20 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara5°C

KALFA VE USTA OLACAKLAR DİKKAT

Bolu İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, kalfalık ve ustalık belgesi almak için gerekli şartları açıkladı. Açıklamada yeni bir ek başvuru hakkı tanındığı ifade edildi.

Kalfa ve usta olacaklar dikkat

03 Kasım 2015 Salı 15:35

 

Kurul’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi; “16 Eylül 2015 tarih ve 29477 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 3308 Sayılı Kanun kapsamına giren 152 meslek dalında 16.09.2015 – 16.03.2016 tarihleri arasında aşağıdaki şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarımıza Kalfalık ve Ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkı tanınmıştır.

EK BAŞVURU HAKKI TANINDI

Başvuru Şartları: 1- Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte mesleği ile ilgili bir işte çalışanlardan 16 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olanlar yukarıdaki tarihler arasında Merkez Müdürlüğüne başvurması halinde çıraklık sözleşmesi düzenlenerek uyum eğitimine, uyum eğitimini tamamlayanlar ise Kalfalık sınavına alınırlar.

2- Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş olup, bu tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile fiilen çalıştığını belgelendirenler ve Ek-2 form ile Mesleki Eğitim Merkezine Müracaat edenler ise doğrudan Kalfalık sınavına alınır.

3- Yukardaki şartları uygun olup başvuruda bulunanlar ve Kalfalık sınavına girmeye hak kazananlardan mesleğinde 5 yıllık çalıştığını Ek-3 formla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile belgelendirenler, Kalfalık Belgesini aldıktan sonraki ilk Ustalık sınavına girerler.

MESLEK ODALARINDAN BİLGİ ALINABİLECEK

4- Hizmet süresi 5 yıldan az olanlar ise Kalfalık sınavında başarılı olduktan sonra, kalan süreyi 5 yıla tamamladıklarını Hizmet Belgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldıkları belge ile belgelendirdikleri takdirde Ustalık sınavına girerler.

Yönergede belirtilmiş olan kabul edilebilir zorunlu nedenler dışında,

süresi içinde başvuruda bulunmayanlar bu haklardan yararlanamazlar.

Daha geniş bilgi İzzet Baysal Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve ilgili Meslek Odalarından alınabilir.”-Haber merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.