• BIST 1.124
  • Altın 458,649
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

Otopark sorunu -2

N. Gürkan Yetkin

Güzel şehrimizin acil çözüm bekleyen en önemli sorunlarından birisi, otopark sorunu ve çözüm yaklaşımlarına geçen hafta başlamıştık. Bu hafta da kaldığımız yerden devam ederek, meseleye çözüm getirebilme adına görüşlerimizi, fikirlerimizi paylaşacak, sizlerin de değerlendirmesine sunacağız.

Yazımın yayınlanmasından kısa bir süre sonra Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği'nin de meseleye tekrar el atması bizler açısından da sevindirici bir gelişme olmuştur. Değerli mimarlarımıza konuya göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkürü bir borç bilirim.

Konumuza geçen hafta kaldığımız yerden devam edelim.

(Otopark Yönetmeliği Ek paragraf: 22/05/2006-26147 S.R.G. Yön/1. mad) (Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye veya valilikçe karşılanması zorunludur. Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamayan ve idaresince İmar Kanununun 37 nci maddesine göre otopark tesis edilemeyen alanlarda otopark bedelinin arsa payı hariç %25'i yapı ruhsatının verilmesi sırasında nakden, kalan %75'i ve arsa payı ise belediyesince veya il özel idaresince parselin otopark ihtiyacı karşılandıktan en geç doksan gün sonra o yıla ait miktarlara göre değerlendirilerek tahsil edilir. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında ödemelere ilişkin taahhütname alınır ve tapu kütüğüne bu hususta şerh düşülür. Plansız alanlarda otoparkın parselinde veya yapıda karşılanması zorunludur.)

Maalesef bu madde güzel Bolu'muzda ilgili belediyemiz tarafından uygulanmamakta, otopark bedeli peşin olarak tahsil edilmektedir. Bedel tespitleri yine aynı yönetmelik dışında tespit edildiğinden, özellikle ticari yapılarda bina maliyeti kadar külfet getirmektedir. Şuanki uygulamaya göre, 1.bölgede yer alan bir parselde yeterli otopark alanını tahsis edilemediği takdirde, yapılamayan her otopark için 14.000TL (ondörtbinTürkLirası) bedelin ilgili belediye ye peşin olarak yatırılması gerekmektedir.

Bu durumda 50m2 alana sahip bir ofis 50.000TL yerine 64.000TL'ye 100 m2 alana sahip bir dükkan 100. 000 TL yerine 128.000TL'ye mal olmaktadır. Bedel ne kadar yükseltilirse yükseltilsin, ceremesini bu mülkü satın alan çekmektedir.Bu sebeple ticari yapılar yapılamamakta ve sonuç olarak arz eksikliği talep çokluğu sebebiyle mevcut ticari yapıların rantı ve kirası aşırı yükselmektedir.Otopark bedelini aşırı miktarlarda arttırmak, otopark sorununu çözmemekte, aksine daha da arttırmaktadır.(mevcut yapılaşma da otopark zaten bulunmadığından, bu bölgedeki yoğunluk artışı otopark ihtiyacını da arttırmaktadır).

Ayrıca bu garip uygulama özellikle Tabaklar Mahallesi'nde yapılan yeni katlı otopark alanında daha da çarpıcı bir hal almaktadır.Yeni yapılan katlı otopark alanı ilgili imar adasında İmar Kanunu'nun 18.maddesi uygulanarak, bu adada yer alan parsellerden % 40 oranında kamu ortaklık payı kesilerek, hiçbir kamulaştırma bedeli ödenmeden oluşturulmuştur. Aynı ada otopark bedel tespitinde 1.bölge kriterleri uygulanan bir imar adasıdır. Yani ilgili adada bulunan bir imar parselinde ticari bir yapılaşmaya gidildiğinde, yapılamayan her otopark için mülk sahibinden bu günkü koşullarda 14.000TL alınacaktır.Peki bu bedel ile ne yapılacaktır?Otopark!... Bu ada da zaten bir otopark var ve bu otopark alanı bu adada parselleri bulunan kişilerin parsellerinden alınarak yapıldı.Bu durumda bu adada mülkü bulunan insanlar mağdur edilmiş olmuyorlar mı?

Özellikle bu adada bulunan parsel sahiplerinden Otopark Yönetmeliği'ne göre hiçbir bedel alınmaması gerektiği halde uygulama böyle olmamaktadır!

Bölgesel otopark alanlarının oluşturulmasında İmar Kanunu'nun 18. maddesinin kullanılması çok akılcı bir çözümdür. Ancak yukarıda örneğini verdiğim ada gibi 18.madde ile bedelsiz oluşturulan bu alanlarda otopark bedeli tahsisi yapılmayarak, hem bu bölgelerin cazibesi arttırılmalı hem de yeterli miktarda otopark alanının oluşması sağlanmalıdır.

Özellikle şehir merkezinde, otopark sıkıntısının yaşandığı kritik noktalarda bulunan boş parsellerin sahipleri ile görüşülüp, bu alanların kamulaştırılması veya kiralanması yolu ile otopark kullanımına açılması mümkün görülmektedir.Bu anlamda müteşebbisler de engellenmemeli, aksine teşvik edilmelidir.

Yolların park alanlarına dönüştürülmesi otopark sorununa çözüm değil, aksine külfet getirmiştir. İzzet Baysal Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Konuralp Caddesi ve Hastane Caddesi otopark sorununun ve doğal olarak trafik akış sorununun doruğa çıktığı caddeler haline gelmiştir. Özellikle Tabaklar Mahallesi'nde yeterli kaldırımın bulunmaması sebebiyle, dar yollarının tamamının otopark alanına dönüştüğü, yayaların ise yolun ortasında yürüyebilme şansı bulabildiği bir yaşam alanına dönmüştür.

Hastane Caddesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, iki özel dal hastanesi ve Sakarya ilköğretim okulu yoğunluğunu taşıma kapasitesini bir yıl önce tamamen yitirmiştir. Özellikle trafik yoğunluğunun doruk noktaya ulaştığı pik saatlerde bu bölgede araç ve yaya trafiği kaosa dönüşmektedir.

Konu İl trafik komisyonunca ivedilikle ele alınmalı, gerekirse İl Meteoroloji Müdürlüğü binası taşınarak ve Eski Orman Bölge Müdürlüğü'nden de bir miktar alan alınarak yeni bir bölgesel otopark alanına dönüştürülmeli, caddeye park yapımı kesinlikle yasaklanmalıdır.

Şehiriçi toplu taşıma araçları küçültülmeli, hatları kısaltılarak, sayıları arttılmalıdır. Bu sayede daha kısa süreli seyrülseferler ile özel araç kullanımına gerek kalmadan ulaşım sağlanmalıdır.Özellikle küçük sanayi esnafının hemen hemen hepsinin günlük olarak bankalarda ve şehir merkezine sıkışmış resmi kurumlarda işleri olması sebebiyle, özel araçlarına gerek kalmadan seri bir şekilde şehir merkezine ulaşmaları sağlandığı takdirde, otopark ihtiyacı sorununda ciddi derece de azalma gözleneceği aşikardır.

Esnaf, özel aracını kullanmak zorunda kalmadan, yakıt harcamadan, otopark yeri aramadan ve otopark için bir bedel ödemeden kolayca ve beklemeden şehir merkezine ulaştığı takdirde, “dolmuş” adı verilen ve bir çok benzer ilde çalışan bu hatlardan yararlanmayı tercih edecek, özellikle banka önlerinde yaşanan otopark sıkıntısı önemli ölçüde azalacaktır.

Bu soruna ciddiyet ile yaklaşıldığında, Sivil toplum örgütlerinden de gelecek öneriler ve destekler ile çözüme ulaşmak mümkün görünmektedir. Bolu'da yaşamayan, bu sorunu bilmeyen kişilerden sırf isminin önünde prof. yazıyor diye mucizevi çözümler ummak, gol yememek için topu taca atma çabasından başka bir şey değildir!

Sorun bizim sorunumuzdur, çözüm de bize ait olacaktır!.....

28.05.2009

Bu yazı toplam 1241 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim