26 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara17°C

SUNİ TOHUMLAMADA BÜYÜK BAŞARI

İlimizde yapılan suni tohumlamada büyük başarı elde edildi. Başarı ortalamasının yüzde 38’den yüzde 56’ya çıktığı açıklandı.

Suni tohumlamada büyük başarı

02 Kasım 2015 Pazartesi 12:31

 

 

 

Konu ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, ilimizin suni tohumlama faaliyetlerinde 2006 yılında özelleştiğini ve bu kapsamda serbest Veteriner Hekimlerle her yıl devir sözleşmesi imzalandığını, yapılan çalışmalar sonucunda il genelinde başarı oranlarında büyük artışların olduğunu belirtti. 2011 yılından bu yana il geneli suni tohumlama başarı ortalamasının yüzde 38’lerden yüzde 56’lara çıktığını ve bunun sonucunda yılda ortalama 5 bin adet suni tohumlamadan doğan buzağı sayısında artış olduğunu belirtti.

Müdür Taş, ayrıca başarı oranındaki artışın ıslah çalışmalarına ve ilimiz ekonomisine büyük ölçüde katkı sağladığını ifade etti.

YILDA ORTALAMA 5 BİN BUZAĞI ARTIŞI GERÇEKLEŞİYOR

İsmail Taş, ilimizin 2014 yılında sperma stok cetveli kontrolüne geçtiğini, Bakanlığın 2015 yılında sperma tahsis edilerek suni tohumlama kayıtlarına başlanıldığını ve bu konuda Bakanlıktan 1 yıl önce gerçekleşen stok kontrolü ile sperma tahsisine önceden zemin hazırlanmış olduğunu söyledi. Serbest Veteriner Hekimlere de uyarılarda bulunan İl Müdürü Taş, Veteriner Hekimlerin sperma faturalarını zamanında teslim etmelerini, stok kontrollerini düzgün yapmaları gerektiğini ve Suni Tohumlama faaliyetlerinde ırk bozumu yapmamaları gerektiğini belirtti. –Haber merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.