• BIST 95.093
 • Altın 192,848
 • Dolar 4,7367
 • Euro 5,4882
 • Bolu 20 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 27 °C

“Neden, nasıl, niçin?”

“Neden, nasıl, niçin?”
Eğitim Sen Bolu Şube Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici, çocuk istismar olaylarında yaşanan artışa dikkat çektiği yazılı açıklamasında son yaşanan olaydan sonra iktidar ve yetkililerin Ensar Vakfı’na can siperane şekilde sahip çıktığını savundu.

Haber; Adem GÜLER

Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici, açıklamasında “Eğitimde gelinen nokta, 14 yıllık AKP iktidarının ivme kazandırdığı yapısal değişiklikler, kadrolaşma, dinselleşme ve kindar dindar nesil projesinin vahim sonuçları ve enkazıdır aslında. Geçtiğimiz günlerde yerel bir gazetenin ortaya çıkardığı Karaman Ensar vakfı ve Kaimder ortaklığıyla ‘’hizmet’’ verilen yurtlarda ortaya çıkan 45 çocuğun cinsel istismara uğraması vakası ve sonrasında iktidarın ve yetkililerin can siperane vakfa sahip çıkması bir özetti aslında. Akıl ve vicdan sahibi her insanın kanını donduran bu olayı yetkililer ve iktidar sahipleri neden ve nasıl sahiplenebilirlerdi bu dehşeti? Çocuğun üstün yararı ve masumiyetinden daha kıymetli ne olabilirdi? En azından komu oyunu rahatlatacak sıradan bir açıklama; “titizlikle araştırıyoruz, üstüne gideceğiz, sorumlulardan hesap soracağız” gibi yuvarlak açıklamalar dahi neden yapılamıyordu?” dedi.

Karaman’la başlayan ve sadece Mart ayı içerisinde açığa çıkan 14 ilden eğitim ve öğretim kurumlarında yaşanan 17 olayda toplam 64 öğrencinin cinsel saldırıya uğradığını belirten Gezici, “Bunların hepsi okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezleri. Tüm bu olayların faillerinin bir kısmının ise dikkat çekici bir biçimde din ve ahlak formasyonu almış muhafazakâr profillerden oluşmasıydı. Bu vahim tablo karşısında henüz tek kelime etmeyen Milli Eğitim Bakanı ve neredeyse mağdurlara ceza verecek yetkililer ve iktidar sahipleri neden Ensar ve benzeri yurtlara can siperane sahip çıkarlar? Ya da faillerin bir kısmının örgütlü olduğu sendikalar kendilerini de zan altında bırakan ithamlara rağmen neden susarlar?

Akılları mı tutuldu, vicdanları mı kurudu ne oldu?” açıklamasında bulundu.

“PEDAGOJİK VE BİLİMSEL YAKLAŞIM YOK!”

AKP iktidarının 14 yıldır eğitimde hiçbir konuya pedagojik ve bilimsel yaklaşmadığını ifade eden Gezici, “İktidar için okullar ‘Yeni Türkiye’ inşasına uygun insan yaratacak siyasal bir araçtı. Bu kutlu (!) yürüyüşte değil 45 -50 çocuk yüzler feda edilebilirdi. Bu akıl tutulmasına örnek olarak ‘Hepimiz Ensarız’ diye manşet atan AKİT Gazetesinin okuyucu yorumu en çarpıcı örnektir. Ne diyor vatandaş ‘İki kızım var Allah izin verirse bu yaz ikisini de Ensar Vakfına emanet edeceğim, başlarına bir şey gelirse de tevekkül edip kaderimmiş diyeceğim’

Bu uğurda 14 yıldır iktidarın canla başla kamusal laik ve bilimsel eğitimi sonlandırmak en büyük hedefleriydi. Yapılan tüm değişiklikler eğitimin bu niteliklerine saldırıydı. Kadrolaşmalar,4+4+4 yapısal değişikliği ve müfredat değişiklikleri bu kutlu (!) yürüyüşün itaatkar, biatçı ve tevekkül sahibi dindar ve kindar neferleri olmalıydı. Yurttaşlık nedir ki?

Kul olunmalıydı, hâkimiyetin sahibi yeryüzünün halifesi hünkâra biat edilmeliydi.

Madem öyle bu sadece kamunun değil, kamunun imkanları ve politikalarıyla yaratılan kurumların da hakimiyet alanı artırılmalıydı. Bakanlığa paralel Ensar Vakfı, TÜRGEV, Birlik Vakfı, Zehra Vakfı, Hayrat Vakfı ve İlim Yayma Cemiyetiyle ortaklaşılmalıydı” şeklinde konuştu.

“ANAYASAYA AYKIRI”

Eğitim Sen Bolu Şube Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici, yazılı açıklamasına şöyle devam etti; Bu kurumlarda aslında yoksul ve barınma sorunu olan öğrenim çağındaki çocuklar anayasaya aykırı bir biçimde yatılı olarak barındırılıyor ve yasal olmadıkları için de denetlenemiyorlar. Anayasa ne diyor; ‘İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki hiçbir çocuk kamunun dışında özel girişimlere ve tüzel kişiliklere bırakılamaz’ Artık kamunun yurt açma görevi bu vakıf ve derneklere devredilmiş ve bu ihtiyaç bilinçli karşılanmıyor. Kaynaklar yandaş vakıflara açılarak zenginleştiriliyor ve yoksulun sömürüsünü tevekkülle, itaatle çıkar çetesinin devamlılığı sağlanmalı ve AKP’nin “Siyasal İslam” projesinin lojistik kaynakları kurutulmamalıydı. Dolayısıyla, ne çocukların ve ailelerinin rehabilite edilecek travmaları, ne eğitim ne gelecek bu uğurda dert edilemez ve tek bir vakıf, dernek feda edilemezdi. Tecavüze hayır diyenlerin dinsiz, ahlaksız(!) olduğu yaygarası, ‘kutsallara hakaret’ palavraları ile tehditler edilip, çalınan çocuk masumiyetinin üzeri riyakâr ve sinsi bir utanmazlıkla, din hizmet ve devlet şalıyla örtülmeliydi ve bu çıkar çetesi meşrulaştırılmalıydı. Bu karanlığa, Milli Eğitim Bakanlığı ile, medyasıyla, iktidarı, yetkisiyle yargısıyla rıza üretilmeli, yalan dolan iftirayla konu içselleştirilmeliydi. Nasıl olsa son raddede Dinin ahlak tanımı sadece kadın bedeni ve kıyafeti, davranışı üzerinden yapılıyor. Yalan dolan, hırsızlık, iftira gibi kavramları içermiyordu. Bu erkek egemen toplumun din soslu ahlak tanımları, kadınlar, çocuklar ve toplumun diğer dezavantajlı gruplarına yapılan her türlü saldırıyı meşrulaştırıyor, tevekkül etmeyince de dinsiz ve ahlaksız olması çok muhtemel görünüyor. Bu sebeple bakanın iktidarında %1400 artan kadına şiddet, algıda seçicilik, pedofili de dâhil cinsel suçların %50 artması  “bir kereden bir şey olmaz”  denilerek akıl almaz değerlendirme, bu tablonun asıl failini gözümüzde netleştiriyor. Bu vesileyle Karaman’da ki istismara uğramış çocuğun ifadesinde yer alan ‘geceleri uykudan uyandırıp odasına götürüyordu, çok korkuyorduk canımız acıyordu ve arkadaşlarımızla utancımızdan konuşamıyor ve birbirimize bakamıyorduk’ diyen çocuğun sessiz çığlığının, çocuk masumiyetinin ve bedenlerinin ve geleceklerinin bize emanet olduğunu hatırlatır, Karaman da dâhil bu topraklarda heba edilecek tek bir çocuğumuzun ve ailenin olmadığını, yalnız olmadıklarını bu karanlığa karşı duyarlı tüm yurttaşları aynı kararlılıkla mücadeleye çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ercoşkun’dan Yeni hizmet binası müjdesi21 Haziran 2018 Perşembe 14:37
 • Hangi aday nerede oy kullanıyor?21 Haziran 2018 Perşembe 14:09
 • Bu da soğan açıklaması21 Haziran 2018 Perşembe 12:18
 • Bıçak Sırtı Seçim ile ilgili fikir yürütmenin zorluğu21 Haziran 2018 Perşembe 11:12
 • Kargaların fendi atmacayı yendi21 Haziran 2018 Perşembe 10:48
 • AK Partili Küpçü’den, CHP’li Özcan’a çağrı21 Haziran 2018 Perşembe 10:33
 • Cumhurbaşkanına şikayet edecek21 Haziran 2018 Perşembe 10:04
 • Metin’den Özcan’a sert gönderme21 Haziran 2018 Perşembe 09:43
 • Onlarca dükkanı su bastı21 Haziran 2018 Perşembe 00:44
 • Tehlikeli karşılaşmalar21 Haziran 2018 Perşembe 00:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim