• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

ÖZGÜR BASIN VARSA ÖZGÜR TOPLUM VARDIR…

GÜNDEM'e dair

Geçtiğimiz Pazar 24 Temmuz'du.

Ve dün Türkiye'de Tutuklu Gazete adlı bir gazete hayata merhaba dedi.

Ve dün Türkiye Basını bir 24 Temmuz Basın Bayramını daha geride bıraktı.

Basında sansürün kaldırılışının 103. Yıl dönümünü kutladı.

Kutladı ama buruk, tatsız ve öfkeli.

Sansür kaldırılalı güya 103 yıl olmuş, ama ülke cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak 70 gazeteci barındırmaya devam ediyor, gazeteciler hakkında açılmış dava ve soruşturmaların dosya sayıları ise on binleri geçmiş durumda.

1876 yılları idi, Osmanlı İmparatorluğu Meşrutiyeti ilan etmiş, İlk Meclis-i Mebusan kurulmuş, sürpriz bir şekilde Padişah olan II. Abdülhamit çalışmalarına başlamıştı.

İlk icraatı kendi ilan ettiği meşrutiyet rejimini askıya almak ve Meclis-i Mebusan'ı kapatmak olmuştu.

Yenilikçi Sadrazam Mithat Paşayı azletmesi ve onu Taif zindanlarına gönderip orada boğdurtması da kanlı istibdat yıllarının hemen başlarına rastlar.

Osmanlı İmparatorluğunun önünde artık acılarla, toprak kayıpları ile geçecek olan 33 kara yıl vardır.

33 yıl sonra 1908 yaz aylarına gelindiğinde İmparatorluk bezgin, umutsuz ve perişan haldedir.

İşte o günleri ve 24.Temmuzun önemini gazeteciler şöyle değerlendiriyorlar.

“1908'in yaz ayları 2. Abdülhamit için zor geçiyordu.. Selanik'ten yayılan İttihatçı isyanını ne Şemsi Paşa bastırabilmişti ne Müşir Osman Paşa. Binbaşı Enver Bey ve adamları dağlardaydı..

Ayaklanmanın 40. gününde Abdülhamit geri adım attı.. Bir başka açıdan da ileriye doğru atılmış bir adımdı bu: 24 Temmuz 1908'de 2. Meşrutiyet ilan edildi.

Osmanlı Matbuat Cemiyeti adıyla örgütlenmiş gazetecilerin büyük bölümü meşrutiyeti sevinçle karşıladılar. Sansürün karşısına dikilebileceklerdi artık. 1876'dan kalma sansür kararnamesini uygulatmayacaklardı. Yani sansür memurları yayından önce gazeteleri kontrol edemeyecekti..

Meşrutiyetin ilan edildiği günün gecesinde İkdam gazetesinin sahibi Ahmet Cevdet ile Sabah Gazetesi sahibi Mihran Efendiler, gazete provalarını görmek için gelen sansür memurlarını aynı sözlerle geri çevirdiler: gazeteler hürdür, sansür yasaktır.

25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre basılmışlardı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük oldu. Bazı gazeteler satışlarını 2 binlerden 5 binler düzeyine çıkardı. Fiyatı 10 kuruş olan İkdam karaborsada yarım liraya kadar alıcı bulabildi. Bir ay içinde 200 yeni gazete için yayın hakkı alındı.

24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi'nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra kutlamalar “geleneksel gazeteciler günü” adı altında yapılmaya başlandı.”

II. Meşrutiyet'in ilanı ve sonrası bahar kısa sürdü, sanki yalancı bir bahardı yaşanılanlar. İttihat Terakki hükümetlerinin Almanya ile ittifakı ve I.Dünya Savaşı, Milli Mücadeleden sonra Takrir-i Sükûn Günleri, Milli Şef Dönemi, DP Tek Parti iktidarı, 12.Eylül.1980 Cunta yılları, 28.Şubat Post-modern darbesinde yürütülen baskılar ve şimdi…

Gazeteler, gazeteciler bu ülkede halkın haber alma özgürlüğünü her dönemde savundular. Yandaş olmayı ret edenler “Özgür Basın varsa, Özgür Toplum Vardır” şiarını düstur edindiler.

Özgürlükleri savunma zaman zaman bedel ödemeyi gerektirebilir.

İnsanlık tarihi bedel ödeyenlerin tarihidir aynı zamanda da.Gazeteciler de bunun bilincindedir.


Ve bu bilinçle 24.Temmuz.2011'i kutladılar.

Buruk, hüzünlü ama

kararlı ve korkusuz…

25.07.2011

Bu yazı toplam 2685 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim