• BIST 95.734
 • Altın 271,952
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C

ÖRGÜTÜMÜZÜN ÇALIŞMALARINI GÖZLERİM YAŞARARAK İZLEDİM

ÖRGÜTÜMÜZÜN ÇALIŞMALARINI GÖZLERİM YAŞARARAK İZLEDİM

CHP'de 34 yıl süren özlemin kısa öyküsünün bu son bölümünde daha çok propaganda dönemini, Kılıçdaroğlu'nun Bolu mitingini, örgütün özellikle gençlerin, kadınların çalışmalarına dair olan biteni dinledim. Başkan Karakaşoğlu'nun geleceğe yönelik beklentilerini, şimdiden plan ve programa dönüştürme çalışmalarının başladığını tespit ettim. CHP Merkez İlçe ve İlçe Teşkilatlarının önlerine koydukları hedefin 2,5 yıl sonra gerçekleşecek olan yerel seçimler olduğunu söylememe bilmem gerek var mı? Özellikle hedefin Bolu Merkez İlçe Belediyesini tekrar sosyal demokratların yönettiği bir yerel yönetime dönüştürme birinci hedefleri. Zafer öyküsünün ikinci bölümünü Karakaşoğlu'nun cümleleri ile okumaya devam edelim isterseniz.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

- Ön seçim sürecinde aday adaylarınızın üyelere kendilerini tanıtmaları için nasıl bir ortam sağladınız?
Ben her adaya eşit mesafede olacağımı bildirdim. Ben bundan da hiç taviz vermeden sonuna kadar yerine getirdim. İlçe başkanlarımızı aradım. Tüm aday adaylarıyla birlikte beraber ilçelere gittik. İlçe örgütlerinin yaptığı organizede aday adaylarımız kendilerini tanıttılar. Üye bazında önseçim yapıldığı için aday adaylarımız CHP'li üyelerden oy istediler. Tüm ilçeleri beraber gezdik. Ön seçim yapıldı. Daha sonrada tüm örgütleri beraber ziyarete gittik. Teşekkür ziyaretleri yaptık. Yani bu seçim sürecinde her ilçeye en az 6-7 kere gitmişimdir. Bir günde aynı ilçeye 2 kere gittiğim oldu.

- Gelelim partinizin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bolu mitingine…
Şimdi genel merkezde il başkanları toplantısı yapıldığında orada yeni bir il başkanı olarak söz aldım. Düşüncelerimi kısa ve net olarak belirttim. Seçim döneminde ki düşüncelerimi belirttim. Bolu'ya dair 3-4 dakikalık ciddi düşünce ve değerlendirmeler yaptım. Ben bu seçimin ikinci bir kurtuluş savaşı olduğunu, birinci kurtuluş savaşının Samsun'da başladığını İzmir de bittiğini söylemiştim. Genel Başkan Kılıçdaroğlu söylediklerimi not almıştı. Dikkat ederseniz CHP ilk mitingini Samsun'da başladı son mitingini ikinci kez İzmir'de yaptı. Bu bir mesajdı. Tabi burada düşünce bazında benim bir katkım varsa mutlu olurum ama tabi ki genel başkanımın da benden çok farklı düşüneceğini sanmıyorum. Bu konuyu mutlaka düşünmüşlerdir. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Çünkü benim her zaman ki en büyük sermayem mütevazılığimdir. Bolu'da ki miting 1 Haziran'da yapılacaktı. Çarşamba günüydü. Yönetici arkadaşlarımızla bu konuyu değerlendirdik. Çarşamba günü Bolu'da miting yapılmasının mitingi olumsuz etkileyeceğini düşündük. Negatif bir etkisi olacağına karar verdik. Ve genel merkeze geri dönerek, mitingimizin 30 Mayıs Pazartesi günü yapılmasını istedik. Bolu da çok büyük bir heyecanın olduğunu, iyi bir hava yakaladığımızı, mitingin Pazartesi günü yapılırsa Bolu'daki siyasi havaya büyük katkı sağlayacağını genel merkezimize ilettik. Çünkü Pazartesi biliyorsunuz ki Bolu'nun pazarıdır. Genel merkezimiz gerekli değerlendirmeleri yaptı ve birkaç gün sonra bize geri döndüler. Dediler ki: Haklısınız. Böylece miting tarihini 30 Mayıs'a alındı.

Bu miting için kadın kollarımız her konuda olduğu gibi yağmur çamur demeden, 50 yaş üzerindeki parti üyelerimizde dahil çalışmalarımıza çok büyük bir katkıda bulundu. Merkez ilçe başkanımız ve merkez ilçe örgütü, il örgütleri mitingin coşku içinde geçmesi, büyük bir katılımın olması için çok büyük uğraş verdiler. Ve arkadaşlarımın bu uğraşlarını gerçekten duygulanarak, gözlerim yaşararak izledim. Sayın Kılıçdaroğlu'nu miting günü helikopterden alıp miting alanına götürürken, telefonla verilen bilgi miting alanının dolup taştığı yönündeydi. Mitinge katılım tahminlerimize göre 13 bin civarındaydı. Çok coşkulu bir miting oldu. Kılıçdaroğlu, Bolu da birbirinden güzel mesajlar verdi.

- Peki, Kılıçdaroğlu Bolu mitingi sonrası sizinle bir değerlendirme görüşmesi yaptı mı?
Genel Başkanı miting sonrası uğurlamaya giderken kendisine “Bolu'daki atmosferi nasıl gözlemlediniz?” sorusunu sordum. Sayın Kılıçdaroğlu parti otobüsünde İzzet Baysal Caddesi'ndeki halkı selamlıyordu. Bu sorum üzerine miting ortamının bu şekilde coşkulu sağlanmasından dolayı teşekkür etti. Genel Başkan, “Bolu halkıyla beni coşkulu ortamda buluşturduğun için teşekkür ederim. Bolu'dan umutluyum. Sandıklardan çıkacak sonuçları göreceğiz” diye konuştu.

- 12 Haziran'da Bolu'da 34 yıl aranın ardından milletvekili çıkarma başarısı gösterdiniz. Seçim sonrası Kılıçdaroğlu'yla görüşmeniz oldu mu?
Gayri resmi seçim sonuçlarının açıklanması sonrası Bolu'dan CHP'li Milletvekili çıktığını öğrenen Kemal Kılıçdaroğlu'yla telefonda görüştük.

- Peki, neler konuştunuz?
Genel Başkanımız, bana miting sonrası aramızda geçen konuşmayı hatırlattı. “Bolu'dan çok umutluydum. Beklentilerim gerçek oldu. Tüm örgüt üyelerimize teşekkür ettiğimi iletin Başkanım” ifadelerini kullandı. Ardından Tanju Özcan'la görüşen Kılıçdaroğlu tebrik ederek, “Bolu'dan umutluydum. Umudum gerçek oldu. Teşekkürler” diye konuştu.

- Bu seçimde Türkiye genelinde olduğu gibi CHP il örgütü topluma önceki seçimlere oranla daha kolay ulaştığı gözlendi. Sizi başarılı kılan bu seçim döneminde seçmenlerin karşısına hangi argümanlarla çıktınız?
CHP tüzüğünü incelediğimiz zaman 4'üncü maddede, “CHP emeğe dayalı kitle partisidir” der. Ama ne yazık ki biz yıllardır yapılması gereken çalışmaları tam yapamadık. Burada herkesin sorumluluğu var, herkesin suçu var. 2011 seçimlerine çok farklı bir şekilde hazırlandık. Toplumun her kesimini ilgilendiren somut projelerimiz vardı. Anlaşılır projelerimiz vardı. Emekli için İntibak Yasası vardı. Köyde yaşayan çiftçilerimiz için mazotta, tohumda, gübrede verginin indirileceği, rahat bir nefes alınacağı projelerimiz vardı. Köylüyle ilgili projelerimiz vardı. Kadınlarla ilgili projelerimiz vardı. İşsizlerle ilgili projelerimiz vardı. Taşeron işçilerin kaldırılacağı, çalışanların sendikalı olacağına ilişkin projelerimiz vardı. Biz hem bunları broşür halinde dağıttık, hem de milletvekili adaylarımız gittikleri her yerde bu projeleri birebir vatandaşımıza anlattılar.
Geçmişte genel merkez yeterince proje üretemediği için genel konularda konuşmak zorunda kalıyoruz. Bu da inandırıcı olmuyor, vatandaş bize inanmadığı için sadece belirli soyut kavramlarla gittiğimiz için destek vermiyordu. Bu sene 2011 seçimlerinde ilk defa toplumun her kesimine hitap eden projelerimiz vardı. Ve projeleri-mizde herkese en iyi şekilde anlatıldı.

- 34 yıl sonra partinizi Bolu'da başarıya ulaştıran unsurlardan kısaca bahseder misiniz?
Seçimle ilgili genel bir şey söyleyeceğim. İl örgütümüz çok ama çok iyi çalıştı. Özellikle söylemem gereken kadınlarımız çok iyi çalıştı. Eğer biz bu süreçte bir başarı elde ettiysek buradaki en büyük paylardan birisi adaylarımızın performansının dışında kadınlarımızın gerçekten çok üstün bir performans göstermeleridir. Son dakikaya kadar enerjilerini en üst düzeyde tutup, halka ulaştılar. Bu konuda İl başkanı olarak emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
İyi yaptığımız işlerden biri de yaptığımız seçim değerlendirmelerinde il yönetim kurulunda ilçe kökenli arkadaşlarımız varsa, o arkadaşlarımızı ilçelerde onu sorumlu yaptık. Sebenli arkadaşımızı Seben sorumlusu yaptık. Mudurnulu arkadaşımız Mudurnu sorumlusuydu. Her ilçemizin bir sorumlusu vardı. Bu bizi rahatlattı. İl başkanı her ilçeyle kendisi ilgilenemez. Buna ne zaman yeter, ne de yeterince görev yapabilir. Hiç kıskançlık olmadan görev taksimi yaptık. Bu konuda da birçok arkadaşımız çok iyi çalışmalar yaptı. Eğer ilçelerde oylarımız arttıysa bu arkadaşlarımızın ilçe örgütleriyle yaptığı çalışmaların çok verimli olmasının sonucudur.

İlçelerimiz gerçekten büyük performans gösterdiler. Tüm ilçelerimiz elinden geleni yaptı. Bunların içinde özellikle Mudurnu, Mengen ve Göynük öne çıktı. İlçe başkanlarıyla her gün telefonda görüştük. Mudurnu'da, Mengen'de ve Göynük'te bütün köylere gittik, tüm evlere girdik. CHP'yi anlattık.

Örgütümüz iyi çalıştı. Mengen örgütümüz en iyi çalışan örgütümüzden biri. Bizim en zayıf olduğumuz bölge Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa idi. Gerede'de çok farklı bir çalışma yaptık. Gerede'ye 5-6 kere gittik ve değerlendirmeler yaptık. Onlar aynen benim düşündüğümü düşündüler. Gerede'ye diğer ilçelerde yaptığımız gibi esnaf gezisi, ev gezisi çok fazla katkı yapmaz, daha da itici olur. Gerede'de farklı bir çalışma yapalım, diye düşündük. Gerede'de yaptığımız çalışma nokta çalışmasıydı. Esnafla kısa bir tur yaptık, sanayi çarşısını, pazarını dolaştık. Orda gördüğümüz vatandaşlarla birebir kendimizi anlattık. Çok ilginç anılarım var orda. Gerede'de sanayi çarşısını dolaşırken hep tepki alırdım, eleştiri alırdım. Hep tartışma ortamına çekmeye çalışırlardı daha önceki seçimlerde. Bu seçim öncesi yaptığım ziyaretlerde manzara farklıydı. İnanın çok yoğun bir şekilde rozet dağıttık Gerede İlçesinde. Gerede'de oylarımızda patlama olmadı ama Gerede'de en azından bir tabanımız oldu. Gerede'de oyarımız yüzde yüzün üstünde artırdık. Gerede'de CHP'nin tabanı oluştu. Bundan sonra hep birlikte hareket edeceğiz. Gençlik kolları kurduk, kadın kolları kurduk. Onlarda ellerinden geleni yaptılar. Dörtdivan yine çok zayıf olduğumuz, örgütümüzün olmadığı, seçim öncesi kurduğumuz örgütle seçime girdik. Orada da yeterince oy alamadık ama en azından bir taban kurduk.

- Bundan sonraki hedefiniz nedir?
Ben il, ilçe örgütlerine, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerine, özellikle de kadın kollarımıza teşekkür ediyorum. Şu an Milletvekilimizle merkez ilçe ve ilçelerde seçmenlerimiz sanki ağız birliği yapmışçasına Belediye Başkanlığı seçimlerine şimdiden hazırlanmamızı istiyorlar. Seçmenin ve bizim hedefimiz şu dakikadan itibaren yerel seçimlere hazırlanmaktır.

- Gazetemize vermiş olduğunuz açıklamalardan dolayı gazetemiz ve okurlar adına teşekkürler Sayın Karakaşoğlu…


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ​Gerede’ye tomografi ve mamografi cihazı18 Ağustos 2019 Pazar 10:52
 • Yanmaktan komşuları kurtardı18 Ağustos 2019 Pazar 10:48
 • Bolu Dağı'nda yolcu otobüsü ile TIR çarpıştı: 37 yaralı18 Ağustos 2019 Pazar 10:11
 • Bak şu ineğin yaptığına18 Ağustos 2019 Pazar 10:00
 • Öğretmene bin lira müjdesi18 Ağustos 2019 Pazar 09:34
 • Bolu Barosu da katılmayacak18 Ağustos 2019 Pazar 01:57
 • Acı gerçek işte bu!18 Ağustos 2019 Pazar 01:54
 • Yaşam mücadelesini kaybetti18 Ağustos 2019 Pazar 01:40
 • Her şeyi otopsi ortaya koyacak18 Ağustos 2019 Pazar 01:36
 • Resmen can pazarı yaşandı18 Ağustos 2019 Pazar 01:31
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim