26 Mayıs 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

BU PROJE ÇOK ÖNEMLİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)’nün proje paydaşı olduğu, Ordu Üniversitesi ve TAGEM işbirliğinde yürütülen ‘ATAK-S’ projesi yumurta üretiminde verimliliğin artırılmasını amaçlıyor.

Bu proje çok önemli

06 Kasım 2015 Cuma 12:21

Haber; Beyhan BAYRAK

Foto; Esma CANBAS

Free Range Yetiştirme Sisteminde ve Üretici Koşullarında Verim Özelliklerinin Karşılaştırılması konulu projenin toplantısı yapıldı. Proje paydaşlığını Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümünün yürüttüğü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Araştırmalar ve Politikalar Müdürlüğü tarafından desteklenen proje yumurta üretiminde çığır açması bekleniyor. Değişmekte olan üretim yöntemlerine ve tüketim alışkanlıklarına uyum sağlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu hayvan materyali üretimi için Türkiye'de tavuk ıslahı konusunda çalışma yapan tek kuruluş olan Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve ümit verici verim özelliklerine sahip olan yumurta tavuklarının serbest sistem koşullarında test edilerek performanslarım belirlenmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında serbest sistem yumurta tavukçuluğunun gelişmeye başladığı Bolu ve Ordu'da üreticilerin tercih edeceği ırkların oluşturulmasını önemine değinen Prof. Dr. Şevket Metin Kara, yaptığı konuşmada projenin Türkiye'deki tavuk yetiştiriciliği sistemindeki önemine değindi. Kara, “Yerli olarak geliştirilen verim özellikleri artırılan ve üstün özettikler taşıyan ırkların üretici şartlarında ilk kez terazide yarışacak olması ilimiz ve ülkemiz açısından sevindirici bir gelişmedir” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.