• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

ORDU- SİYASET- ISLAK İMZA

Mustafa Öz

Türk ordusu, tarihi geçmişi, sayısal gücü, silah gücü ile DÜNYANIN önde gelen orduları arasında sayılıyor. Türkiye ise: Gerek iç gerekse dış güçlerce rahat bırakılmak istenmeyen bir yerde ve konumda. Türkiye'yi istedikleri kıvama sokmak isteyenlerin tosladıkları tek güç ORDUDUR. Orduyu günlük siyasetin dışında görmek isteyenler öte yandan da; aynı orduyu hiyerarşik yönden siyasetin emrine girmesi mücadelesi veriyor. Neden? Onlara göre demokrasinin gereği budur. Zira seçilmişler ülkeyi idare ediyorsa, her kurumu da teslim alabilir, idare edebilir. Bu söylem Demokrasi açısından karşı çıkılacak bir söylem değil. Ancak Türkiye'deki siyasetin KAMU KURUM ve kuruluşların nasıl partizanlıkla karşı karşıya bıraktığını bilmeyen yok. Ordunun içini iktidar yanlılarıyla, onun borazancılarıyla, cemaat artıklarıyla doldurma özlemiyle yanıp tutuşanlar olduğunu bilmeyen yok.

Türk ordusu sivillerin DEMOKRASİYİ iyi özümseyememesi, ülkeyi idare edememesi sonucunda TASVİP etmese de, idareyi ele almış neredeyse 10 yılda bir ihtilal yapmış, ihtilal yapmamışsa bile YAZILI SÖZLÜ muhtıra vermiştir. İhtilal yaptı da Türkiye düze mi çıktı sorunlarını mı çözdü? Keşke evet diyebilseydik. Sorunlar çözülmedi, daha da çözümsüzleşti. Peki siviller ders aldı mı, ona da evet demek mümkün değil. Gerek siyasetçiler, gerekse tabanda DERİN BİR GÜVENSİZLİK ve ayrışma var. Ordu da var.

Ordunun milletin değerleriyle aykırılık işindeymiş gibi görünmesinin altında yatan en önemli husus da bu derin güvensizlik, Ordu Dine karşımıdır. Bence hayır. Ama bazı uygulamalarla iş bu boyuta getirilmiştir. Türk Ordusu bünyesinde onun adam, benim adamım, o düşünce, bu düşünce, dışında kalmalı ve bırakılması gerekir. Doğru olan budur.

Ancak Orduyu siyaset dışında bırakmak istemeyen iç ve dış güçler var! Ordunun içinde bir CUNTA yapılanması varsa bunu kim tezgâhlıyor, bence çok önemli. Cunta kimin işine yaradı… Tabi ki İKTİDARIN, kimin işine yaramadı, ordunun ve iktidarla aynı kulvarda olmayanların. Ordunun Laiklik, Türban vb. açıklamaları 'İKTİDARI ve İRTİCAYI YOK ETME PLANI' kime yaradı? Tabi ki iktidara ve ordu ile hesaplaşmak isteyenlere. Bu cunta işi dışarıda tezgâhlanmış bir planın parçası cuntacılar da tezgâhı kuranların maşası, bunların faaliyetiyle ordu köşeye sıkıştırılıp, sözde onların başladıkları yere birileri gelecek. Kim bu birileri? Polisi teslim alan, devlet kurumlarını teslim alanlar. Bunların ipleri de aynı çevrelerin elinde aslında. Aynen 1980 öncesi gibi.

Birisi çıkıyor, Türkiye'nin yol ayrımına geldiği bir ortamda JURNALCİLİK ve gündemi değiştiriyor. Ne adına, ordudaki cuntayı temizleme adına! Yersen tabi. Altında boşaltılan yere çöreklenme yatıyor, cemaat kokusu geliyor. Halk tabanında Orduda, Binbaşı ve Albaylığa kadar ilerledikleri söyleniyor. Nitekim ordudaki çok gizli bilgiler kimliği malum yerlere servis ediliyor!

Peki, sonuç ne olacak. Türk ordusu halk nezdinde en güvenilir konumda. Bu son olaylarla PKK'lıların teslim alma hadiseleri ve cunta faaliyetleriyle ciddi biçimde eleştirilere maruz kalmıştır. Bazılarınca istenen, arzu edilen de budur… Dağınık bir yapıdadır, şişirilmiş bir balondur komutanların bul yıldızından başka bir şeyi yok imajı veriliyor!

Türk ordusu günlük siyasetin dışına çıkıp içindeki, cuntacıları da onların yerine yerleşip orduyu teslim almak isteyen zihniyeti de (Kısaca sağcıyı da solcuyu da, irticacıyı da, ihtilalcıyı da) temizlemeli, saygın konumunu muhafaza etmelidir. Bu Türkiye'nin geleceği için olmazsa olmazlardan en başta gelenidir. Ağızları köpürmüş, sevinçlerinden deliye dönmüş olan ordu, düşmanlarına verilmemeli, suçlular varsa kangrene yol açmadan gereği yapılmalıdır. İktidar ve onun yandaşlarının değirmenine su taşınmamalı, taşıttırılmamalıdır.

NOT: 31 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ OĞLUM İHSAN'IN düğün merasimini yaptık. Düğünümüze bizzat katılan dostlara, mesaj gönderenlere, çelenk göndererek mutluluğumuza katkı sağlayan, paylaşanlara sonsuz teşekkürlerimizi, ÖZ ve GÜNDOĞDU aileleri adına sunuyorum. Darısı tüm dostların çocuklarına olsun. Mutlu ve huzurlu bir yuva dileklerimle.

06.11.2009

Bu yazı toplam 994 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim