• BIST 96.145
  • Altın 276,561
  • Dolar 5,7205
  • Euro 6,3375
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

ORGAN VE DOKU BAĞIŞI

Mustafa Namdar

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bilimsel araştırmalar sonucu yaşamı kolaylaştıran insan sağlığını iyi yönde etkileyen yeni buluşları, insanlık hizmetine sunarsa sunsun bazı alışkanlıklardan vazgeçmemiz zor. Belli yaşa gelmiş olan bireyi, aldığı bilgi ve inancı doğrultusu dışında yaptırımlara zorlayamazsınız. Organ ve doku bağışlarına sıcak bakılmamasının nedenlerinden birisi de konu hakkında insanların yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Tüm dünyada 3 Kasım’da başlayan organ ve doku bağışına yönelik bilgilendirmeler hem sağlık kuruluşlarımızda hem diyanet işleri başkanlığının programlarında gündeme getirilip, toplumun yanlış bilgilendirilmesinden arındırılmaya çalışılmakta.

   02.11.2011 Çarşamba günü akşamı Köroğlu TV izdüşüm programında İl Sağlık Md. Sn Dursun Koç Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fak. Dekanı Prof. Dr. Sn. Hasan Koçoğlu ( Anestezi Ana Bilim Dalı Bl.Bşk.) İzzet Baysal Devlet Hast. Köroğlu Ünitesinden Göğüs Hast. Uzman ve yoğun bakım sorumlusu Dr.Sn. Nurhayat Topaloğlu ve Bolu Müftülüğünden merkez vaizi Sn. Feyzullah Yılmaz organ ve doku bağışı konusuyla ilgili konuğum oldular. Bir canın, ölümün sıcaklığını ensesinde hissederken, bir ölüden alınan organın bireyi yeni bir umutla hayata döndürmesi ne müthiş bir dayanışma, ne müthiş bir yardım örneği.

   Ülkemizde yaklaşık 65-70 bin civarında organ bekleyenin olduğunu 7 bine yakın kişinin öldüğünü, beyin ölümünün ne olduğunu, beyin ölümüne kimlerin karar verdiğini, organ nakli yapabilecek sağlık kurumlarının son teknoloji ile donatılı olduğunu bölge bazında yaygınlaştırıldığını, bu konuda zamanın ve bireyin ailesinin rızasının önemli olduğunu vurguladılar. Merakım; İslam dininin bu olaya nasıl baktığı idi. Konuğum merkez vaizlerimizden sn Feyzullah Yılmaz bu konuda bakın neler dedi.

   -Soru: İslami görüş organ bağışına nasıl bakar?

   Cevap: organ naklinin tarihçesi yakın bir zamana dayandığından Kur’an ve hadislerinde açık hüküm yok. Ancak dinimizde Kur’an ve Sünnetten yararlanılarak çıkarılan temel hükümler vardır.

   -Dinimiz İslam; canı korumayı, dinin 5 temel maksadından biri saymıştır. Maide suresi 32.ayet kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.  Diğer ayet ve hadislerde; İnsan hayatını tehdit eden bir zaruret durumunda haram olan şeylerin mübah hale geleceği ve günah olmayacağı bildirilmektedir.

Örneğin: Hayatı tehdit eden açlıkta, Domuz eti yenebilir. Bir yavruyu kurtarmak için ölü anne karnı yarılarak bebek kurtarılır.

   İslam bilginleri ve fetva kuruluşlarının tıbben ölü kabul edilen kişiden alınarak bir hastaya organ naklinin dinen caiz olması için;

1.     Zaruret halinin bulunması. Hastanın hayatını kurtarmak için dürüst ve güvenilir doktorlar tarafından tespiti.

2.     Organ ve dokusu alınacak kişinin tıbben ölü olması. Bağış yapacak kişinin sağlığında karar vermesi yada 1.dereceden yakınlarının rızası.

3.     Organ ve dokunun para ile satılıyor olmaması. Hastanın da bu işleme razı olmasıdır.

   Soru: Aynı dinden olmayanlar arasında organ bağışı İslam da nasıl karşılanır?

   Cevap: İslam; cinsi, milliyeti, rengi, dini, ve konumu ne olursa olsun insana insan olarak bakar. Organ nakliyle kişilik transferi yapılmaz. Günahı işleyen organ değil organa yön veren insanın kendi iradesidir.

   Soru: İslam inancına göre ölümden sonra tekrar dirileceğine inananları noksan organla mı  dirileceğiz endişesine ne diyorsunuz?

   Cevap: Toplumun organ nakline tereddütle bakmasının bir sebebi de budur. Ehli sünnet dilimlerine göre tekrar diriliş, ruh ve beden ile olacaktır. Nakledilen organın eski bedeninde olacağıdır. Organın topraktaki çürümesi onun eski sahibinin dirilmesinde engel değildir. Kur’anda kıyamet günü bütün uzuvların en ince ayrıntısına kadar toplanacağı ifade edilir. Yine peygamberimizin ifadesi dünyada her hangi bir organı noksan olan kıyamette noksansız olarak yaratılacağıdır.

   Gelin kaybedilen bir canın bir hastayı hayata döndürdüğünü unutmayalım. Umutsuzların umudu olalım. Kurban Bayramınızı bir kez daha kutlarım. Nice sağlıklı günlere.

10.11.2011


Bu yazı toplam 1596 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim