• BIST 103.310
  • Altın 228,948
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C

MUDURNU, TURİZM ve “ BİRİKME “

Kemal Alemdar

BOLU’ muzun her kazası ayrı güzellikte. Her birinin kendine has güzellikleri var. Saymakla bitmez. Bu özellik ve güzelliklerin birçoğu Turizmi ve Bolu’muzu tanıtım rehberlerinde var sayılır. Eksik- gedik de olsa, günümüz medya ve iletişim çağı sayesinde bu güzelliklere hiç değilse “GÖRSEL “ anlamda ulaşabiliyoruz. Zaman zamanda kazalara gezi ya da iş için gidişlerimizde bunları görebiliyoruz.

Tarihsel özellikleri en çok öne çıkan kazalarımızın başın da MUDURNU ilçemiz gelmekte.  Bu güzel ilçemizde birçok dostum var. Geçenler de yolum düştü, onlarla görüşme olanağım doğdu. Arkadaşım- dostum, Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet CANTÜRK ile Belediye Başkanlığı ziyareti ve ardından Reşat ÜNSAL abimizin işyerinde Çay-kahve sohbet derken, konu MUDURNU ve KONAK İŞLETMECİLİĞİNDEN açıldı. Anlatılanlar ve söylenenlerden, sorunların oldukça çok olduğu ve birikerek katlandığını anladım. Bende şakaya vurup “ Yahu çok büyütmeyin, toplanır  “ MUDURNU BİRİKMESİNDE HEM EĞLENİR HEM KONUŞURSUNUZ   “  olur biter, ne gam kalır ne dert.”  diyerek takıldım. Şakalar ve sohbet, Reşat beyin geçmiş esnaflık günlerine dair hatıraları ve gençlere verdiği öğütlerle devam etti. 

Reşat ÜNSAL beyin,”herkese adil ve eşit davranır diyerek Mudurnu ‘daki turizmin planlamacısı ve gönüllü turizm temsilcisi “ olarak tanıttığı sevgili dostum Mehmet CANTÜRK ile USLUPAT eczanesine uğradık. Sevgili dostum Osman USLUPAT yoklarmış, selam bıraktık ayrıldık. Daha sonra CANTÜRK ailesinin işlettiği Hacı Şakirler konağın da Fatma CANTÜRK kardeşimizin de çayını içip, ikramlarını atıştırırken sorunları konuşmaya devam ettik. İşte o konuşmalarımızdan aldığım notlar ve sorunlar:

Mevcut Konak işletmeleri;

Mudurnu da şu anda işletilmekte olan yataklı KONAK sayısı 7 ( yedi ). Bunları işletenler ve oda sayıları itibariyle şöyle sıralanıyor:

-Yarışkaşı Konağı, 15 oda, işletmeci Nevzat ANLITAN.

–Keyvanlar Konağı, 9 oda, işletmeci Zafer TÜRK

–Fuat Beyler Konağı ve Karataş Köy Konağı,  iki konakta toplam 29 oda, işletmeci Reşat ÜNSAL

–Hacı Abdullah Konağı, 7 oda, işletmecisi Osman KARACA 

–Urgancıoğlu yatı evi, 4 oda, işletmecisi Şemsettin ÖZTÜRK  

–Hacı Şakirler Konağı, 6 oda, işletmecisi Fatma, Mehmet CANTÜRK, Cantürk ailesinin ayrıca Aşıklar dağ evi ve Semerler yayla evleri var. Doğa yürüyüşü ve piknik yapmak isteyenlere de hizmet veriyorlar. 

Birde büyük emeklerle yoktan var edilen Değirmenyeri Dağ Evleri var. Buranın işletmecisi de Ulvi ILGAZ.

Cantürk dostumun ifadesine göre, Konak işletmeciliğine ve yataklı turizme ilk olarak o dönemin Bolu valisi Mehmet Ali Türker ve kaymakam vekili Ünal Çoşkun beyin teşvikiyle Nevzat Anlıtan ve Zafer TÜRK beyin başladığı ve ardından da Ulvi ILGAZ beyin bu konuda ilklerden olduğunu öğrendim. Kendileri ile tanışmak ümidiyle buradan başarı dileklerimi ve teşekkürlerimi iletiyorum. Toplam 200 yatak civarındaki bu kapasitenin önümüzdeki günlerde artırılması ve daha nice konağın onarımlarının yapılarak turizme açılması başlıca sorun olarak görünüyor.  Ben, Mehmet dostuma,” bu yörenin turizm planlamasının ABANT-MUDURNU-GÖYNÜK üçlemesi şeklinde düşündüğümü ilettim.” O’da buna katıldı ve MUDURNU SORUNLARINI sıraladığı bir notu elime iliştirdi. Bir Kentin- Kasabanın KENT KONSEYİ BAŞKANI olan insanın, o yere dair sorunları en iyi bildiğine inanırım. Fazla söze gerek yok, işte Mehmet CANTÜRK ‘ ün Notları ve önerileri:

Mudurnu Genel Sorunları;

-Babas kaplıcası sorunu ve bu suyun boşa akmasının önlenmesi,

- Bolu / Mudurnu yolunun duble yol olarak projelendirilmesi ve yapılması, 

-Abant/ Mudurnu yolunun acilen yeniden düzenlenmesi.( Kazalar eskiye oranla arttı.)                                                                                                - Mudurnu’nun gerek KÜLTÜR ve TURİZM Bakanlığı ve gerekse BOLU VALİLİĞİ Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma FONLARINDAN acilen yararlandırılması. ( Bugüne kadar hiç denecek oranda, çok az yararlanmıştır.)

– Özellikle Mevcut Miras Hukukunun yetersizliği ve  Fon desteklerinin  çok az olmaması, taşınmaz kültür varlıklarının heba olmasına sebep olmakta.

– Karayollarının Bolu, Mudurnu  41. Bölge kapsamındaki tüm yollarından sürücülerin şikayetlerinin, yani yollardaki bakımsızlığın acilen giderilmesi. 

- Mücavir alanlarda ve ana yol çevresinde yapılan tavuk çiftliklerinin yasaklanması.

– İlçe içinde  Trafik ve park sorununun halledilmesi.

– İlçe girişinde , görünür  ve güzel bir yerde TURİZM BÜROSU yapılması. ( Mevcut olan çok yetersiz.)

– Turizme yönelik olarak, TANITIM, REKLAM, REHBERLİK sorunlarının acil olarak çözümü.

Mehmet CANTÜRK kardeşim bu sorunları sıkça dile getiriyor.  Gerek yerel medyada gerekse genel medyada  yazıyor ve  söylüyor. Bu nedenle sorunları fazla açmadan kısa notlar şeklinde yazdım.

Mudurnu’ nun sorunları en son,  2  Mart  2013 günü tartışıldı. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı olarak orada yaptığı konuşmasın da,  sorunlardan ziyade, çözüm için  YERELDE  NASIL BİRLİKTEL OLUNMALI sorusunun cevabını arıyor CANTÜRK, ve şöyle diyor:

“…. Önceliğimiz her zaman ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz MUDURNU  olsun. Mudurnu için Diyalog kuralım,uzlaşma sağlayalım.  …. Benim bu toplantılardan edindiğim tecrübe KAMU- YEREL ve GENEL İDARE ittifakla hareket etmeden, yapılacak işin sorumluluğunu almadan, ekonomik bedelini üstlenmeden, sadece sivil toplumdan çözüm beklemek çözümsüzlük getirir..” (Mudurnuhaber.Com)

Bu haftalık bu kadar. Diğer kazalarımızı da yazmak umuduyla, hoşça kalın. Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Gününü kutluyorum.  Özgürlük dolu daha nice  8 MART’lara ulaşmak dileğiyle.

KİTABINIZ BOL OLSUN EFENDİM.

Mudurnu “ BİRİKME “ oyunu : Mudurnu da 650 yıllık AHİLİK kültüründen gelen bir eğlence türü. Akşamları yapılan “ BİRİKME GECELERİ “ denilen eğlencelerde, Ekin Ekme, Esenya, Sınır oyunu ve Mahkeme adlarını taşıyan  ORTA OYUNLARI yapılırmış. Halen yapıldığı biliniyor. Anlaşılan  ve görsellerden görülen o ki eğlenceli ve hoş gösteriler oluyormuş. Bendeniz bu eğlence türlerine değil de  “ BİRİKME” kelimesinin güzelliğine ve manidarlığına takıldım. Birikme, beraber olma , toplanma anlamlarının ötesinde daha ne anlamlar taşıyordur kim bilir?. Araştırmak lazım, ya da bilenlere sormalı. Bilenler yazarsa sevinçle karşılar ve okurlarıma iletirim.

 

Bu yazı toplam 2039 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim