19 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara4°C

BU YILAN ÇOK ZEHİRLİ

Bolu ve çevresinde nadiren görülen fakat ilimiz fauna listesinde yer alan boynuzlu engerek yılanı ilk kez görüntülendi. Yılanı Mudurnu yolunda bulunan bir balık üretim çiftliği sahibi yakaladı.

Bu yılan çok zehirli

06 Kasım 2015 Cuma 13:39

Haber; Ayşegül DİNÇEL

Foto; Cem BAYRAM
Mudurnu yolunda alabalık üretim çiftliği ve balık restoranı bulunan vatandaş balık yemlerini istiflediği depoda gördüğü ve yakaladığı yılan habercilere gösterdi. Mudurnu Yolu 20. Kilometrede bulunan Köksal Alabalık Çiftliğinde işletmeci tarafından yakalanan yılandan çiftlik çevresinde zaman zaman gördüğünü belirten işletmeci, “biz bu tür yılanlara alıştık. Çok zehirli olduğunu bildiğimiz için kırsalda dikkatli dolaşıyoruz.” dedi.

İlimiz fauna listesinde yer alan boynuzlu engerek yılanı hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Bu yılanlar insanla karşılaşmamak için özel çaba gösterdiği için nadiren görülürler. Çok zehirli bir yılan türü olduğu için insanların bunları gördüğünde çok dikkatli olması gerekir. Bilindiği üzere, yılanlar etçil olarak beslenen sürüngenlerdir. Doğada özellikle farelerle beslenirler ve fare popülasyonunun kontrolünde önemli rol oynarlar. Bunun yanında yakalayabildikleri diğer küçük memeliler, diğer sürüngenler, kuşlar ve kuş yumurtalarını da yerler. Kartal, leylek gibi kuşlar da yılanlarla beslenir. Ekolojik zincirdeki görevi bu biçimdedir" şeklinde konuştular.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.