• BIST 1.467
  • Altın 438,274
  • Dolar 7,3836
  • Euro 8,9268
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 9 °C

Oynak zeminde kat tartışması -2-

Mustafa Namdar

            19.04.2005

Konuşma sırası Oğuz Gündoğdu’ya gelmişti. Oğuz Gündoğdu ismi, Bolulara yabancı değil. Yer bilimi dendiğinde, lafı dolandırmadan dobra konuşmasıyla bilinen Sn. Gündoğdu’dan depremle ilgili yeni gelişmeler var mı? Salon o merakın içindeydi. Ve söz, Gündoğdu’da.

Önce bölgemizdeki faylarla ilgili bilgiler verdi. Endişelenecek birşeyin olmadığını söyleyerek, kat sınırlamasına yönelik, işin uzmanı olsun olmasın herkesin ilgi gösterip, ilgilenmesi gerektiğini, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, Vali’nin, Belediye Başkanı’nın, Üniversite’nin, medyanın, yani halkın bu tartışmanın içine kendini ilgilendirdiği kadar girmesi gerektiğini söyledi.

Böyle olduğunda otokontrol sistemin daha iyi çalışacağını, afet bölgesi haritalarının Kızılcahamam’da görüşüldüğünü, Bolu’da planlamayı değerlendirenlerin mühendisler olduğunu, değerlendirme yapılırken, bir yerlere gelip takılındığını, tabanda inşaatçı-jeolog-haritacı-kent bilimcisi ve plancısı biraraya gelip, anlaşabiliyoruz ama tepede çıkarılan yönetmelik-lerle, karar birleşmelerinde yetki konusunda sınırlamalar getirip, elimizi kolumuzu bağlıyorlar. Koordinasyon yukarılarda sağlanmalı, alt birimlerde sorun yok dedi.

Panel yöneticisi, tartışmalara herkesin katılması görüşüne, "Tartışmalara bilim katılmalı" diye karşı olduğunu belirtti.

Mustafa Erdoğan İnş. Müh. Bolu Şb. Başkan Yardımcısı: Bolu’da yaşanan deprem sonrası gelişmeleri anlattı. Bundan önceki Belediye çalışmalarında, Ankara Üniversitesi ile olan anlaşmasını, bazı bölgelerin imara kapanıp, sonra açılma çelişkisini, Bayındırlık İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün tavsiyesi üzerine eski imar planlarındaki katlarla ilgili karar, aynı olmak koşuluyla kat sınırlaması getirildiğini, mücavir alanlarda Belediye’nin yetkisinden bahsetti.

Panelin ana konusunun katlarla ilgili olduğunu, konunun epey zamandır kısır döngüde tartışıldığını, katlar azaldıkça da hasarın azalmayacağını, imar planları hazırlanırken, depremselliğin öne alınması gerektiğini, sıvılaşmanın olduğu alanlarda sınır getirilmesi gerektiğini, inşaat işlemlerinin tüm aşamalarında ciddi denetimlerin olduğunu söyledi.

Fatma Dündar Bakanlık Planlamacısı: Bakanlığın 1/100.000 ölçekli çevre düzeni çalışmaları var. Bu çalışmaların ilki Bursa’da, ikincisi Bolu’da yapıldı. İstanbul-Adapazarı arasındaki sanayileşme, böyle bir planın yapılmasına neden oldu. Planlama, kente kimlik veren kararların getirdiği düşüncelerin adıdır. Turizm hareketi sonucu, her sektörde birşeyler oluyor. Bu arada Bakanlığın görevi barınmaya esaslar getirmektir. Kat yükseltme işi burasının işi değil. Disiplinler arası ortaya çıkacak bir konudur. Bu konuda da Belediye’ye fazla iş düşüyor.

Panelin ikinci turuyla birlikte salondan sorular ve cevapları da başladı.

Yüksel Ceylan; geçen dönemin Belediye Başkanı: Deprem sonrası çalışmaların yürütüldüğünü, 300 yerde sondaj çalışması yapıldığını. Konuşmalardan, yapılan çalışmaların sanki Bolu Belediyesi’nin kafasına göre organize ettiği anlaşılıyor. Çalışmaların tümü belgeye dayalı olarak yürütülmüştür. Bolu’nun elinde arazi tanıtım haritası vardır. Boğaziçi Üniversitesi ile Deprem Mastır Planı hazırlanmıştır. Bazı çalışmalarım noksan ve yanlış aktarılıyor. Bölgelerin imara kapatılması Belediye’nin değil, afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün jeolojik verilere ait raporlardan sonra verdiği karardır.

Daha sonraki çalışmalarda alınan sonuçlara göre, kapatılan bölgeler, imara açılmıştır, diyerek bazı düzeltmeler yapmıştır.

Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim