• BIST 1.112
  • Altın 474,037
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

Obezite (Şişmanlık)

Mustafa Öz

Obezite: insan vücudundaki yağ hücrelerinde depolanan enerji rezervlerinin ciddi bir risk oluşturacak düzeyde artmasıdır. Obezite sonucunda ölüm kaçınılmaz hale gelir. Yapılan araştırmalarda şişmanlığın ömrü 13 yıl kısalttığı tespit edilmiştir. Vücut ağırlığındaki (Şişmanlıktaki) artış Koroner kalp hastalıkları, Şeker hastalığı, Beyin felci (inme), uyku bozuklukları, iskelet üzerindeki baskı sonucu eklemlerde bozulmalar ve toplumdan şişmanların sosyal izolasyonuna sahip olmaktadır. Şişmanlığın anlaşılması, değerlendirilmesi VÜCUT KİTLE ENDEKSİ ile ortaya konmaktadır.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ (VKİ) = Vücut ağırlığının; boyun metrekaresine bölümü sonucu çıkan rakam ile ifade edilmektedir. Vücut kitle indeksi tek başına şişmanlığın anlaşılması için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tıp otoriteleri şişmanlığın nedenini anlamak için; Cinsiyet, yaş, kas kitlesi, kişinin kalıtımsal özellikleri ve vücut yapısını topyekün incelemeye tabi tutarak şişmanlık hakkında teşhis ve tedavi uygulanmaktadır.

Şişmanlığın yol açtığı kalp hastalıklarının bel çevresindeki yağ artışı ile doğrudan ilgili olduğu tespit edilmiştir. Bel çevresine bağlı şişmanlık tespitine SANTRAL OBOZİTE denmektedir.

Şişmanlığı erkek tipi ve kadın tipi şişmanlık olarak da ayıranlar vardır. Yağın kalça ve uylukta toplanması haline kadın tipi şişmanlık, yağın karın ve iç organlarda toplanması halindeki şişmanlığa erkek tipi şişmanlık denmektedir. Erkek tipi şişmanlık sağlık açısından daha tehlikelidir.

Erkeklerde bel çevresinin 102 cm den fazla olması, Kadınlarda 88 cm.den fazla olması; Bel çevresi ile kalça çevresi oranının: Erkeklerde 0,90, Kadınlarda 0,85’den fazla olması SANTRAL OBEZİTE yüksekliğini, dolayısıyla kalp hastalığı riskini artırmaktadır.

NEDEN OBEZ OLUNUYOR?

Obeziteye kalıtımsal faktörlerin (genetik) % 25-40 oranında etki ettiği tespit edilmiştir. Bunun dışındaki en önemli belirlenen neden BESLENME alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam, hormonal bozulmalar. Psikolojik sorunlar olarak tespit edilmiştir.

Dünya sağlık örgütü OBEZİTENİN insanlığı tehdit eden KÜRESEL bir felaket haline geldiğini açıklamıştır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken KRONİK bir hastalık olarak ilan etmiştir. Ülkemizde her 3 kadından biri ve her 5 erkekten biri şişmandır. Son 10 yılda Şişmanlık erkeklerde %30, kadınlarda % 65 oranında artmıştır. Bölgeler arası şişmanlık araştırmasında: İç Anadolu % 25, Doğu % 17,2 olduğu tespit edilmiştir.

Amerikada şişmanların genel nüfusa oranı % 33 İngiltere'de ise % 17’dir. Şişmanlık beslenme alışkanlığı, gelişmişlik , hareketli veya hareketsiz yaşantı ile direk ilgili olduğu için: Gelişmiş ülkelerde oran yüksektir. Kadınlarda erkeklere göre yüksektir.

Şehirlerde, köylere göre şişmanlık yüksektir. Yaş arttıkça şişmanlık artar. Kısa ve orta boylularda uzun boylulara göre şişmanlık fazladır.

OBEZİTE; SALGIN HASTALIKLAR, UYUŞTURUCU, İÇKİ, TERÖR VE TRAFİK TERÖRÜNDEN daha da tehlikelidir. Şişmanlığın kendisi hastalıktır. Bu hastalık yazımızın içeriğinde bahsedilen diğer hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Şayet gerekli tedbirleri almazsak her yıl katlanarak büyümektedir. Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda: Eğitim, beslenme, gıda denetimi, koruyucu hekimlik ile obeziteye karşı topyekün seferberlik ilan etmeliyiz. Milli gelirimizin büyük bölümü sağlık harcamalarına gitmektedir. İnsanı hasta olmadan korursak maliyet çok düşüktür.

Üstelik hasta insanların tedavisi için gerekli alet, teçhizat ve ilaçların çoğu ithal edilmekte ve ülkemizin kaynakları heba olmaktadır.

Dünyada insandan önemli hiçbir şey olmadığına göre insanımızı bu ÇAĞIN SİNSİ VE AMANSIZ hastalığından korumalıyız. Nasıl ki verem ile savaş için Dispanserler kurulmuş, sivil toplum kuruluşları oluşturulmuş başarı sağlamışsa; OBEZİTE ile de başarı için merkezler kurulmalı,sivil toplum kuruluşları oluşturulmalı topyekün bilinç düzeyi yükseltilerek insanımız bu SİNSİ İLLETTEN kurtulmalıdır. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz.!

07.12.2007

Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim