• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Bolu 15 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

Özcan, kamu işçileri ve orman köylülerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı

Özcan, kamu işçileri ve orman köylülerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı
Özcan, kamu işçileri ve orman köylülerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı

CHP Milletvekili ve TBMM Divan Katip Üyesi Tanju Özcan, Meclis'te yemin etmesinin ardından ilk bir hafta içerisinde gerçekleştirdiği Meclis faaliyetlerini basına açıkladı. TBMM'ye sunulan ilk yasa teklifinin altına imza atan 10 milletvekilinden biri olduğunu ifade eden Özcan, kamuda çalışan işçileri yakından ilgilendiren Torba Yasa'da ve orman köylüleri açısından büyük öneme sahip Orman Kanunu'nda düzenlemeler yapılması için harekete geçtiği Meclis çalışmalarını aktardı. Bolulu olup, muhalefet kontenjanından Meclis Divan Katip Üyesi olmayı başarmış ilk olduğunu kaydeden Özcan, gönderme yapmayı da ihmal etmedi: “Beni Bolu'dan 34 yıl sonra CHP'li Milletvekili olarak parlamentoya gönderen insanlar için pasif kalmayacağım, eski milletvekilleri gibi olmayacağım ve hep iddialı olacağım.”

 CHP Milletvekili ve TBMM Divan Katip Üyesi Tanju Özcan, Meclis'te yemin etmesinin ardından ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. CHP İl Örgütü binasında dün saat 11.00'de düzenlenen basın toplantısına CHP Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy, CHP'li İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri ile partililer katıldı. Özcan açıklamalarının başında Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tutukluluklarının devam etmesi nedeniyle CHP'nin gerçekleştirdiği yemin eylemine değindi. Krizin, AK Partili ve CHP'li grup başkanvekillerinin bir araya gelerek oluşturdukları yazılı bir metin üzerinde mutabık kalmalarıyla aşıldığını kaydeden Özcan, mutabakatın sağlandığı metinde yer alan bazı ifadelerin partileri açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Özcan mutabakata varılan metine ilişkin şunları söyledi: “Sağlanan mutabakatla AKP'de hassasiyetlerimizi kabul etmiş oldu. AKP altına imza koyduğu bu metinde, bir milletvekilinin her ne sebeple olursa olsun göreve başlayabilmesi için yemin etmesini engelleyen bir uygulamaya karşı olduklarını dile getirdiler. Ve tutuklu vekillerin tutukluluk hali sebebiyle milletvekilliği görevine başlayamamasının önündeki yasal engelleri kaldırma yönündeki çalışmaları da kabul etmiş oldular. Bundan sonraki süreçte bizim yemin etmemizin önündeki engeller kalktı. Bizde gittik gururla, göğsümüzü gere gere yeminimizi ettik. Böylece yasama faaliyetlerine başladık” dedi.

ÖZCAN, MECLİS'E SUNULAN İLK YASA TEKLİFİNİN ALTINA İMZA ATTI
Daha önceki açıklamalarında 'sıradan bir milletvekili olmayacağım' açıklamasında bulunan Özcan, geçmişteki bu açıklamalarını hatırlattığı konuşmasında şunları söyledi: “Yasama faaliyetlerine başlar başlamaz daha önce de Bolululara söz verdiğimiz gibi hemen çalışmalarımıza başladık. Basit bir milletvekili olmayacağız demiştik. İşte bu kapsamda da ben, TBMM'ye sunulan ilk yasa teklifinin altına 10 milletvekilinden biri oldum. Bu yasa teklifi Ceza Mahkemesi Kanunu'nda değişiklik yapılarak özel yetkili mahkemelerin özel yetkilerinin kaldırmasına ilişkin önergeydi. Partimizin ileri gelenleriyle yaklaşık 10 kadar milletvekiliyle hazırlayarak parlamentoya sunduk.”

ÖZCAN, BOLU'DA 650 İŞÇİYİ YAKINDAN İLGİLENDİREN TORBA YASA MADDESİNİ GÜNDEMİNE ALDI
Açıklamalarının devamında kamu da çalışan işçileri yakından ilgilendiren Torba Yasa'nın 166'ncı maddesine ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Özcan, “Seçimde döneminde Bolu'da gerek Belediye'de, gerekse de İl Özel İdaresi'nde çalışan işçilere bir söz vermiştim. Bu arkadaşlarımız birkaç aydır ciddi şekilde sıkıntı içerisinde. Tabiri caizse kendileri ve aileleri diken üstünde. Sebebi de AKP Hükümeti tarafından çıkartılan Torba Yasa'nın 166'ncı maddesindeki sürgün hükümleri. Bu hüküm seçim öncesi yürürlüğe girecekti. Ama AKP kendince bir kurnazlık yaptı ve bunun yürürlülük tarihini 1 Ağustos 2011'e erteledi. Bu tarihe çok az bir zaman kaldığı için ben de bu konuyu soru önergesi haline getirdim ve Başbakan Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle, gerekçelerini de sunarak Bolu'daki yaklaşık 650 işçiyi, Türkiye'de ise on binlerce işçiyi yakından ilgilendiren konuyu sordum. Bu yasa gerçekten kaygı duymamız için son derece eksikliklerle ve muğlak hükümlerle dolu. Bu yasa mevcut haliyle insanları mağdur edebilecek bir yasa. Ben burada gerekçeleriyle birlikte soru önergemi hazırladım ve sorularımı sordum. Ve Başbakan'dan Torba Yasa'nın 166'ncı maddesinin yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar ertelenmesini talep ettim” diye konuştu.

ÖZCAN, ORMAN KANUNU'NDA DÜZENLEME İSTİYOR
Açıklamalarının devamında, seçim sürecinde Bolu'daki orman köylülerine verdiği bir sözün gereği olarak Orman Kanunu'nda yer alan 2 kanunun değiştirilmesi için gerekçeli olarak yasa teklifi hazırladığı bilgisini veren Özcan, Orman Kanunu'nun 40'ıncı ve 82'nci maddelerinde değişiklik yapılması gerektiğini savundu. Özcan konuya ilişkin şunları söyledi: “Orman Kanunu'nun 82'nci maddesi, orman muhafaza memurunun tuttuğu zaptın aksini iddia etmeyi engelliyor. Bolu'da binlerce insan bu hüküm nedeniyle sabıkalı hale geldi. Bu yasanın değiştirilmesini talep ediyoruz. Artık orman muhafaza memurlarının tuttuğu tutanağın doğruluğunu, ispat yükünü vatandaşa değil, orman muhafaza memurluğuna yüklenmesi konusunda bir düzenleme yapılmasını talep ettik. Yine Orman Kanunu'nun 40'ıncı maddesinde de değişiklik yapılmasını istiyoruz. Bu da ormandan geçimini sağlayan orman köylüsünün ekonomik olarak rahat bir nefes almasını sağlayacak bir düzenleme. Bu değişiklik birim fiyatlarında düzenlemeyi öngören bir değişikliği amaçlıyor.” Bu iki teklifin önümüzdeki günlerde komisyonda görüşüleceğini ifade eden Özcan, hükümetin bu tekliflerin Genel Kurula gelmesini engellenmediği takdirde iki yasa teklifinin birkaç ay içerisinde yasalaşmasının mümkün olacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında 2006 yılında 5530 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklik sonrası E sınıfı sürücü belgesi almak isteyenlerde aranan en az ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirmiş olmaları şartının arandığını hatırlatan Özcan, yapılan değişikliğin mevcut halinin 5 yıl ertelenmesi yönünde İçişleri Bakanı'na soru önergesi teklif ettiklerini kaydetti.

“PASİF KALMAYACAĞIM, HEP İDDİALI OLACAĞIM”
Parlamentodaki çalışmalarında her zaman aktif olmayı amaçladığını dile getiren Özcan, “Hayatım boyunca iddialı bir insan oldum. Bugüne kadar gücümü örgütümden ve üyelerden aldım. Bunu her yerde gururla söylüyorum. Beni önce ön seçimle birinci sıraya seçen üyelerim ardından seçmenlerimizle birlikte Bolu'dan 34 yıl sonra Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili olarak parlamentoya gönderdi. Bana bu onuru yaşatanlar için pasif kalmayacağım, eski milletvekilleri gibi olmayacağım ve hep iddialı olacağım. Önce kendi grubumda oybirliğiyle yönetime seçildim. Ardından arkadaşlarımın ve genel merkezimizin isteğiyle Meclis Divan Katipliği görevine oy birliği ile seçildim. Meclis Divan üyeliği benim için onurlu bir görev. TBMM'nin tüzel kişiliğini temsil etme şansını da yakaladım bu sayede. Ben bu göreve muhalefet kontenjanından seçilen ilk Bolu milletvekiliyim” diye konuştu.

Özcan açıklamalarının ardından bir süre partililerle sohbet ettikten CHP İl Örgütü binasından ayrıldı ve TBMM Divan Katip Üyeliği görevi nedeniyle kendisine tahsis edilen TBMM 014 kırmızı plakalı araçla Mudurnu İlçesine bir ziyaret gerçekleştirmek üzere hareket etti.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Akademik yıl ödül töreni düzenlendi22 Haziran 2018 Cuma 12:20
 • Doğanay’dan zafer yürüyüşüne davet22 Haziran 2018 Cuma 11:58
 • Narko TİM sokaklarda uyuşturucu avına çıktı22 Haziran 2018 Cuma 11:55
 • Yeni başkan Çıngı22 Haziran 2018 Cuma 11:12
 • Protokol de Taşhan diyor22 Haziran 2018 Cuma 11:02
 • Seben ve Mengen alev alev22 Haziran 2018 Cuma 10:50
 • Orman yollarında kalite artıyor22 Haziran 2018 Cuma 10:22
 • Esnaftan AK Parti’ye pankartlı destek22 Haziran 2018 Cuma 10:19
 • Bakan Yardımcısı Göynük’te22 Haziran 2018 Cuma 10:11
 • DSİ 2023 için çalışıyor22 Haziran 2018 Cuma 10:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim