• BIST 101.971
  • Altın 229,096
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C

OKULLAR AÇILDI-TEMEL SORUNLAR YERİNDE DURUYOR… !

Mustafa Öz

İlk ve orta öğretim okulları 19 Eylül de açıldı. 16 milyonu bulan öğrenci ders başı yaptı. Üniversitelerimiz de birer birer öğrenime başlıyor.

Okullar açıldığında temel eğitim sorunları sınırlı ölçüde gündeme geliyor ve unutuluyor. Dünya da söz sahibi olmanın yolu Eğitimli ve Donanımlı nesiller yetiştirmekten geçiyor. Ülkemizde hala okuma yazma bilmeyenlerin oranı %7 okul çağına geldikleri halde okula gidemeyenlerin oranı %3
Okullarımızın fiziki kapasiteleri yetersizdir. Sınıflarda ortalama 20–25 öğrenci olması gerekirken ortalama 30–35 öğrenci bulunmaktadır. Ders araç ve gereçleri yetersizdir. Bölgeler arasında her yönüyle farklılıklar mevcuttur.

Eğitim sistemin temel taşı ÖĞRETMENLERİMİZ gerektiği biçimde eğitilmiyor, desteklenmiyor. Ücretleri, yaşam kaliteleri düşüktür. Bir cami imam hatip'i 1950 TL alırken öğretmen 1500 TL almaktadır.
Öğrenci sınıf geçme ve disiplin sistemi; öğrenci ile öğretmeni veliyi karşı karşıya getirmekte; Öğrenciler disiplinsizliği öğretmenler üzerinde hem idari, hem de psikolojik baskı olarak kullanmaktadır. Maalesef idare de öğrenci ve veli merkezli hareket etmekte bu durum okullarda disiplinsizliği artırmakta sonuç olarak da başarı düşmektedir.
Öğrenim kalitesini artıracak şekilde TEK TETRİSATLI bir sisteme geçilememektedir.

Adı milli eğitim olan bakanlığın MİLLİ hiçbir tarafı kalmamıştır. Tamamen kişilere (Bakana ve siyasete) endeksli bir çalışma ile sistem belirlenmektedir. Kadrolaşma ile TEMEL EĞİTİM FELSEFESİNİ belirleme karıştırılmaktadır. Öğrencilere bedava ders kitabı vermekle her şey düzeldi sanılmaktadır.
Eğitime ayrılan kaynak Gayri safi milli hâsılanın %3–4 kadardır. AB de bu miktar %5–7 civarındadır.
Eğitim giderek özel ve paralı hale dönüşmektedir. Veliler çocuklarının servis parasını, günlük harçlığını ödeyemediği gibi, okul içindeki SOSYAL AKTİVİTELERE para yetiştirememektedir.

Okulların eğitim kalitesi ve seviyesine duyulan DERİN güvensizlik İLKÖĞRETİMDEN, ÜNİVERSİTEYE girişe kadar öğrenciyi KURSLARA mahkûm yapmış, çocuklar çocukluğunu yaşayamaz, veliler para yetiştiremez olmuştur. Bu durumdan yararlanan cemaatlere, özel kurumlara gün doğmuştur.
Eğitim yok sayılmış, öğretim ise TEST baskısına endekslenmiştir.

Siyaset her konuda ÖRGÜTLENMENİN önünde engel oluştururken, milli eğitimde (Adı kalan kendi milli olmayan) SARI Sendikacılığı teşvik ederek, sorunların hasıraltı edilmesi ve TABİ adamlığı teşvik etmiştir.
Son Bakan kendi kişisel EGOSUNU milli eğitime KALIP diye oturtmaya çalışmak üzere harekete geçmiş tüm personeli değiştirince eğitimin, öğretimin değişeceğine hükmetmektedir.

Model Dünya insanı yetiştirme üzerine kurgulanmıştır. Milli vasıf, milli düşüncenin yerini küresel vasıf ve düşünceler alacak planlama yapılmaktadır.88 yıllık cumhuriyetin tecrübeleri yok sayılmakta, kafalarındaki sistem temel eğitime montajlanmaktadır.

Temel eğitim çocuklara, gençlere; Temle beceri kazandıramıyor, çağın gereklerine hazırlayamıyor. Ülkenin kalkınması, refahına hizmet edecek şekilde yetiştiremiyor. Ülkemizin milli ve manevi değerlerine uygun model insan yetiştiremiyor. Bu tespitler doğrultusunda değişimi gerçekleştirmeliyiz. Değişim başkalaşıp kaybolmaya neden olmamalıdır. Sorgulayan, Demokrat, Değerlerine sahip, Tabi olmayı değil fert ve kişilik sahibi olmayı sağlayan, donanımlı insan yetiştiren bir sistem olmalıdır.

İnsana yapılan yatırımın sonuçları hemen görülemez, zamana bağlıdır. O nedenle kırk kere düşünüp bir kere karar verilmelidir.

23.09.2011


Bu yazı toplam 1377 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim