• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu -1 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Onlar ve biz gazeteciler

Mustafa Namdar

Bir sabah kahvaltısında buluştuk. Son günlerin moda buluşmasıydı. Bir anlamda kendini ifade etme buluşması. Gelişen olayların karmaşasında akla karayı birbirinden ayırma buluşması. Yerini kaybeden taşların olması gereken yere konduğunun gösterimi ve geleceğe uzanan yol haritasının ne olduğunun anlatımı. Yanlış bilgi, şartlanmış algılama sonucunda yanlı yorumların yapıldığını anlatabilme düşüncesiyle, birebir markaj ve yüz yüze düşünceleri okuyabilme buluşması.

İster siyasi, ister topluma hizmet üreten kamu çalışanı, ister üretimle ilgili hizmet sektörü temsilcileri, yaptıkları hizmetleriyle ilgili kendilerini ifade etmek isterler. Onlar; yapılan hizmetin doğru algılanmasını ve hizmet alıcısına doğru aktarılmasını isterler yazarından, çizerinden...

Onlar ve biz; içinde bulunduğumuz toplumun mutluluğu için, yaşam kalitesinin yükseltilmesi için, demokrasi ve insan haklarına saygının korunması için aynı hedefe koşmayı amaç edinmiş olmamıza rağmen, dost görünümlü iki düşman gibi şüphe ile bakarız birbirimize.

Bizlerin görevi; olayların topluma aktarılmasında köprü olmaktır. Yapılan ve yapılacak hizmetin getirisi götürüsünü yorumlamaktır örnekleriyle. Ucu bağlı bohçada sunulmuş vaatler, yanlış planlamalar, zararlı projeler, faydalı gelişmeler, toplum menfaatine iyi kötü ne varsa bilgilendirmektir.

Onlar ve bizler bir sabah kahvaltısında buluştuk Köroğlu Otel'de. Ak Parti İl Teşkilatı Başkanı Sn. Ali Ercoşkun; basınla ilgiyi biraz daha özele indirgemeyi düşünerek, Köroğlu TV ve Köroğlu Gazetesi yazar, çizer, haberci ve program yapımcısına kadar buluşup basınımızla sırasıyla diyaloğu hedefledik diyordu.

Basının gücü vurgulanırken, yerelde televizyon ve yazılı basının tüm zorluklara rağmen işlevini sürdürdüğü, haberci ve köşe yazarlarının farklılığı, yapılan etkinliklerde gazeteler bilgilendirildiğinde, buralara sadece habercilerin gönderildiği. Köşe yazarının konu ile ilgili bilgilendirmeye yorumu ile katılacağı anlatıldı.

Her konuda olduğu gibi basının da ikiye ayrıldığı söylendi. Bu düşünce doğruydu. Ancak bu düşüncenin doğruluğu söylenirken, bu ayrışmada siyasetçinin, siyasi iradenin rolü yok muydu? Bu konuda siyasetçi de kendisine ait özeleştiri yapması gerekmez miydi???

Sn. Ali Ercoşkun sitem ediyordu. "Biz faaliyetlerimizi bildiriyoruz, yerelde 12 gazetemizin iki veya üçünde gündeme geliyor" diyordu.

İl Teşkilatı içinde oluşturulan birimlerin aylık toplantılar yaptığını, bu toplantılarda nelerin yapılıp yapılmadığının değerlendiği, Milli Eğitim, Bayındırlık, İl Özel İdaresi olarak birimleri değerlendirip plan yaptıklarını, her ay bir bakanın ilimizi ziyareti üzerinde çalışmaların olduğunu, Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı ile ilimizin yol sorunlarının masaya yatırıldığı, bunlardan Göynük yolunun yapıldığı, Mudurnu yolunun plana alındığını, Belediye hudutları içinde duble yol çalışmalarının olduğu. Çaydurt ve Organize Sanayi gibi kavşaklarına ait projelerin yapıldığını, yol çalışmalarında 2 trilyona kadar Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yetkisinde olduğunu ve bunu kullanmak istediklerini, Türkiye genelinde 32 yatırım planından 2'si Mudurnu-Seben Nallıhan yolları olduğunu.

İlimizin genel sorunları üzerinde yoğun çalışmaların yapıldığını, sorunların çözümü için bireysel istekler de dahil müracaat yerinin il teşkilatı olması yönünde anlaşıldığını. Sorunların milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, daire müdürlerine, İl Özel İdaresi ve Genel Meclise yapılması yerine, kendilerine yapılmasının, sorunların çözümünü kolaylaştıracağını, samimi bir dille anlattı.

Gene de son noktayı; "Biz yaptıklarımızı anlatamıyor, kamuoyunu bilgilendiremiyoruzla" koydu Sn. Ercoşkun.

Bunun nedenini kendilerinin araştırmasında yarar var. İlin sorunlarının çözümünde koordinatörlük görevini üstlenmiş olmak, belki bu sorunu da çözer diye düşünüyorum. Ulaşılabilir olmak, sorunun çözümü olabilir. Uygulamanın il başkanlığında toplanmış olması, tek yetkili makam çağrışımı yapar, başkaları devre dışı kalabilir olması bakımından sorun yaratabilir mi? İnce hesabı yapılmalı...
Günümüzde havalar öyle karışık ki gök gürültüleri arasında ard arda çakan şimşeklerin ışığında sokak lambalarının ışığı görünmüyor...

Söyleştik, açık ve net düşüncelerimizi konuştuk. Güzel bir sofrada güzelliklere ait düşüncelerin bereketiyle mutlu geleceklere.

13.04.2010


Bu yazı toplam 703 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim