• BIST 86.771
  • Altın 247,318
  • Dolar 6,0288
  • Euro 6,7190
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

….NAME!

N. Gürkan Yetkin

İletişim çağı olarak adlandırılan çağımızda, her gün yeni bir yenilikle önce şaşırıyor, ardından büyük bir kolaylıkla yeni duruma adapte oluveriyoruz. Daha dün cep telefonu gibi bir iletişim aracını hayal dahi edemezken, şu an 3G teknolojisine ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Tüm bu yenilikler içinde demode olmuş iletişim araçlarını da tercih edip nostalji yaşayanlar yok değil!

İşte bunlardan birisi de “mektup.” Bir diğer adıyla da “name.”

Mektup benim için de çok önemli, çok değerli bir iletişim aracı. Hayatım boyunca beş tane mektup aldığım düşünülürse, kıymeti sanırım daha iyi anlaşılır. Hala saklarım bu beş mektubu.

Şarkılara söz olmuştur mektup. Hele bir tanesi vardır ki, tadı bambaşka.

“Olmasa mektubun yazdıkların olmasa

Kim inanır senle ayrıldığımıza

Sanma unutulur kalp ağrısı zamanla

Herşeyi unutarak yaşanır sanma“

“Nereden çıktı böyle bir yazı?” diye soranlar için, meseleyi uzatmadan anlatmaya başlayalım işin aslını.

22.10.2009 tarihinde “Meselenin iç yüzü” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu yazımda aslında ana konu olmamasına rağmen örnekleme bağlamında galericiler sitesinde faaliyet gösteren kişilerin, haklarını kaybetmemek ve bu haklarını başkalarına devredebilme adına şirket kurduklarını ve yeni kurulan bu şirket ile, Belediye ile yaptıkları kira sözleşmesini ihalesiz olarak yenilediklerini anlatmıştım. Bu sayede daha sonra hisse devri ile ilgili işyerini başkasına kolayca devredebildiklerini belirtmiştim.

İşte yazım da geçen bölüm aynen aşağıdaki gibidir ve internet sayfamızda ilgili başlıkla kolayca da tekrar görülebilir.

Kızılay'a bağışlanmış olan eski, virane bir yapıyı, 1999 depremi hemen sonrasında, birçoklarının Bolu'yu terk ettiği, sokakların sessizliğe ve kimsesizliğe büründüğü bir zamanda Kızılay'dan kiralayarak onaran, derleyip toparlayan, çöp ev görüntüsünden çıkartıp çiçek gibi bir görünüme kavuşturan, cebindeki parayı koyup her türlü riske giren bir işletmeci, hem de herkes tarafından bilinen, sevilen “adam gibi adam“ tabiri ile tanımlanan bir usta, günümüzde yaşanan büyük krizden etkilenmiş, yanına bir ortak almak istemiş.

İstemiş de seçmiş olduğu ortağı, yan komşusu ve mevcut işletme faaliyet konusu ile alakalı olmayan bir kişi olunca, kafalar doğal olarak karışmakta.

Kira kontratı, kurulacak olan bu yeni şirketle tekrar yapılacak, bu sayede ihaleye gerek kalmadan işyeri sahibi veya sahipleri, işletmenin faaliyet konusu kolayca değişebilecek. Kira miktarı da bu sayede oldukça makul rakamlarda kalacak.

Bu cin fikir, şu an faaliyette olan “galericiler sitesi”nde gayet başarılı bir biçimde uygulanmakta. Galericiler sitesinde işyeri sayısı belli. Hepsinin de kiracısı mevcutta var. Yeni bir kişinin galeri açabilmesi için, bir işletmecinin işyerini boşaltması gerekiyor. Diyelim ki birisi bu şekilde bir işyerini boşalttı. Kiralamak isteyen yeni kişinin burayı tekrar kiralayabilmesi için, açılacak olan ihaleye girmesi, en iyi fiyatı vererek ihaleyi kazanması gerekiyor. Kısaca zor iş!

Bunun yerine iş yerini boşaltacak işletme ile anlaşılıyor. Yeni bir şirket kuruluyor. Mevcut işyeri kiracısı ile yeni kiracı ortak oluyor. İlgili belediyeye başvurularak kontrat yenileniyor. Daha sonra iş yerini boşaltacak olan kiracı hisselerini yeni işletmeciye devrederek, işlem tereyağından kıl çeker gibi tamamlanmış oluyor.

İşte tam bu noktada, insanın aklına bu işlemin hukuksal boyutu geliyor.

Kızılay'a ait bir işyerinin böyle benzer bir hülle evliliğine konu olması daha da sancılı bir durum. “

İşte bu yazım ile alakalı olarak, 11.11.2009 tarihinde Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz Bey'den konu ile ilgili bir açıklamanın yapıldığı bir mektup aldım. Demokrat kişiliğim sebebiyle açıklamalarını, hiçbir kanuni yaptırım olmamasına rağmen köşemde yer vermek istedim.

“Galericiler Sitesi'nde şahış adına kayıtlı iş yerlerinin kira ve yakıt bedellerini masrafa işlemek için şirket adına kontrat yapılması gerekliliğinden müracaatta bulunmaktadırlar. Yapılan müracaatta imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde şirket ile ilgili tüm evrakları, Bolu Belediyesi Gelir Müdürlüğü'ne vermektedirler. Yapılan kontrollerde hatalı bir durum olursa müracaat kabul edilmemektedir. Devir halinde imza sirkülerin ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde şirket müdürü olarak şahıs adına devam eden işyeri sahibi görülmektedir. Bu nedenle devir ettiği kişiyle şirket adına bir kontrat yapmasında kanuni açıdan hiçbir sakınca bulunmamaktadır ve bu nedenle müdahale edememekteyiz. Ayrıca sonradan yapılan hisse devirleri de kanuni açıdan Belediyemizi de ilgilendirmemektedir. Bu şirket kararı olduğundan, hiçbir müdahalede bulunma şansımız bulunmamaktadır.”

Bu açıklama ile yazımda belirtmiş olduğum konu ilk ağızdan doğrulanmış olmaktadır. Açıklamada, kira sözleşmesinin yapıldığı şahıs ile yeni kiracı şirketin, şirket müdürünün aynı kişi olması halinde işyeri kiracısının şahıstan şirkete geçmesinde hukuksal olarak bir sakınca görülmediği belirtilmiştir.

Ancak atlanan nokta, kişi ile her ne kadar temsil yetkisi aynı kişi de görünce, kurumun farklı olduğudur. Bu duruma kendimden vereceğim örnek ile daha da açıklık getirelim.

Şu an faaliyet gösterdiğim işyerimde şirket müdürü sahsımdır. Şirketi temsil yetkisi de, şirketin faaliyet gösterdiği mülk de tamamen bana aittir. Durum böyle olmasına rağmen, maliye açısından durum farklı, ancak doğru değerlendirilmektedir. Kısaca şirket müdürü olarak şahsımdan, şirketin faaliyet gösterdiği mülk sahibi ile aramızda yapmış olduğumuz kira sözleşmesi istenmektedir. Bu sebeple kiracı şirketin müdürü olan şahsım, mülk sahibi olarak yine şahsım ile kira kontratı yapmaktadır. Bu kira kontratı gereğince de şirket müdürü olarak ben Nadir Gürkan Yetkin, kiralamış olduğum mülkün sahibi olan Nadir Gürkan Yetkin'e kira bedeli ödemekte ve bunu banka hesabı üzerinden yapmaktadır. Ayrıca bu sözleşme gereğince bir vergi doğmakta ve bu vergi düzenli olarak tarafımca ilgili kuruma yatırılmaktadır.

Bu tuhaf durumun oluşmaması için, mülkün şahsım adına değil, şirket üzerinde kayıtlı olması gerekmektedir.

Sonuç olarak, şirket müdürü ile mülk sahibinin aynı kişi olması veya Belediyeden mülk kiralayan şahıs ile aynı mülkü kiralayan şirketin sorumlu müdürünün aynı kişi olması, ticari hukuk açısından aynı sayılmamaktadır.

Bu sebeple kiracı, her ne sebeple olursa olsun değiştiği anda eski sözleşme fesih olur ve yeni sözleşme yapılabilmesi için ilgili işyerinin kiralanması için ihale yapılması gerekir. Yapılan ihale sonucunda, işyerini boşaltan kiracının ortak olduğu firma ihaleyi kazanmış ise, bence işte o zaman hukuksal açıdan sorun yoktur.

Bu konuyu daha da uzatmadan, yazımda belirtmiş olduğum konuyu ve bunun üzerine gelen açıklama yazısını siz değerli okuyucularımın değerlendirmesine, hukuksal kısmının ayrıntısını ise hukuk adamı olmadığımdan hukukçulara bırakıyorum. Ancak 22.10.2009 tarihli “Meselenin İç Yüzü” yazımdan da açıkça anlaşılacağı üzere maksadım, kişileri veya kurumları karalamak değildir. Sadece mevcut bir durumun tespiti, birilerinin başkasının malı üzerinden nasıl “hava parası” adı altında para kazanabileceğinin izahıdır. Bu yazı üzerine gelen açıklama ile de ilk ağızdan da bu durum onaylanmış olmaktadır.

Bu sebeple, Belediye Başkanlığı'nca gönderilmiş olan bu açıklama yazısı ve verilen emek için, başta Belediye Başkanımıza, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Basın Yayın bölümü çalışanlarına teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Mektuplar önemli! Gönderen için de, alan için de değerli! Tabi güzel şarkı ve türkülerde!

“Olmasa mektubun yazdıkların olmasa

Kim inanır senle ayrıldığımıza

Sanma unutulur kalp ağrısı zamanla

Herşeyi unutarak yaşanır sanma

…Baksana geçmişe ne çok anıyla yüklü

Nerde o mitingler nerde meydanlar

Harcanmış zamanlar yeniden yaşanmaz ki

Geç kaldıktan sonra arama boşa!”

16.11.2009

Bu yazı toplam 1113 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim