• BIST 96.886
  • Altın 238,992
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C

NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRMEK

Mustafa Namdar

Bir tarafta iş arayanlar bir tarafta işçi arayanlar. Sanayici çırak bulamamaktan yakınıyor. İş arayan “ne olsa yaparım” anlayışında. İş veren otomasyon sınırından çıkarak Mekatronik alanında nitelikli eleman arayışında. Bu konuda Abant İzzet Baysal Üniveristesi Bolu meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi aynı zamanda proje koordinatörü Murat Özkan Mekatronik alanında ihtiyacı gidermek üzere 2012 yılı Şubat ayında AB Eğitim ve Gençlik programları merkezine sunulmak üzere bir proje hazırlıyor.
Programa yararlanıcı gönderen proje ortakları AİBÜ MYO 60 kişi, Bolu TSO 5 kişi. Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 4 kişi,(BATEV)Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı 6 kişi Sem-Mak Ltd. Şti. 5 kişiyi Avrupa ortakları olan Almanya-Macaristan-Belçika ve Çek Cumhuriyetlerine bir aylık uygulamalı staj yapmak üzere toplam 90 kişi içlerinde 8'i engelli.
Proje Konusu:
Günümüz İş Gücü Piyasasında kullanılmaya başlanan Mekatronik Sistem içinde Bilişim-Ahşap-Elektrik-Elektronik-Motor-Makina ve Metal olmak üzere 5-6 farklı meslek disiplinin ortak çalışması. Basit bir deyimle, bir marangoz kendi makineleriyle gerekli elektrik, bilgi işlem, bir makineci bilgisayar programında elektrik elektronik bağlantılarından anlayacak şekilde öğrenim uygulamaları için çalışacaklar. Bu konuda 15 kişi elektrik, 15 kişi elektronik, 10 kişi bilgisayar, 10 kişi mobilya, 10 kişi metal, 10 kişi otomotiv, 10 kişi de makine bölümünden. Temel Mesleki Eğitimi olan kişilere 50 saat MEKATRONİK alanında eğitim verilmesi hedefleniyor.
Bu anlamda, MEKATRONİK sistemlerin çok kullanıldığı yerlerde BMW-MAN-SKODA gibi büyük işletmelerde gezi-gözlem yapılıyor. Bu sayede ilimiz, ülkemiz ve Avrupa iş birliği piyasasına katkı yapmaları, yenilikçi, yaratıcı düşüncelerin gelişmesini, dil becerilerinin artmasını, güven duygularının gelişmesine katkı sağlamış olması amaç edinmiştir, diyordu proje koordinatörü Sn. Murat Özkan.
Projenin Amaçları
Proje amaçları da şöyle sıralanıyordu. Kişilere kendi alanlarında yurt dışında uygulamalı eğitim vererek mesleki gelişimi sağlamak.
-Avrupa iş piyasasını, çalışma ortamını tanımak.
-Kendi alanlarındaki Avrupa'daki teknolojik gelişmeler konusunda bilgilenmek.
-Avrupa Kültürünü görmelerini sağlamak. Özgüvenlerinin gelişmesinde katkıda bulunmak. Dil eğitimlerinin gelişmesinde katkı sağlamak ve bireylerin, öğrencilerin yenilikçi, yaratıcı düşüncelerini geliştirmek
Bölgemiz Doğu Marmara işletmelerinde 2010 yılı iş gücü toplamı 1.300.000 kişi. İstihdam 1.100.000 kişi. Toplam işsiz sayısı 200.000 kişi olduğu bilinmekte. Bolu'da faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli yaklaşık 200 işletme bulunmakta. Bu işletmelerin çoğunda otomasyon sistemi uygulanmakta. Bu işletmelerin MEKATRONİK anlamda elemanları olduğu dikkate alınarak bu proje hazırlanmış… Kapanış adı altında yapılan bilgilendirme ve sertifika tanıtım programında öğrenci grup başkanları yaptıklarını, gördüklerini anlattılar. İş disiplini, iş ahlakından bahsettiler. Memnundular, mutluydular.
Mutlu olan bir başka grup MYO Müdür AİBÜ Rektörüydü. Son yıllarda bu konudaki etkinliklerin artmış olduğundan mutluydular. Öğrencilerine böylesi projelerle, yurt içi ve yurt dışı gözlemlerle bilgi ve becerilerini artırdıkları için mutluydular. Kuruluşlarının 20. Yılında yenilikçi bir anlayış içinde dünyadaki gelişmeleri öğrencilerine yansıtabilmeleri sanayicilerimizin, eğitimcilerimizin yanlarında olabildikleri için mutluydular.
Öğrencim Sn. Murat Özkan hakkında söylenen övgü dolu sözleri duymaktan ben de mutluydum. Başarıların devamı dileğimle, teşekkürler…

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim