• BIST 1.524
  • Altın 438,916
  • Dolar 7,4448
  • Euro 9,0064
  • Bolu -3 °C
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara -2 °C

MUHAMMED İKBAL ÇEŞMESİ ( 2 )

Suat Tosun

Sessizliğe    bayılıyorum,   arzum  o  ki ,

Bir  dağın  eteğinde  küçük bir  kulübem   olsun

Yüreğim  dünya    derdi   dikeninden  azat  olsun.

                                                                                  ( M.İkbal  )

Altı  yıl öncesi  Bolu Gündem   Gazetemizin 30-12-2013 tarihli   baskısında  “Bolu   Dağında  İkbal   Çeşmesi”  başlıklı    yazımla;  çeşme suyunun  akmadığı   ve musluklarının    ise çalınmış   olduğu haberini duyurmuştum.

Ormancı   meslekdaşlarım  bu   duyuruma ilgisiz kalmayıp,suyun  kaynağını bulup  çeşmeyi  restore ettiler.   Kadirşinas gayretlerinden  dolayı , Bolu Orman İşletme Müdürü  Kemal Yıldız’a   ve Elmalık İşletme Şefi  Osman Özdemir’e    çok teşekkürler.

“ Kötü gün dostu” Allame  Muhammed İkbal  (1873-1938)’in şahsiyeti ve Türkler’e  olan yüksek  muhabbeti ve  Çanakkale, İstiklal Savaşlarında emperyalist güçlere karşı bağımsızlık mücadelemize destek için Pakistan Halkını uyarıp,vaaz   vererek  yardım toplayıp Türkiye’ye  eriştirmesi  hiç unutulabilir mi ?

İkbali ülkemize ilk tanıtan  milli    şairimiz M. Akif   Ersoy olmuştur. Son yıllarda  Ülkemizde 15 ‘i  aşkın Muhammed  İkbal eseri  Türkçe’ye  çevrilmiştir. Bunlardan 8 adedi Halk Kütüphanesinde  bulunmakta.

Mevlana aşığı   İslam düşünürü ,filozof   İkbal,batı felsefesini de araştırmış,fakat İslam ve Kur’an felsefesinin yüceliğini fark ederek kitaplarına ve hutbelerine aktarmıştır  .”Musa Vuruşu ve Hicaz” kitabından iki anlamlı şiir.

           İNZİVA

Bu çağı rüsva etti kendini gösterme hevesi

Gözü parlar ama yürek aynası  kararmıştır

Görme hırsı  sınırları  aşınca

Düşünceler  dağınık  ve bozuk bir hal alır

   Kaderinde istiridye kucağı yazılı olmayan

   O  bahar  yağmur damlası  inci olmaz

   Benlik kendini  inzivada  tanır ama

   O   inziva ne  puthanede ne de haremde var.

        MEDENİYET  TUZAĞI

İkbal  şu gerçekten  şüphe duymaz  ki

Avrupa ,her mazlum  milletin alıcısıdır  !

Kilise önderlerinin kerametine bakın ki

Elektrik ampülleriyle fikirlerini aydınlattılar  !

Ancak Suriye  ve Filistin  için  yüreğim  yanar

Bu zor düğüm önlemle çözülmez durumdadır !

“Cefa işçisi” Türklerin  pençesinden çıkarak

Biçareler medeniyet ağına  takıldılar  !

80390212_1357024124477231_3468563138108981248_n.jpg

“Medeniyet Tuzağı” şiiri 85 yıl öncesinden değil de sanki son günlerde söylenmiş gibi yerli yerinde.

“İslamda  Dini Düşüncenin Yeniden İnşası”  kitabında İkbal ; ”Hakikat şudur ki ,bütün bilgi arayışı bir tür –dua-dır “ demektedir.

M.Sait Kurşunluoğlu (2016)  göre :  İkbal  genç Türk Cumhuriyetinin başarılarını   çok yakından izlemiş  ve düşüncelerini şöyle belirtmiştir: ”Gerçek  şudur  ki Müslüman milletler arasında   doğmatik uykusundan uyanıp  kişisel bilince  erişmiş  tek ulus Türklerdir.Zihni hürriyet hakkını  talep eden yalnız  Türkiye’dir.İdeal  olandan gerçeğe geçmiş olan  sadece o dur ve  bu  değişim kolay olmamıştır.”demektedir.

İkbal bu övgü sözlerini ölümünden (1938) önceleri ,Pakistanın da bağımsızlığına kavuşması için dile getirmiş olabilir.Pakistan 1947 yılında bağımsız devlet statüsüne kavuşmuştur.

ÇEŞMENİN  YERİ  İÇİN NİÇİN  ISSIZ BİR ORMAN KÖŞESİ SEÇİLMİŞ ..!

 

1984-1994    yılları arasında Bolu Dağı’nda Kayın orijin denemesi dikim ve ölçme gözlemleri  için çeşmenin tam karşı yamacında  çalışmıştık. Ve öğle yemeği kumanyalarını da çeşmenin kenarında yemiştik. Tabii ki buralara kimseler gelip, gitmez ,niçin burası seçilmiş  ? diye serzenişte de bulunmuştuk.

Ancak , 35 yıl sonra İkbalin kişiliği ve  Mevlevilik felsefesine sadık  oluşunu okudukça ve son zamanlarında ölümüne kadar Pakistan’da, mütevazı evini yakınlarının   tüm ısrarına  rağmen değiştirmeyişini   öğrendiğimde ; “ bu ıssız orman köşesindeki  çeşme   yeri,onun tam da arzusuna uygun seçilmişdir” diye  ikna oldum.

Ali Osman Söylemez (2010)  makalesinde; “Dağ başlarındaki küçük çeşmelerin  ayrı bir karekteri  olduğunu, çeşmeler,  yalnızlıklarını rüzgarların şarkıları eşliğinde,  yıldızların ışıkları altında   üzerlerine düşeni yapma gayreti içindedirler” diye ne güzel anlatmıştır.

Hoşçakalın.

 

 

Bu yazı toplam 1438 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim