• BIST 1.092
 • Altın 467,660
 • Dolar 7,0725
 • Euro 8,4039
 • Bolu 21 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

‘Ortalık durulunca çark ederler’

‘Ortalık durulunca çark ederler’
Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, seçimin sonuçlarıyla ilgili Bolu Gündem’e geniş çaplı bir değerlendirme yaptı.

 

 

 

Özel Pöportaj

 

 

Ercoşkun, Ak Parti’nin kaybettiği oyların hangi partiye gittiğine, Bolu’da partisinin seçim sonuçlarına göre başarı/başarısızlık tablosuna, seçimden sonra Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ve erken seçim, koalisyon ve azınlık hükümetiyle ilgili tartışmalara kadar birçok konuya değindi. CHP-MHP-HDP koalisyonu söylentilerini değerlendiren Ercoşkun, “Bu 3 partinin koalisyon kurması ihtimalini göremiyorum. Sorumsuzca yapılan açıklamaların ardından, ortalık durulduktan sonra çark edildiğini görüyoruz” dedi.

Röportaj: Özge ELÇİ

 

7 Haziran seçim sonuçlarını hem Türkiye hem de Bolu açısından değerlendirir misiniz?

Ali Ercoşkun: Milletin iradesi sandıkta tecelli etti. Millet iradesi üzerinde hiçbir mekanizmayı kabul etmeyen bir parti olarak buna saygı duyuyoruz. Milletin verdiği mesajı aldık. Ama şunu kesinlikle demeyiz; ‘Niye bu vatandaş, CHP’ye oy verdi, niye MHP’ye oy verdi?’ Daha önce milletin verdiği tercihlerle ilgili yapılan olumsuz değerlendirmeleri biz yapmayız. Biz sadece kendi yol haritamızı veya kendi parti başarımızı bu süreçte değerlendirmek için analiz ederiz. Milletin verdiği mesajı değerlendireceğiz. Bu süreçte de miletin, memleketin bir gram zarar görmemesi için de ne gerekliyorsa iradeli ve dik bir şekilde bu tavrı ortaya koyacağız. Başbakanımız da aslında bu süreçte yaptığı konuşmalarda bunun altını çiziyordu. Yeni Türkiye temasının içinde bir de Yeni Ak Parti teması da gündeme geliyor. Ak Parti de kendi içinde bu değerlendirmeleri yapacak.

Bolu olarak baktığımız zaman geçen seçimlere göre 6 puanlık bir düşüşümüz söz konusu. Türkiye’de de 9 puanlık düşüş var. Dolayısıyla Türkiye genelinden daha az bir düşüş olsa da bizim teşkilat olarak kabul edebileceğimiz bir durum değil. Bunu bir başarı olarak görmeyiz. 3 milletvekilliğini kazanmak için 3 aday ve tüm teşkilatlarla el ele örnek bir çalışma ortaya koyduk. Diğer muhalif partiler, tek bir kişiyi milletvekili yapmak için uğraşırken biz 3 milletvekilliğinin 3ünü de kazanmak için çalıştık. Muhakkak eksikliklerimiz vardır; ama teşkilat olarak bu eksiklikleri geniş bir şekilde kapatmaya gayret ettik. Başta teşkilatlarımız olmak üzere emek veren, ter akıtan tüm partililerimize çok teşekkür ediyorum. Diğer taraftan bize oy veren Bolulu vatandaşlarımıza verdikleri oyun hakkını vermek için elimizden geleni yapacağız. Seçime kadar Ak Parti Milletvekili adayı olarak vatandaşın karşısına çıktık. Ama seçimden sonra bize oy veren, vermeyen tüm Bolu’nun temsilcisi olarak çalışmalarımızı yapacağız. Hangi partiye oy verirse versin, sandığa gidip iradesini yansıtan tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.

Seçimin ertesi günü Ak Parti’de yapılan toplantıda İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Parti’nin kaybettiği oyların kesinlikle CHP’ye gitmediğini söylediler. CHP’de de tam tersi bir iddia var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ali Ercoşkun: Kullanılan oy oranında, seçmen sayısında bir artış var. Bizim almış olduğumuz oylarda 5-6 bin civarında bir düşüş söz konusu. 5-6 binlik düşüşe baktığımız zaman Saadet Partisi’nin almış olduğu oylara baktığımız zaman, tabanımızın da hemen hemen aynı olduğunu düşünürsek Saadet Partisi’ne bir miktar kayma olduğunu görebiliriz. Aynı şekilde MHP’ye de bir kayma olduğunu gözlemleyebiliriz. Ben Ak Parti seçmeninden CHP’ye bir kayma olduğunu gerçekten düşünmem. Evet partiler arasında kaymalar olabilir; ama bu zamana kadar yaptığımız ölçümlerde hiçbir zaman Ak Parti’den CHP’ye veya CHP’den Ak Parti’ye bir kayma olduğuna pek şahit olmadık şimdiye kadar.

Şu anda üç alternatif tartışılıyor. 1- Erken seçim 2- Koalisyon 3- Azınlık Hükümeti. Sizce en uygun siyasi çözüm ne olmalı?

Ali Ercoşkun: Ne olursa olsun seçim öncesi düşüncelerimizi paylaştık. Geçmişte Türkiye’nin yaşadığı tecrübelere istinaden koalisyon süreçlerinin icraatları yavaşlattığını, hatta bazen durdurduğunu tecrübe ettiğimizden bunun sıkıntılarını anlatmaya gayret ettik. Fakat netice bu şekilde oldu. Tek başına ne Ak Parti ne de diğer partiler hükümet kurabiliyor. Ak Parti dışındaki üç kombinasyona baktığımızda ortaya sağlıklı bir hükümet yapısı çıkmıyor.

Tabloda bir koalisyon görünüyor. Bir koalisyon kurma arzusundayız. Ben, seçimin hemen ertesi günü Ankara’ya gittim. Genel Merkezde 2 gün çeşitli görüşmeler yaptım. Sayın Başbakanımızla da görüştük. Benim algıladığım bakış bu noktada. Hiçbir partiye kapıyı kapatmadan bu süreç gerçekleşecek. Hangi parti daha yakındır, burada benim gördüğüm kadarıyla MHP ile yapılabilecek bir koalisyonu buradaki taban da, esnaf da, iş adamı da bunu daha mantıklı görüyor. Diğer seçeneklere de kapımızı kapatmış değiliz. Sonuçta Başbakanımız da Genel Merkezden aldığı yetkiyle görüşmeler gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanımızdan hükümeti kurma görevini aldıktan sonra bu görüşmelerin neticesinde ortaya çıkacak tabloya desteğimizi tam olarak vereceğiz. Ben bir koalisyon kurulması noktasında ümitliyim. Ama bütün bu yollar tüketilirse, ülkeyi hükümetsiz bırakamayacağımıza göre bir erken seçime gitmek de tabiri caizse farz olur.

MHP, CHP ve HDP’nin koalisyon kurma ihtimalini nasıl görüyorsunuz?

Ali Ercoşkun: Üç partinin koalisyon kurması ihtimalini göremiyorum. Ne azınlık hükümeti ne de bu yapıda bir koalisyon, görünen köy kılavuz istemez misali ülkeyi bu süreçten sağlıklı bir şekilde geçiremez kanaatindeyim. Zaten anayasanın amir hükümleri mevcut seçim kanunumuzu görevin birinci olan partiye vereceğini ortaya koyuyor. Burada sorumsuzca yapılan açıklamaların ardından, ortalık durulduktan sonra çark edildiğini görüyoruz. Çok parlak ikincilikler, çok parlak üçüncülükler alınıp bayram yapıldığını gördük. Ama net bir şey var ki sönük bir birincilik olarak takdim etmeye çalıştıkları Ak Parti’nin yüzde 41’lik oy oranıyla açık ara önde olması, arada yüzde 16 puan, neredeyse yarı yarıya bir fark var. Millet burada birinci parti olarak Ak Parti’ye bu görevi verdiyse herkesin bunu anlaması, algılaması lazım. Ama sağduyulu değerlendirmeler başlayınca bunun algılandığını görüyoruz.

2015 seçimlerinde ülke ortalaması yüzde 48, Bolu ise yüzde 52. Bolu, ülke ortalamasının üzerine çıktı. 2011 seçimlerinde de yüzde 49’a yüzde 58,5 idi. Yani durumu 2,2.5 puan daha geliştirdiniz. Bu sizce başarı mı?

Ali Ercoşkun: Ben kişisel olarak bir önceki dönem bir puan bile altında kalsa bunu bir başarı olarak görmem. Gerek hep birlikte gerekse tek tek yaptığımız seçim çalışmalarında en ufacık bir problem yaşamadan -ki iktidarda olan bir parti yıpranır- Ama biz Bolu’nun her köşesinde hep sevgiyle ve muhabbetle karşılandık. Dolayısıyla ben bir önceki seçimden daha iyi bir sonuç bekliyordum. Ama kendi iç analizlerimizi yaptığımızda kendi eksikliklerimizi görmemiz, geleceğe daha sağlıklı şekilde yürümemize vesile olur.

İl teşkilatında görevden almalar olacağı yönünde görüntüler oluşturulmaya çalışıyor. İl teşkilatına kesilecek bir fatura olabilir mi?

Ali Ercoşkun: Türkiye ortalamasını, neticeleri değerlendirdiğimizde hiçbir arkadaşımız kendi ikballeri için burada değiller. Dolayısıyla hepimize bir görev düşüyorsa hiç kimse bu görevden kaçmaz. Sayın Başbakanımızın birinci adayı olduğu Konya’da bile 5 puanlık bir düşüş oluyorsa, bu düşüşleri iyi analiz etmek lazım. Sacece bir yere fatura kesmek doğru olmaz. Bolu’daki analizleri de doğru yapmak lazım. Hangi bölgede en yüksek düşüşler gerçekleşti, niye gerçekleşti. Bunu iyi algılamamız lazım.

Bu siyasi tabloda Bolu adına değişen ne olur?

Ali Ercoşkun: Geçtiğimiz dönemlerde de iktidar partisini temsil eden 2 milletvekili olarak çok ciddi gayret gösterdik. Doğrudan alınan yatırımlar olsun, İl Özel İdaresi üzerinden ekstra ödenekler olsun, çok ciddi gayretlerimiz oldu. Doğrudan devlet desteğinde de bölgedeki illerden de öne geçtik. Ülke genelinin ortaya koyacağı performastan Bolu’nun daha fazla pay alması için de tüm gücümüzle gayret edeceğimizi ortaya koymamız lazım. Bolu’ya en ufak bir eksik bile yaşatmayız. Bir dönemlik milletvekilliği tecrübemiz söz konusu. İkinci dönemde de bu tecrübeyle daha fazla gayret göstereceğiz.

Seçim sonrası Başbakanla görüştünüz. Bolu ile ilgili neler söyledi? Bolu’daki sonuçlardan memnun mu?

Ali Ercoşkun: Başbakanımız tebrik etti. Bolu’da iyi bir netice alındığını ifade etti. Diğer taraftan Bolu mitinginden bahsetti. Bu önemliydi. 8 Haziran Pazartesi parti genel merkezinden yapılan en üst kademedeki toplantıda Bolu mitinginden bahsettiğini söyledi. Düşünün sayın Başbakanımız, 81 vilayette 100’den fazla miting yaptı. Genel merkezde yapılan toplantıda Bolu mitinginden bahsettiyse biz Sayın Başbakanımızın Bolu ile ilgili olumlu bir kanaati olduğunu söyleyebiliriz. Tabi seçim sonuçlarını çok iyi aldınız, diye bir cümle kurduğunu söyleyemem; ama tebrik etti. Tüm Bolulu vatandaşlarımıza da selamını iletti.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Yusuf Renkli "CHP"20 Mart 2015 Cuma 12:29
 • Gülşah Şanlı "CHP"20 Mart 2015 Cuma 10:53
 • Elfaz Temiz "CHP"20 Mart 2015 Cuma 10:40
 • Oktay Türesin "CHP"18 Mart 2015 Çarşamba 11:48
 • Adalet Karadayı "Ak Parti"10 Mart 2015 Salı 12:09
 • Mehmet Altun "Ak Parti"07 Mart 2015 Cumartesi 14:39
 • Osman Şevki Çelebi "Ak Parti"06 Mart 2015 Cuma 12:16
 • Fatih Metin "Ak Parti"06 Mart 2015 Cuma 12:01
 • Ömer Baygın "Ak Parti"06 Mart 2015 Cuma 10:16
 • Doc.Dr. Ferudun KAYA "AK Parti"04 Mart 2015 Çarşamba 11:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim