• BIST 1.123
  • Altın 472,711
  • Dolar 7,7596
  • Euro 9,1101
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C

Ortak paydalar ve uykudan yeni uyananlar -1-

N. Gürkan Yetkin

29 Mart yerel seçim tarihi yaklaştıkça birçok adaylarımızın seçim gezilerini arttırması sonucunda Bolu'nun sadece İzzet Baysal Caddesi'nden ibaret olmadığını fark etmelerini sağlamış. Bu Bolu'da yaşayan herkes için çok önemli bir hadise! Çünkü 30 Mart tarihinde bu adaylardan birisi Bolu Belediye Başkanı olarak hayatına devam edecek ve Bolu'da yaşayan bizler için, geleceğimiz için önemli kararlarda söz sahibi olacak.

Arkadaşlar hiç girmedikleri mahalle ve sokaklarda inceleme yaptıkça fark ediyorlar sorunları! Bolu'nun küçük bir şehir olmasının avantajı sayesinde kısa bir süre içersinde tüm adaylarımız dolaşma şansı buldular Bolu'nun Çıkınlar Mahallesini, Aktaş'ını, Dodurga'sını vs.!

Sonuç:

İşte bu geziler ve halkımızla birebir yaptıkları temaslar sayesinde elde ettikleri verileri toparlayıp başladılar yeni söylemlerine. Peki ortaya ne çıktı? Hangi ortak paydada buluşuldu?

1) Bolu bir turizm şehridir. 2) Hayvan pazarı, mezbaha ve tabakhaneler şehir dışına çıkmalıdır. 3) Aktaş, Çıkınlar, Akpınar ve Karaçayır Mahallelerini kapsayacak şekilde Güney Bölge Kentsel Dönüşüm Projesi derhal başlamalıdır. 4) Bolu'da ciddi derecede otopark sorunu vardır. Acil olarak ulaştırma master planı yapılmalıdır. 5) Bolu Belediyesi Hizmet binası artık ihtiyacı karşılamamaktadır ve yeni bir hizmet binası yapılmalıdır. 6) İçme suyu kaynakları düzenlenmeli, Bolu'nun daha kaliteli ve daha ucuz su kullanımı sağlanmalıdır. 7) Şehirde uluslararası taşımacılık ve nakliye sektörü gelişmiş olduğu için tır parklarının yapılması bir zorunluluktur.

İşte bence komedi-trajedi burada başlamaktadır. Beş yıldır, mevcut Bolu Belediye Başkanı ne anlatmaktadır? Yapılan birçok proje, yapılan birçok düzenleme zaten bu sorunların çözümü için değil midir? Bu ortak payda adına birçok projede Bolu Belediye Meclisi'nde kararlar alınırken, sayın Tanju Özcan Belediye Meclis Üyesi olarak uyumuş mudur? Birçoğunda muhalif duruş sergilediği halde, bugün neden 1 numaralı savunucusu olmuştur?

Özellikle uluslararası tır parkı yapımının engellenmesindeki gayretleri ve pis su arıtma tesisinin yapımının gecikmesindeki çabaları, tüm meclis üyelerinin ve toplantılara katılan yerel basınımızın temsilcilerinin hafızalarından silinmemiştir! Bugün gelinen nokta ve buluşulan ortak payda adına, beş yılda yapılanları bir köşe yazısına sığdırmak ne kadar özetleseniz de mümkün değil!

Ancak her adayın hemfikir olduğu ortak paydaları ve Bolu'nun geleceği adına çok doğru tespitler olan bu meseleleri bu anlamda beş yılda neler yapıldığını maddeler halinde, mümkün olduğu kadar paylaşmak şart!

1) Bolu bir turizm şehridir!

Yaklaşık 20-25 yıldır söylenen bu söylem, bu döneme kadar hiç eyleme dönüşmemişti. Bu anlamda hiçbir alt yapı çalışması yapılmamıştı. Peki bu beş yıllık dönemde neler yapıldı derseniz kısaca bahsedeyim.

a) Bence en önemli artı değerimiz olan Karacasu termal kaynakları hakkında en son 1976 yıllarında düzenlenmiş olan veriler güncenlendi. Kaynak kapasitesi yeniden belirlenip bu doğrultuda kaynağın doğru bir biçimde kullanılması adına projeler oluşturuldu. Bu çalışmalar, çoğunluğu aynı partiden olan Belediye meclisleri ve il genel meclisinin ortak çalışması sonucunda hızla tamamlanmış oldu. Yeni tesisler kazanımı anlamında ihaleler yapıldı, özel sektör teşvik edildi. Bu sayede termal kaynak kapasite ve yatak sayısındaki artışla birlikte termal ve sağlık turizmi açısından Bolu'nun bir atılım yapmasının temelleri atılmış oldu. D-100 ve otoban girişinden Karacasu'ya ulaşımı kolaylaştıracak düzenlemeler yapıldı. Yollar ve köprüler genişletildi. Bu gelişimin yöre ile etkileşiminin her anlamda (sosyolojik, kültürel, teknik vb.) sağlıklı gelişi için bölge turizm bölgesi ilan edildi ve alınan meclis kararı ile tescillendi. Ardından Üniversite ile işbirliği yapılarak akademik bir çalışma başlatıldı.

b) En önemli turizm akslarından olan D-100 Yedigöller aksında düzenlemeler yapıldı. Ticari bölge tanımlamaları ve imar yollarının genişletilmesi plan notlarına işlendi.

c) Abant! Bolu'nun en önemli jokeri! Abant'ın Bolu Belediyesi Mücavir sahasına katılabilmesi için gerekli meclis kararı alındı ve bürokratik işlemleri başlatıldı. Bölgenin Turizm gelişimine engel olan 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni planı güncenlendi.

d) Turizm şehri denildiğinde öncelik temizlik olduğu için, şehri kirleten sektörlere düzenleme getirildi. Katı atık depolaması Avrupa Birliği Standartlarına getirildi. Atıkların tekrar kazanımı için çalışmalar başlatıldı. Eski çöplük alanları ıslah edildi ve tekrar tüp deposu olarak kullanıma açıldı. Yapılan kollektör hattı sayesinde Büyük Su'nun tekrar hayat bulması ve temizlenmesi sağlandı.

Geçen yazımda belirttiğim bol keseden atmakla, atkı eşarp sallamakla bu işler oluvermiyor! Beş yıl boyunca uyuyup, uyku sersemliği ile atı alan Üsküdar'ı geçmişken yeni fark ettiği gerçekleri sanki kendi bulmuş gibi halkımıza satmaya kalkanların komik trajedisi karşısında ben kendi adıma sadece “pes” diyorum!

Kırmızı beyaz dediğiniz değişim, beş yıl önce başlamıştır beyler!

Günaydın!

Ne Boluspor beş yıl önceki Boluspor'dur, ne de Bolu Belediyesi beş yıl önceki Bolu Belediyesidir!

Bir an önce, hem de şöyle güzelce, isterseniz kökezle bir yüzünüzü yıkayın ve Gültepe'den bir Bolu'ya bakıverin!

Haftaya kaldığımız maddelerden devam etmek üzere bu haftalıkta hoşça ve sağlıcakla kalın!

05.03.2009

Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim