• BIST 1.191
  • Altın 487,001
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 9 °C

Ne olacak şimdi?

N. Gürkan Yetkin

Geçmiş yıllarda Bolu'nun 50 yıl sonrası için öngörülerde bulunup, konu ile ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin katılımında değerlendirilen projeleri konuştuk. Bu kapsamda en etkili olan proje, modern pazaryeri projesi idi.

Proje tartışıldı, üzerinde birçok kişi ve kuruluş yorum yaptı ve tüm bunların ışığında proje hazırlatıldı. Ancak daha önce de yapılan birçok proje gibi tozlu raflarda yerini aldı. O günlerde projeyi beğenen veya beğenmeyenlerin üzerinde yorumlar yaptığı o “müthiş proje!” çok yazık ki unutuldu!

Birileri çıkıp diyebilir ”Efendim proje unutulmadı. Yapım aşaması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Kamulaştırma işlemleri başlatıldı ve devam ediyor.”

İyi de, proje sadece mevcut pazaryeri ile sınırlı olmayıp, birkaç aşamadan meydana geliyordu.

En önemli kısımlarından birisi de, mevcut belediye hizmet binası ve hemen kuzeyinde yer alan yapının yıkılarak, yerine projede belirtildiği gibi oldukça modern sosyal amaçlı bir yapının yapımı idi.

Ayrıca o dönemde birçoklarının aklında kalan, yürüyen merdiven ile mevcut pazaryeri alanından Belediye Hizmet binası önündeki meydana ulaşımdı.

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde, pazaryeri esnafı başkana en çok bu soruyu sordu. ”Ne olacak bu pazaryerinin hali?“

Mevsim koşulları itibariyle, o tarihte yerlerin çamur içinde, çukurların sularla dolduğu keşmekeşlik içindeki pazaryeri, gerek alışveriş yapan halkımızın, gerekse bu bölgeden ekmek parasını çıkarmak için çalışan esnafımızın istemediği bir durumdu. Birçok seçmen, bu proje tamamlanabilsin diye oy verdi Sayın Başkanımıza.

Gelelim semt pazarlarının durumuna!

2004 seçimlerinde semt pazarlarının kurulduğu alanlarımız gezilirken, başta Sayın Başkanımız olmak üzere herkes tarafından görülmüştü ilgisizlik. En zaruri ihtiyacınız olan tuvalet ihtiyacınızı bile gidermenizin mümkün olmadığı bu pazaryerlerinin durumunun iyileştirilmesi en acil meseleydi.

Bu amaçla ilk uygulama Sağlık Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Bu mahalleye çok kısa bir sürede yapılan modern semt pazarı, hem bölge halkının hem de satıcı olarak hizmet verenlerin takdirini kazanmış ve 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerin sonucunu etkilemiştir.

Projenin bir benzeri Kalıcı Konutlar bölgesinde, yine çok kısa zamanda yapılmış, bölgede yaşayanların rahat, sağlıklı ve güvenli alışveriş yapmaları sağlanmıştır.

Ancak hala şartları oldukça kötü olan diğer semt pazarları için aynı çaba her nedense gösterilmemiştir. İşte tam bu süreçte bu durumdan hoşnut olmayan örnek bir vatandaşımız, bu soruna çözüm bulabilme adına, ilgili kuruma yaptığı başvurudan sonuç alamayınca,hakkını hukuk yoluyla aramış ve açmış olduğu hukuk savaşını kazanmıştır.

30.10.2009 tarihli Bolunun Sesi Gazetesi'nde yer alan haber sayesinde öğrendiğimiz Sakarya İdari Mahkemesi kararında,

“...Bu itibarla dava konusu semt pazarının kurulduğu yerin imar planında imar yolu olarak özgülendiği, Pazar yerinde herhangi bir alt yapının olmadığı, pazaryeri atıkları açısından çevre kirliliğine sebebiyet verdiği, tuvalet, lavabo ve yangın musluğunun bulunmadığı, otopark yerinin ayrılmadığı, trafik açısından sorunlar yaşanabileceği, organik ürünlerin açıkta satışının yapıldığı, bu nedenle insan ve çevre sağlığının tehlikeye atıldığı sonucuna varılmaktadır.

Bu durumda söz konusu semt pazarının trafik, trafik güvenliği, insan sağlığı, çevre kirliliği açısından tehlike oluşturduğu sonucuna varıldığından, Pazar yerinin alt yapısı hazırlanmış, çevre kirliliği ve insan sağlığı açısından olumsuz etkilerin görülmeyeceği, trafik güvenliği ve şehir planlaması açısından uygun, imar planında bu amaç doğrultusunda özgülenen çağdaş ve modern bir alanda kurulması gerekirken, Pazar yerinin yukarıda sayılan hususları barındıran bir yere taşınması amacıyla yapılan başvurunun reddine yönelik tesis edilen işlemlerde hukuka aykırılık bulunmamaktadır” denilmektedir.

İşte bu mahkeme kararı gereğince, başta Beşkavaklar Mahallesi olmak üzere benzer koşullarda hizmet veren diğer semt pazarlarının kaldırılması gerekmektedir.

Bolu Belediyesi bu mahkeme kararı gereğince bu olumsuz koşullarda hizmet veren semt pazarlarını kaldırıp, yine aynı bölge yakınlarında, Sağlık Mahallesi ve Kalıcı Konutlar Bölgesinde yapılmış olan semt pazarları gibi pazaryerleri mi inşa edecektir?

Yoksa mahkeme kararını uygulayıp Perşembe günleri Beşkavaklar Mahallesi'nde, Cumartesi günleri Bahçelievler Mahallesi'nde ve diğer günlerde diğer mahallelerde kurulan tüm pazaryerlerini kaldıracak, bir daha da bu bölgelerde kurulmasına izin vermeyerek meseleyi kendi açısından çözmüş mü olacaktır?

İşte şu an bu bölgelerde yaşayanların merak ettiği, kafalarında oluşan soru bu?

“Ne olacak şimdi?”

05.11.2009

Bu yazı toplam 1153 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim