• BIST 1.419,430
  • Altın 486,28
  • Dolar 8,5750
  • Euro 10,0650
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

Otopark sorunu -1-

N. Gürkan Yetkin

Güzel şehrimizin acil çözüm bekleyen en önemli sorunlarından birisi, otopark sorunu! Önemli ticari merkezlerimizde, yeterli otopark alanlarının olmaması, deneme yanılma metodlu çözümlemeler, meseleye yaklaşım sorunu daha da çıkmaza doğru ötelemekte! Çarpık şehirleşme, plansızlık ve konunun zamanında önemsenmemesi, bu gün yaşanan kargaşanın tek sebebi. Mevcut taşıt ve yaya yollarının otopark alanına dönüştürülmesi ise ayrı bir handikap!

Meseleye yasaklar, engellemeler ve fahiş zamlar dışında gerçek bir çözüm getirebilme adına, konuyu bölmek ve birkaç yazı dizisi halinde masaya yatırmak gerekti. Bu anlamda sorunun kaynaklarına inilmeden, çözüm önerileri üzerinde atıp tutmak hariçten gazel okumak anlamına geleceğinden, işe, son değişiklikleri ile birlikte ilgili yönetmelikten özetleyerek başlamak isterim. (kaynak:www.mevzuat.adalet.gov.tr)

“OTOPARK YÖNETMELİĞİ

….

Madde 4 - Otoparkla ilgili genel esaslar aşağıda açıklanmıştır.

a. Binayı kullananların otopark ihtiyacının bina içinde veya parselinde karşılanması esastır.

b. Binaların, imar planı ve mevzuat hükümlerine göre belirlenen ön ve yan bahçe mesafeleri, otopark olarak kullanılamaz.

c. Binanın ihtiyacı olan miktardaki otopark alanları, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilen ortak alanlardan olup, bu hali ile yönetilir,

d. Binek otoları için birim park alanı en az 20 m 'dir. Bu alan kamyon ve otobüsler için manevra alanı hariç olmak üzere en az 50 m üzerinden hesaplanır.

e. İmar planları hazırlanırken parselinde otopark tesisi mümkün olmayan yerlerde otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla bölge ve genel otopark yerleri belirlenir. Ayrıca parselinde otopark yapılması mümkün olan alanlarda imar parsellerinin büyüklükleri otopark yapımını mümkün kılacak şekilde tesbit edilir.

f) (Değişik bent: 02/09/1999 - 23804 sayılı R.G. Yön/2. md.) Meskun alanlar, kentsel sit alanları, üzerinde korunacak yapı bulunan parseller, arazinin jeolojik ve topografik yapısı, giriş-çıkış, trafik emniyeti sağlanamaması gibi imar planındaki konumundan kaynaklanan nedenlerle otopark ihtiyacının parselinde karşılanması mümkün olmayan durumlara ilişkin ilkeler, belediye meclis veya il idare kurulu kararı ile belirlenir.

(Değişik paragraf: 14/06/2005-25845 S.R.G. Yön/1.mad) Münferit talepler bu ilkelere göre değerlendirilir. Üzerinde tescilli 1, 2 ve 3 üncü grup yapı bulunan kentsel sit alanı içinde veya dışındaki parseller hariç, parselinde otopark ihtiyacı karşılanamayan durumlarda belediyesince veya valilikçe bu Yönetmelik hükümlerine göre belirlenecek otopark bedeli alınır.

(Ek paragraf: 22/05/2006-26147 S.R.G. Yön/1.mad) Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye veya valilikçe karşılanması zorunludur. Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamayan ve idaresince İmar Kanununun 37 nci maddesine göre otopark tesis edilemeyen alanlarda otopark bedelinin arsa payı hariç %25'i yapı ruhsatının verilmesi sırasında nakden, kalan %75'i ve arsa payı ise belediyesince veya il özel idaresince parselin otopark ihtiyacı karşılandıktan en geç doksan gün sonra o yıla ait miktarlara göre değerlendirilerek tahsil edilir. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında ödemelere ilişkin taahhütname alınır ve tapu kütüğüne bu hususta şerh düşülür. Plansız alanlarda otoparkın parselinde veya yapıda karşılanması zorunludur.

…….

İKİNCİ KISIM : Planlama ve Uygulama Esasları

BİRİNCİ BÖLÜM : Planlama

Otopark Aranması Gereken Kullanımlar ve Miktarları

Madde 5 - (Değişik madde: 22/05/2006-26147 S.R.G. Yön/3.mad)

Otopark aranması gereken kullanımlar ve miktarları aşağıda yer almaktadır;

a) Yerleşim alanlarında otopark aranması gereken kullanım çeşitleri ve bunlara ait en az otopark miktarları:

Kullanım ÇeşitleriMiktarları

1 - Meskenler3 daire için

2 - Ticari amaçlı yapılar ve büro binaları 50 m2.ye kadar

…….

7 - Eğitim Tesisleri 400 m2.ye kadar

8 - Sağlık Yapıları 125 m2.ye kadar

9 - İbadet yerleri 300 m2.ye kadar

10 - Kamu kurum ve kuruluşları 100 m2.ye kadar

11 - Sanayi depolama ve toptan ticaret 200 m2.ye kadar

12 - Küçük sanayi 125 m2.ye kadar

13 - Semt pazarı 100 m2.ye kadar Pazar alanı için, en az 1 otopark yeri ayrılır. Otopark miktarının, engellilere ayrılanlar da dahil araç park yerlerinin, varsa parsel sınırından itibaren otopark rampasının, trafik akışının ve tesis kapasitesinin yapının onaylı mimari projesinde sayısal değerleri ile birlikte belirtilmesi zorunludur. Otopark rampası hiçbir koşulda parsel sınırı dışından başlatılamaz.

Otopark rampasının yapı yaklaşma sınırı içinden başlatılabilmesi

……

Beş Yıllık İmar Programları

Madde 6 - Onaylı imar planında tesbit edilen bölge ve genel otoparklarının uygulama döneminde belediyelerce gerçekleştirilecek 5 yıllık imar programlarına alınması gerekir.

Madde 7……………………

Otoparkların Amacı Dışında Kullanılamayacağı

Madde 8 - Yapı kullanma izni alındıktan sonra otopark yerleri plan ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka amaçlara tahsis edilemez.

Belediyeler, bina otoparklarının kullanımını engelleyici her türlü ihlalleri önlemek yetkili ve görevlidirler. Aksi uygulamalarda İmar Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

Bina Otoparkı Yapılamayan Parseller

Madde 9 - Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile birlikte bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini, binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür.

Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Mali Hükümler …..

Otopark Hesabından Yapılacak Harcamalar

Madde 11 - Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsisatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge veya genel otoparkları için kullanılır. Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamaz. Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerce hazırlanacak sarf belgesi, verile emri ve hakediş raporuna göre belediyesinin yazılı talimatı üzerine ilgili bankaca hak sahibine ödenir.

Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığı'nca denetlenir.”

Yukarıdan da rahatça anlaşılacağı üzere özellikle şehir merkezinde yaşanan bu sıkıntının çözüm mercii ilgili belediyedir.İlgili belediye bölge ve genel otopark alanları oluşturma sorumluluğunda olup, imar parsellerinde ve üzerindeki yapılarda düzenlenemeyen otopark alanlarını bölge ve genel otopark alanlarında düzenlemesi gerekmektedir. Bu alanların oluşumunda ,yapı ve nüfus yoğunluğu, ticari hareketlilik ,yol durumu, trafik, emlak değeri vb.birçok kriteri dikkate alması gerekmektedir.

Şu an için uygulamada dört dört bölge gözükmekte ve sınırları tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca bu dört adet bölge öyle geniş bir alana sahiptir ki, gerçek anlamda bir bölge otoparkı oluşturmak istenildiği takdirde, şehirde toplam dört adet otopark ile tüm şehrin otopark sorununun çözümlenmesi sonucu ortaya çıkar .Bu durum kabul edersiniz “imkansız” anlamı taşımaktadır. Yaklaşım olarak;

Bolu'nun mahalleleri küçük yüz ölçümüne sahip olduğundan, her mahalle için en az bir bölgesel otopark düşünmek çok da hatalı olmayacaktır.

O halde başlangıç noktası, bölge sınırlarının yeniden belirlenmesi, bu sınırlara göre ortaya çıkacak olan bölge sayısına göre bölge otopark alanlarının yerlerinin ve büyüklüklerinin belirlenmesi ,imar planlarına ilgili bölge otopark alanlarının işlenmesidir.

Bu sayede otopark yapılamaması durumunda, ilgili belediyeye bu yönetmelik çerçevesinde bölge otoparkı yapımı için ödenmesi gerekli olan bedellerinin tespiti daha adaletli ve daha makul rakamlarda oluşacaktır.

Haftaya kaldığımız yerden devam etmek üzere şimdilik hoşca ve sağlıcakla kalın!...

21.05.2009

Bu yazı toplam 1789 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim