• BIST 1.347
  • Altın 453,420
  • Dolar 7,7826
  • Euro 9,2865
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

Oradan buradan!

N. Gürkan Yetkin

Nihayet beklenen teşvik yasası çıktı da herkese konuşulacak konu çıktı. Bu konuda yazılmış yazlılar içinde en beğendiğim yazı Sayın Hamza Canbaş'ın, Bolu'da Yenihayat Gazetesin'de yayınlanan köşe yazısı idi.

Küçük şehrin beklentisi her zaman büyük olur. Aynı küçük çocukların bir an önce büyümek, “adam” yerine konmak istemesine benzer. Beklentiler vardır ve bu beklenti hep dışarıdan gelecek olanı bekleme şeklindedir. Yıllardır Bolu'nun geleceği turizmde denir durulur. Peki ne beklenmektedir? Dışarıdan veya farklı şehirlerden turizm yatırımcıları gelecek, Bolu'ya yatırım yapacak, Bolulular olarak biz de bundan nasipleneceğiz! Oldu mu bu güne kadar böyle bir şey?

Her zaman elinde yetki olanların geyik muhabbeti yapmak yerine, bunun alt yapısını hazırlamaları gerekliliğini düşünmüş ve yakın çevremle de paylaşmışımdır. İşte bu anlamda ilk ciddi çalışmalar, bu son beş yıl içinde yapılmıştır. Özellikle “seçilmişler” bu konuda ellerinden gelenin fazlasını, kendilerine verilen görev yetkilerin gereğini yerine getirmişlerdir. Bu gün onların dirayeti sayesinde, Bolu'muza, özellikle termal bölgesine birden fazla 4- ve 5 yıldızlı projelerin yapımı için yatırımcılar kollarını sıvamışlardır.

Şimdi sıra sanayi anlamında yapılacak olan alt yapı çalışmaların belli bir seviyeye getirilmesi için gerekli düzenlemelerdedir. Bolu, coğrafi yapısı gereği bu konuda çok da avantajlı değildir. Büyük sanayi alanları oluşturacak arazisi bulunmamaktadır. Dar bir alanda sıkışık bir halde Dil Ovası'na benzer bir sanayileşmenin, Bolu'ya faydadan çok zarar getireceği de aşikardır.

Şimdi takkemizi önümüze alıp bir düşünelim! Diyelim teşvik yasası Bolu'muza bir Çankırı gibi avantaj sağlasa idi. Teşvik yasasından yararlanmak isteyecek olan yatırımcıyı yönlendirebilecek miydik! Cevap: hayır. Organize Sanayi Bölgesini göstermek hiçbir anlam ifade etmeyecekti. Başka alanları değerlendirmek istediğimizde, planlama ve alt yapı hizmetleri eksiklikleri karşımıza bir duvar gibi çıkacaktı. Alel acele, üzerinde düşünülmeden alınacak olan sağlıksız kararlarla yapılacak olan yatırımların, Bolu'ya faydasından çok daha büyük zararı olacaktı. Bunun örneklerini çok yakın zamanda Düzce'de gördük. Bir yanda sefere çıkmış bir ordu gibi hücuma kalkmış yatırımcı, diğer yanda özellikle Kaynaşlı tarafında beklentileri büyük olan yerel halk! Sonuç: Fiyasko. Bir çok konu basına yansımadı, ancak ilgilenenler gayet iyi bilmekteler. Şimdi geçen bu süreç içersinde Kaynaşlı şahlandı mı? Halkın refah seviyesi yükseldi mi?

Kabul etmek lazımdır ki, teşvik yasası ciddi ve etkili bir tetiklemedir. Ancak alt yapısı olmayan bölgelerde sel etkisi yaptığından, beklenti ile sonuç arasında büyük farklılık olmaktadır.

Bolu, bir çok kişi tavuk kümeslerinin belli bir bölgede yapımının engellenmesi dışında bir işe yaradığını görmediği, 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına sahiptir. Bu teşvikten yararlanacak olan bir çok il de bulunmamaktadır. Bu plan doğrultusunda, özellikle sanayi bölgelerinin düzenlenmesi anlamında alt ölçek planlamaya ivedilikle geçilmelidir. Bölge bölge 1/25.000 ve 1/5000’lik planların yapımına ve uygulamaya sokulmasına hız verilmelidir.

Sürprizlerin değil, planlı ve hazırlıklı gelişimin Bolu'muza faydalı olacağı atlanmamalıdır. Aksi halde oluşacak olan gecekondu bölgesi gibi sanayi bölgelerinin yaratacağı olumsuz etki, hepimizin kabusu olacaktır.

Bir önceki teşvik yasası açıklandığında da bu gün olumsuz konuşanların hepsi o gün de sahnede yerlerini almışlardı. İçlerinde meşhur yatırımcılarımız da vardı. Gitmekten, Bolu'nun boşalacağından bahsediliyordu. Hatırlayın! Ama hiçbiri gitmedi.

Benim özünde anlatmak istediğim, teşvik yasası ve sonuçları değil. Bolu'nun bu şekilde hızlı bir gelişim için hazır olmadığı. Duygusallıkla bu meselelerin çözülemeyeceği gerçeği. Bolu'da yaşayan herkes gibi, bu ilin her anlamda gelişimi bizim de dileğimizdir. Bir Çankırılı gibi ben de sevinirim böyle bir durumda. Memnun olurum bu teşvik yasasından.

Şu an yaşananlar Boluspor’un play-off’larda elenmesi gibi bir durum. Ancak aklı selim düşünüldüğünde, daha yapılacak çok iş var. Biz yapmamız gerekenleri yapalım ne teşvikler gelir. Teşvik gelmese de yatırımcı gelir. Gelmese de olu! Yani dün olduğu gibi!

Olsa da olu! Olmasa da olu!

11.06.2009

Bu yazı toplam 846 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim