• BIST 107.225
  • Altın 380,570
  • Dolar 6,8097
  • Euro 7,5813
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 19 °C

NASIL OLACAK BU İŞLER REKTÖR HOCAM?

Bulut Altundal

Koronavirüsün vurduğu yükseköğretimde üniversiteli öğrencilerin kafasında soru işareti bırakan birçok nokta var. Öyle ki virüsün ülkemizdeki seyrine göre yeni kararlar alınmakta, ancak bu kararların kalıcılığı bulanıklığını korumakta. Bu kapsamda üniversitelerde bahar döneminin tamamen uzaktan eğitim yoluyla tamamlanması kararlaştırıldı.

Ama bu kararlar sonrasında bir de eğitime yazın telafi yapılabilmesi konusunda yeni karar çıktı. Öğrencilerin kafası allak bullak oldu haliyle. ‘Şimdi ne olacak?’ diyorlar. Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından ardı ardına “uygulamalı eğitim olan bölümlerde” öğrencilerin mağdur edilmemesi adına uygulama çalışmalarının uzaktan eğitim, ödev gibi yöntemlerle telafi edilebileceği açıklamaları yayınlandı. Bu konuda üniversite Rektörlüklerine yetki verildi.

Ortalık iyice karışmaya başladı. Uygulamalı eğitim olan bölümlerdeki öğrenciler atama tarihine yetişebilmek için Rektörlüğe seslerini duyurmaya çalışırken üst üste alınan kararlar bir nebze içlerini rahatlatmış olmalı. Ama gelin görün ki bu bir grup için aydınlatıcı oldu. Ya diğerleri?

Halen binlerce öğrenci yaz okulunun yapılıp yapılmayacağı konusunda bir bilgi sahibi değil. Bana da ulaşanlar oluyor, ancak son dakika bir karar alırsınız diye net bir şey söylemekten kaçınıyorum haliyle. Yoksa akademik takvimde yaz okulu iptali ile bir karar alınmadığı apaçık ortada. Ancak bu belirsizliğin bir sebebi de yazın telafi eğitimi yapılıp yapılmayacağı. Yapılırsa yaz okulu ne olacak, yapılmazsa finaller ne zaman, ne usulde olacak?.. Bitmek bilmeyen sorular var.

Sevgili Rektör Hocam Mustafa Alişarlı’nın bu belirsizlik taşıyan konularda BAİBÜ öğrencilerini aydınlatıcı ve tabi ki doyurucu bir açıklama yapması hepimiz için çok güzel olacaktır. Aksi halde bu belirsizlikle devam eden uzaktan eğitim başarıya ulaşamayacak gibi görünüyor.

Hazır konu açılmışken, uzaktan eğitimi başarıyla devam ettirdiğimizi söylüyorsunuz. Ancak bu haberleri, paylaşımları gören öğrenci arkadaşların tepkisini de görmenizi isterdim. Şikayetler büyük. Sistemin iyi işlediğini düşünen sayısı yüzde 30 civarında. Bir de -ulaşan eleştiriler ve şikayetlere göre söylüyorum- ağır saksak işleyen bu sistemde ödev problemi ortaya çıkmış. Bazı hocaların zorlayıcı ödevleri olağanüstü olan şu ortamda öğrenciye eziyet olmakta. Normal şartlar altında değiliz. Herkes; öğrenciler ve akademisyenler bunun farkında olmalı. Bu olağandışı şartlarda normal dönemdeki gibi davranmak iyilik değil ihanettir eğitime.

Tüm bunlar ışığında YÖK tarafından üniversitelilere verileceği açıklanan 6 GB’lık internet paketi açıkçası çok geç kalınmış bir uygulama olmakla birlikte çok yararlı olmayacak bir iyilik olarak karşımıza çıkıyor. Sebebi şu ki Mart ayı sonunda başlamış bir uzaktan eğitim modeli varken karşımızda, bir ders yayını bile birkaç GB harcatırken bu destek toz tanesi olarak kalır.

Her neyse derinleştirmeye gerek yok Sayın Hocam, durum ortada. Belirsizliklerle alakalı detaylı bir açıklama yaparsanız soru işaretleri kaybolup gitsin istiyoruz. Selametle…

Bu yazı toplam 3678 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim