapıldı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.