• BIST 94.244
  • Altın 253,212
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

ORDUDAKİ İNTİHARLAR CİDDİYETLE DEĞERLENDİ-RİLMELİDİR!

Mustafa Öz

Dünya jandarmalığına soyunan Amerika Ordusu ile ilgili medyaya yanıysan insanlık dışı işkence olayları, Ahlak dışı ilişkiler, disiplin bozukluklar, üst, ast ilişkilerindeki seviyesizlik hepimizi rahatsız etmektedir. Türk Ordusu tarihi geçmişinden günümüze kadar milletimizin gönlünde taht kurmuştur.
Onun başarıları milletimizin göğsünü hep kabartmıştır. Hala kurumlar arasında da en güvenilir kurumdur. Askerlik amatör bir ruhla yapılan basit bir iş değildir. Askerlik sonunda: ÖLME ve ÖLDÜRÜLME İŞİ GEREKÇELERİ İLE- EĞİTİMİ İLE öğrenilir, öğretilir. Yani sonunda gözünü kırpmadan ölüm vardır.
Milletimizin İslam inancı ASKERİYEYİ (TSK) peygamber ocağı olarak görür. Vatan-Millet-Bayrak ve Kutsal değerler için Şehit olmak en kutsal mertebedir.
ASKERLİK bir meslektir. Bu mesleğin kendi içinde hiyerarşisi, katı kuralları ve disiplini vardır. Disiplinli, iyi eğitilmiş, inanmış, inandırılmış olan ASKERİN başarısızlığı görülmemiştir. Ancak Askerlikte son yıllarda Teknolojideki gelişmelerle: Teknolojik hale gelse de ASLİ UNSURU İNSANDIR. İnsanını iyi eğiten, moral değerlerini yüksek tutan her müessesenin başarılı olması tabi bir sonuçtur.
ORDUMUZDAKİ İNTİHARLAR!
Türk ordusunda son 10 yılda 914 ASKER çeşitli nedenlerle intihar etmiştir. Son 10 yılda verilen şehit sayısı da intihar sayısına yakın. Neden intihar edilir. İnsan neden canına kıyar sorusu tüm insanlığın, milletlerin ortak sorunudur. Ancak bir kurumda bu denli intiharlarda artış olmuşsa özel olarak üzerinde durulmalı ve araştırılmalıdır!
Türk Toplumu her alanda değişim ve dönüşüm uğramaktadır. Şehirde yaşayan nüfus oranı %70'i aşmıştır. Gençlerimizin ve çocuklarımızın hayat standartları değişmiştir. Daha bağımsız, özgür, disiplinsiz, motivasyonsuz, yalnız yaşamaya uygun hale gelmiştir. Yemek kültürü, kullandığı maddeler değişmiştir. Sigara içme, içki içme, uyuşturucu kullanma oranlarında ciddi artışlar olmuştur. Özellikle Terör olayları sonucu Askerlerimizin şehit veya gazi ünvanlarını almalarının artması, Askerlerin sürekli ölümle burun buruna dağlarda kalması ZORUNLU askerliğe karşıda eski inanç ve duyguların yara almasına neden olmuştur.
Askerlik eğitiminde hiyerarşi, disiplin ve katı kuralların gençlere iti motive edilmeden uygulanıyor olması,
Komutanlarında mesleklerini tam sevmemeleri, toplumu tanımama, gelişmeleri iyi okuyamamaları sonucu emrindekilerle iyi bir diyalog kuramaması, ya da kurmaması,
Katı kuralları fırsat bilip mobing uygulanması. Askerde Kıdemli er bile kendinden kıdemsize mobing uyguluyor.
Küçük düşürücü olaylarla karşı karşıya gelmek.
Elbebek-gülbebek iken birdenbire KIŞLA-DAĞ-BAYIR arasında zor şartlarla karşı karşıya üstelik kendi dünyası ile baş başa kalmış, kendi içinde yalnızlığı yaşayan gençler.
Askerlik grup psikolojisinin hakim olduğu yerdir. Dedikodular, olumsuz olaylar çok çabuk yayılır. Bir intihar kocaman bölüğü, alayı hemen etkiler.
Türk silahlı kuvvetlerinin insan kaynağı milletin ÖZÜDÜR. Öyleyse TSK milletin değerlerini iyi takip etmeli, değişimi, talebi iyi okumalı, gelişmeleri ihtiyaçları iyi tesbit etmeli. Milletle arasında açılan bir makas varsa kapatmalıdır.
ORDUMUZ psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon hizmetlerine en az DİSİPLİN kadar eğilmelidir.
önce Allaha sonra komutanlarına emanettir. Emanete gözlerinin içi gibi bakmalıdırlar. Bu iş ciddi bir iştir. Üzerinde bu ciddiyete uygun araştırma yapılmalı. Askerlik kuralları, personelin durumu Gençlerin talebi ve sıkıntıları, Toplumsal değişimin yansıması da dahil tüm sebep-sonuç ilişkisi iyice tahlil edilip tedbir alınmalıdır.
Özellikle ORDUMUZU her vesile ile GAGALAMAYA alışmış yerli işbirlikçler. Ordunun milletin gözünde küçülmesini isteyen dış güçler ordu ile ilgili her haberi düşürmek istemektedirler. Ordu komutanının konunun araştırılması talimatını verdiği basına yansıdı. Bu araştırma RUTİN bir araştırma (Yasak sayma anlamında) olmamalıdır.
Kim ne derse desin bu ülkenin ve milletin varlığının teminatı TSK(ordumuzdur) onun daima yüceltilmesi için herkes elini taşın altına rahatlıkla koymalıdır.

Bu yazı toplam 1034 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim