• BIST 99.835
  • Altın 243,317
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

MR.GEZGIN!

N. Gürkan Yetkin

 18 Mart tarihinde yapılacak olan Ak Parti İl Kongresi,Sayın İsmail Gezgin'in İl Başkanlığı yarışında “Ben de varım!” demesiyle ayrı bir heyecan ve anlam kazandı. Ak Parti Kurucu ilçe Yönetim Kurulu üyeliği, Ak Parti Merkez ilçe Başkanlığı, Ak Parti listesinden seçilmiş Belediye Meclis Üyeliği ,Encümen Üyeliği, Ak Parti Bolu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve son olarak Ak Parti Bolu İl Başkanı olma adına kongre adaylığı.
İngiltere'de yüksek lisans yapmış, Bolumuzun sevilen ve sayılan bir ailesinin mensubu, Makine Yüksek Mühendisi, Başarılı iş adamı.
Tanıyanları ile sohbet yaptığınızda hepsinin ilk başta söyleyeceği en önemli özelliği ise dik duruşu, bildiği doğrudan asla sapmayışı ve dürüstlüğü.
Peki, birdenbire ne oldu da çok kısa bir süreçte mevcut il başkanı Sayın Ömer Sayın için “Bu iş Ömer Sayın ile yürümez!” diyerek belli ölçülerde bir isyan bayrağı açtı?
İşte bu nokta biraz karışık!
Siyasetin ince, hatta en ince noktası işte tam olarak da burası!

Ortak payda da buluşma ve çıkar çatışması!
Genel seçimler sonrası ortaya çıkan husumet, Eski Vekillerimizden Sayın Metin Yılmaz ve Sayın Fatih Metin'in seçilememelerinin sorumlusu olarak Sayın Ömer Sayın'ı görmeleri ve buna ek olarak Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ile Sayın Ömer Sayın arasına genel seçimler sonrasında kara kedi girmesi, Sayın Ömer Sayın karşısında bir ittifak doğurmuş oldu.
Ömer Sayın 'a karşı duyulan nefret öyle bir hal aldı ki, onu il başkanlığından indirmek için canla başla bir uğraşı tetikledi.
Halen Merkez İlçe Yönetiminin en etkin isimlerinden biri olan Sayın Uğur Akbay'ı Ömer Sayın karşısında aday olarak hazırlayan ekip, bu fal tutmayınca Sayın Gezgin noktasında karar verip hemen uzlaştı.
Son iki ay içersinde doruk noktaya ulaşan Alaaddin Yılmaz, İsmail Gezgin tartışmaları dahi, bu ittifak sebebiyle birdenbire son buldu.
Cumartesi Akşamı yapılan istişare toplantısında dahi, normal şartlarda asla İsmail Gezgin ile birlikte hareket etmeyecek isimler dahi ,sayın Belediye Başkanımızın telkinleri ile İsmail Gezgin tarafından düzenlenen toplantıya katıldılar.
Geçmiş yıllarda, Sayın İsmail Gezgin Bey'in İlçe Başkanlığı esnasında “Bu İş İsmail Gezgin ile yürümez! “diyen, İl Genel Meclis Üyesi Sayın Taner Laçin ve halen Bolu Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan Sayın Muzaffer Zengin dahi, Sayın İsmail Gezgin başkanlığındaki bu toplantıda bulunuyorsa, siyasette “Dün dündür bu gün bu gündür!” sözünün ne kadar doğru bir söz olduğu bir kez daha doğrulanmış olmaktadır. Sayın Bakan Yardımcımıza oldukça yakın olan bu iki ismin bu toplantıda bulunmalarının bir tek anlamı vardır!

Sayın Gezgin, en çok merkez ilçe delegelerine güvenmektedir.Yıllarca Merkez İlçede, başkanlık dahil görev yürütmüş bir kişinin bu en doğal hakkıdır da. Ancak buradaki hassas nokta, çukurlu yollardan şikayetçi olan Merkez İlçe Başkanı sayın Erol Özak ile Belediye Başkanımız arasında geçen küfürlü tartışma sebebiyle ,belediye Başkanı tarafından öne sürülmüş olan bir il başkan adayına kendi içlerinden biri dahi olsa destek vermelerinin mümkün olmaması, Sayın Gezgin'in belini bükmektedir. Yaptıkları hesaplamalarda 292 adet merkez ilçe delegesinin ancak 150 kadarı sayın Gezgin'in adaylığını desteklemektedir. Bu sayı ,Gerede ,Yeniçağa ve Dörtdivan ilçelerinden gelecek olan blok oyları dahi karşılamaya yetmemektedir. Merkez ilçe dışında diğer ilçelerde en ufak bir gücü ve desteği olmayan Gezgin,başta Seben ve Kıbrısçık delegelerine etki etmesi muhtemel bir güçle hareket ettiğini düşünmekte, Mengen Belediye Başkanı'nın da Mengen ilçesi delegeleri üzerindeki hakimiyetle yine aynı destek güç sayesinde oy alacağını hesap etmektedir.Tüm bu hesapları ,Mudurnu ve Göynük yine bozmaktadır.Er Piliç ile ortak çalışmaları bulunan Sayın Ömer Sayın ,arkasındaki bu güç ile tek hamlede şah mat demektedir.

Sayın Gezgin'in ,yakın çevresine kaybedecek herhangi bir şey olmadığını ,seçilemese dahi Belediye Meclis Üyeliği'nin devam ettiğini dile getirmesi bu yarışta çokta iddialı olmadığını açıkça belli etmektedir.Bu durumu bilen yakın dostlarından bazıları ,sırf bu sebeple boşu boşuna Sayın Ömer Sayın'ı karşılarına almak istemedikleri için ,Sayın İsmail Gezgin'in listesinde dahi yer almaktan imtina etmekte ,hatta bu süreçte birlikte görünmemeye dahi dikkat etmektedirler.
Milletvekilimiz Sayın Ali Ercoşkun Bey'in dahi bu kongrede tarafsız duruş sergilemesi, Sayın Ömer Sayın'ın bu kongrenin kesin galibi olmasından kaynaklanmaktadır.Aksi bir durum sezinlese, açık bir şekilde desteğini gösterir ve tarafını Ömer Bey lehinde belli ederdi.Atmosferi çok iyi bilen sayın Vekilin bu tavrı ,okuyabilenler için açık bir mesaj şeklindir aslında!
Sayın Ömer Sayın'ı bu kongrede devirmek isteyenler ciddi bir hata yapmışlardır aslında!
Sayın İsmail Gezgin yerine daha atak ve daha güçlü bir adayla hareket etmiş olsalardı durum farklılık gösterebilirdi.
Bu isim Sayın Fatih Yazıcı' dan başkası değildi.
Çok kısa bir süre önce Bolu Genç İşadamları Derneği başkanlığına seçilmiş olan Sayın Yazıcı, sosyalliği ,çalışkanlığı sayesinde firmasını Bolunun sayılı firmaları arasına sokmayı başarmış bir kişi olmanın dışında ,muhafazakar yaşantısı ve tertemiz geçmişi ile bu ipi pek ala göğüsleyebilecek bir isimdi.

Geçmiş,Sayın Gezgin'in inci tanesi gibi sözleri ile doludur.
Merkez ilçe Başkanı seçildikten hemen sonra, basın mensupları ile yapılan bir kahvaltıda “Bolulular Manda Kaymağı yemiş ,bu yüzden koyun gibiler!”sözleri ile gündeme gelmişti.
İkinci kez Merkez İlçe kongresinden başarı ile çıktıktan sonra,İl Kongresi öncesi “Biz ne dersek o olur!”demiş ve Sayın Ali Ercoşkun Bey'in o dönemki İl Başkanlık yarışını kaybetmesine sebep olmuştu.
Kongre sonrasında yapmış olduğu “delege bizi sattı!”sözleri ise tam anlamıyla Siyasi bir fiyasko idi.
Sayın Gezgin, 29 Mart 2009 tarihinden bu yana Belediye Meclis Üyeliği ve Encümen Üyeliği görevlerini yürütmekte!
Sanayi sitesinin taşınma kararı alındığında, esnaf inin inim inlerken esnafın yanında yer almış mı?
Hayır!
Bir çok iş kolu şehrin dışına çıkarılmak istenirken ,kendi fabrikası tarım arazisinde yer almasına rağmen ,bir Allah'ın kulu kendisine ses çıkartmadığı için ,mağduriyetleri olan esnafın halini anlayabilmiş midir?
Hayır!
Bir çok esnaf, yeni sanayi sitesine taşınmaya zorlanırken ,Sayın Gezgin böyle bir zorlamayla karşı karşıya kalmış mıdır?
Hayır!
Şehir içi yolları bu kadar kötü haldeyken ve halk, bu vaziyetten hiçte memnun değilken bu sorunu dile getirmiş veyahut bu sorunun çözümü için kılını kıpırdatmış mıdır?
Cevap yine hayır!
“Ne ektin ki, ne biçesin!” demezler mi adama ey! Mr.Gezgin!

Bir an düşünelim!
Sayın İsmail Gezgin, hem Ak Parti İl Başkanı hem de Belediye Meclis Üyesi!
Halkın büyük çoğunluğunun sıkıntısı, belediyemizin programsız bir biçimde yürüyen alt yapı çalışmaları sebebiyle doğan mağduriyetler!
Sayın İl Başkanı İsmail Gezgin bu soruna herhangi bir çözüm getirebilir mi?
Sayın Gezgin adaylık yarışına çıkarken, delegenin afyon yutmuşluğuna mı ,yoksa manda kaymağı yemişliğine mi güvenmektedir?
Sayın Gezgin ,kendisi hakkında hiç anket çalışması yaptırmış mıdır?
Sayın Gezgin ,özellikle Çaydurt havalisi ve Sazakiçi bölgesi delegelerine ,Bolu Belediyesi'nin Çinlilerle yaptığı protokolün içeriğinden hiç bahsetmiş midir?
Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Sayın Erol Özak neden bu yarışta kendisini desteklemek yerine Sayın Ömer Sayın ile birlikte hareket etmektedir?
Günlük yaşayan ve günlük kararlar alan siyasetçilerin durumu kibrit alevine benzer çok çabuk parlar ve aynı çabuklukta söner!
Daha da garibi,vezir olarak misler gibi geçinip giderken “Yok ben piyon olacağım!” demenin mantığını anlamak ise gerçekten pek mümkün değil!

Tüm bu değerlendirmeler ışığında 18 martta yapılacak olan seçimlerde, Sayın Ömer Sayın, katılan delegelerin en az 2/3 ünün oylarını alarak Sayın Gezgin'e siyasi bir ders verir, Sayın Ömer Sayın ile hesap güdenlerin hesabı da , bir başka bahara kalır!
Merak ettiğim en önemli mevzu,18 mart kongre günü değil ,kongre sonrası!
1)Seçimi kaybedecek olan Sayın Gezgin'in, suçu kime yıkacağı ve kimleri kendisini satmakla suçlayacağı!
2)Seçilmiş olarak karşımızda olacak olan Sayın Ömer Sayın'ın, önümüzdeki yerel seçimlerde, mevcut Belediye Başkanı ile yapacağı olası bir belediye başkan adaylık yarışı!
3)Sayın İsmail Gezgin Beyin bu kongrede listesinde yer alacak olan mevcut Belediye Meclis Üyelerinin,önümüzdeki yerel seçimlerde tekrar aday olabilmek için Sayın Ömer Sayın karşısında hangi şekillere girecekleri?
Mr.Gezgin! Can you understand me!

12.03.2012

Bu yazı toplam 1969 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim